Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
sipahi
  • isim, tarih Osmanlılarda tımar sahibi bir sınıf atlı asker
    "Bazı sipahi ağası gibi mağrurdu, kimi cengâver tavırlı ve sakindi." - Y. K. Beyatlı
Kişi Adları Sözlüğü
Sipahi

Söyleyiş: (sipa:hi) Cinsiyet: Erkek “Osmanlı İmparatorluğu´nda tımar sahibi bir sınıf atlı asker.”

Tarih Terimleri Sözlüğü
sipahi

bk. topraklı süvari.

Vikipedi
Sipahi

Sipahi ( Osmanlı Türkçesi: سپاهی) Günümüz Türkçesinde "ASKER" olarak bilinmektedir . Osmanlı ordusunun ağır süvari sınıfı askeri. Tımar sahibi olan tımarlı sipahiler ve Kapıkulu Ocağı'na bağlı kapıkulu sipahileri olmak üzere ikiye ayrılır. Bir grup tımarlı takım atlı "Sipahiler " Batı Tarihinde " Savaşırken sert tutumlarından dolayı " Doğrayıcı" olarak adlandırılmıştır.

"sipahi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sipahi, KYK ’nın sosyal ve kültürel olarak öğrencileri geliştirmek amaçlı KYK/AKADEMİ adı altında her sene zoru başaranlar etkinliği düzenlediğini ve bu sene de aramızda Grizu-263 Uzay Takımını, başarılarını anlatmak ve tüm öğrencilerimize ilham olmaları adına davet ettiğini belirtti.

Salon: Ülker Spor ve Etkinlik Salonu Hakemler: Yener Yılmaz, Mehmet Serdar Ünal, Ali Şakacı Fenerbahçe: Sloukas 16, Guduric 10, Datome 4, Melli 14, Ahmet Düverioğlu 6, Melih Mahmutoğlu 6, Egehan Arna 2, Vesely 6, Sinan Güler 14 Beşiktaş Sompo Japan: Kenan Sipahi 13, Gibson 14, Erkan Veyseloğlu 4, Alexander 11, Buva 11, Pressey 2, Ömer Utku Al 5, Samet Geyik, Benzing, Dusan Cantekin 4, Burak Can Yıldızlı, Can Maxim Mutaf 9 1.

Eosen döneme ait olduğu belirlenen kireçtaşları içinde araştırma yapan Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdullah Sipahi, 47 milyon yıl öncesine ait olan ve sığ denizlerde yaşayan nummulit isimli bir canlının fosiline rastladı.

Ferkan Sipahi ile MTA Jeoloji Etüt Başmühendisi Hülya Köse de yer aldı.

Eğlenceli operetin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Gazal Erten, koreografisi Mehmet Sipahi, ışık tasarımı ise Mustafa Eski tarafından yapıldı.

Eğlenceli operetin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Gazal Erten, koreografi Mehmet Sipahi, ışık tasarımı ise Mustafa Eski tarafından yapıldı.

Yarışmanın jüri üyeleri, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genle Başkanı Nuri Kolaylı, Anadolu Ajansı Yurt Haberleri Editörü Zekeriya Kaya, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Hürriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Deniz Sipahi, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.

Don Jose adlı bir muhafız çavuşunun, Carmen adında bir çingene kızına olan ihtiraslı aşkı ve bunun cinayetle biten sonunun anlatıldığı operanın, dekoru Çağda Çitkaya, kostümü Alev Tol, ışığı Müfit Özbek ile koreografisi Mehmet Sipahi tarafından hazırlandı.

Sipahi'nin 62 yaşındaki annesi Pembe Karaşın da annesinin, anneannesinin ve ondan önceki nesillerin de güllaç üretimi yaptığını, şu anda da çocukları ve torunlarının bu işi devam ettirdiğini anlattı.

Tüpün üzerindeki manometre göstergesinden, gazın boşalıp boşalmadığının kontrol edildiğini belirten Sipahi, gazı boşalan cihazların, yeniden püskürtücü gaz doldurulmak üzere uzman firmaya gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Milas ilçesi Alatepe mevkisinde kömür arama çalışmaları yürüten Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdullah Sipahi, çalışmalarda Miyosen Döneme ait olduğu tahmin edilen balık fosiline rastladı.

Fosil üzerinde laboratuvarda inceleme yapan Sipahi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kömür arama çalışmaları sırasında sedimanter bir kayaç içinde Miyosen Dönemi'ne ait olduğunu tahmin ettikleri göl balığının iz fosiline rastlandığını belirtti.

Bilgi sahibi sıfatı ile Özkan Çalık, Yener Çataloğlu, Halil Tunçay'ın beyanları doğrultusunda Akif Sarı, İlker Oran, Mehmet Yıldız, Abdullah Seçilmiş, Mesut Yanasavur, Muin Altın, Şeref Sipahi, Birol Kalfa, Aziz Eroğlu, Nadir Okşit, Atilla Atilhan, Gökhan Arslan'ın FETÖ toplantılarına katıldıkları belirlendi.

Operasyonda gözaltına alınan Abdullah Kavuk, Mali polis tarafından Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderilirken, adliyeye sevk edilen 11 kişiden işadamı Şeref Sipahi ile Bilgehan Şentürk, Muin Altın, Gökhan Arslan, Mehmet Yıldız ve Feray Emil'in tutuklandı.

İddia makamının sanığın tutukluluk halinin devamına yönelik verdiği mütalaasının ardından söz alan Ağbaş, kapatılan Sipahi Eğitim Sağlık ve Spor Vakfı'nda yönetim kurulunda yer aldığını kabul ederek, buna ilişkin neyle suçlandığını bilmediğini söyledi.