Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
siyahi
  • isim Zenci

"siyahi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yeni sezonda Bölgesel Amatör Lig’e şampiyonluk parolasıyla sahaya çıkacak olan Manavgat Belediyespor, 22 yaşındaki Fil Dişi Sahil’li siyahi futbolcu Serge Abaka Alain’i renklerine bağladı.

Siyahi insanlar için üretilen bu tuhaf kremi rengini beyazlaştırmak isteyenler kullanıyor ve ne kadar beyazlaşacağı kullanıcının isteğine bırakılıyor.

Bu büyük insanlardan Şeyh Şabanı Veli, Benli Sultan, Müfessir Alaeddin, Ahmet Siyahi, Ahmet Hicabi gibi birçok evliyanın kabirleri şehrimizde ve civarındadır.

Çok kültürlülüğün simge şehirlerinden biri olan İngiltere'nin başkentinde siyahi bir gencin öldürülmesiyle başlayan olaylar, 8 yıldır bu kentte yaşayan tasarımcı Serhan Akbaşak ile eşinin hayatında unutulmaz izler bıraktı.

Ülkenİn ilk siyahi başkanı olan Mandela, 27 yıl hapis yattıktan sonra beyaz azınlığın ırkçı apartheid yönetimine karşı mücadelesinin liderliğini yapmıştı.

NASA'da 2011 yılından bu yana astronot olarak görev yapan 47 yaşındaki Epps görevden alınmasaydı, ISS'de uzun süreli görev yapan ilk siyahi kadın astronot olacaktı.