Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
sirk
  • isim Eğitilmiş hayvanların ve cambazların gösteri yaptıkları genellikle kapalı yer
    "O yalnız hasmıyla değil, bütün sirk halkıyla güreşiyor." - H. E. Adıvar
Tiyatro Terimleri Sözlüğü
sirk

Cambazlık, hayvan hünerleri, palyaço güldürüleri gibi gösterileri, çoğu kez büyük bir çadırda seyircilere sunan gezici topluluk.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
sirk

Ortada sahnesi olan yuvarlak, değirmi ya da köşeli büyük çadırlar içinde, kimi kez açık havada, cambazlık, gözbağcılık, soytarılık, eğitilmiş hayvanlarla gösteriler vb. numaralar ile seyredenlerin hoşça vakit geçirdikleri yer.

Vikipedi
Sirk (film, 1928)

Sirk, yönetmenliğini ve başrolünü Charlie Chaplin' in üstlendiği, 1928, ABD yapımı sessiz bir komedi filmidir. Al Ernest Garcia, Merna Kennedy, Harry Crocker, George Davis ve Henry Bergman da rol aldığı filmde Chaplin, polis tarafından kovalanırken yolu bir sirke düşen ve oranın yıldızı haline gelen bir serseri (Şarlo) rolündedir.

Chaplin ve Joseph Plunkett tarafından yazılan film, 1928'deki $3.8 milyon dolarlık hasılatı ile gişede en çok para kazanan sessiz filmler sıralamasıda 7. sıradadır.

Filmin çekimleri boyunca meydana gelen sayısız aksaklık (film stüdyosunda yangın, filmde kullanılan arabaların çalınması, Chaplin'in sansasyonel boşanma davası vs.) nedeniyle Chaplin'in en çok güçlük çektiği filmlerden biri olmuştur. Chaplin'in, karısı Lita Grey' den boşandığı döneme rastladığından bir hayli olaylı ve zor geçen boşanma sürecinde filmin çekimlerine bir yıl kadar ara verilmiştir.

Film Chaplin tarafından 1970' te yeniden elden geçirilmiş ve müzikleri yeniden düzenlenmiştir.

Sirk

Sirk; akrobatlar, palyaçolar, eğitimli hayvanlar, trapezciler, cambazlar, tek tekerli bisikletçiler ve bir takım sanatçılardan oluşan ve genellikle gezici olan bir eğlence takımı veya şirketidir. Yaptıkları gösteri de kendileri gibi sirk adı ile anılır. Sirkler oval veya çember şeklinde bir alanda gösteri yaparlar. Gezici olduklarından genellikle genişçe bir çadırda gösterilerini sergilerler.

Sirk (anlam ayrımı)
  • Sirk, akrobatlar, palyaçolar, eğitimli hayvanlar, birtakım sanatçılardan oluşan ve genellikle gezici olan bir eğlence takımı.
  • Sirk (film, 1928), 1928 yapımı bir Charlie Chaplin filmi.
  • Sirk (glasyoloji), yüksek dağlarda kalıcı kar ve buzulun birlikte oluşturduğu, arkası ve yanları dik, önü açık çember biçimli bir çukurluk

"sirk" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarını halka tanıtmak için yola çıkan Atlas Sirk Topluluğu; İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık, Akrobatlık gibi somut olmayan kültürel miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri, sevimli hayvanlar ve dev piton yılanlarıyla gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Ancak sirk sanatları bu topraklarda yüzlerce hatta yıldır Cambazhane kültürü ile yaşatılmaktaydı.

Banu Avar, Emre Kongar, Deray Yurdakul, Emine Gücük ve Avni Yiğit Göksu gibi alanında uzman isimleri Adanalılar ile buluşturacak fuarda, sanal gerçeklik, planetaryum çadırı, zeka oyunları atölyesi ve sirk gösterileri de gerçekleştirilecek.

Hayvansız gösterilerin sunulduğu sirk hakkında konuşan Kurul Başkanı Alev Ersan, her türlü havya sömürüsüne karşı olduklarını söyledi.

Muratpaşa Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, festivalin son gününde Kaleiçi'ni çevreleyen surların dışında Tek Kapılı Han ve Kaleiçi'nin ihtişamlı yapılarından Hadrianus Kapısı'nda sokak performansları, modern sirk sanatları gösterileri gerçekleştirildi.

Çocuklara yönelik ücretsiz olacak programda arkeolojik kazı, seramik, ebru sanatı, kök boya baskı, camaltı boyama, monotip baskı, hayalet kukla, Karagöz tasvir, sikke basma, bakır işleme, ahşap yakma resim, gravür baskı, çivi yazısı, yaratıcı drama, masal, heykel, eski çocuk oyunları, sosyal sirk, mozaik, müzik, satranç, uçurtma atölyeleri yapılacağı belirtildi.