Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
suistimal
  • isim Görev, yetki vb.ni kötüye kullanma
    "Hırsızlıkla veya suistimalle elde ettiğini iddia etmek doğru olmaz." - H. E. Adıvar

"suistimal" kelimesinin kullanım örnekleri.

Doğru uygulanırsa belli bir nefes almak isteyen firmalar için bir fırsat ama bunu aşırı derecede suistimal edersek ifrat ile tefrit arasında bir karışma oluyor.

Suistimal önlemde ihbar hattı işe yaramıyor, çalışan bunu ispiyonculuk sayıyor ve giden yöneticinin yerine geleck yeni yöneticiden de korkuyor.

Güven Timleri 8 ayda, 566 farklı suçtan aranan 585, 289 farklı hırsızlık suçuna karışmış 369, 284 farklı dolandırıcılık, yankesicilik ve kapkaççılık suçuna karışmış 373, 108 yaralama, ruhsatsız silah taşıma, yağma suçlarına karışmış 133, cinayet işlemiş 1, 109 emniyeti suistimal suçuna karışmış 120, 13 ahlak suçuna karışmış 14, kesici alet ve silah alışverişi yapmaktan 6131 sayılı kanun maddesi gereğince hakkında işlem yapılmış 59, 448 farklı narkotik suçundan 510 ve 114 diğer suçlardan aranan 165 toplam bin 987 farklı suça karışmış 2 bin 329 kişiyi yakaladı.

Serbest ve açık ticaretin bazı ülkeler tarafından suistimal edilmesi halinde diğerlerinin zarar görmesi pahasına var olamayacağını dile getiren Trump, ticaretin adil ve mütekabil olması gerektiğini, 'yağmacı, talancı' ticari uygulamaların piyasaları bozduğunu söyledi.

Çözüm süreci var diye bunu suistimal eden, pasiflik edenlerden de ayrıca hesabını soracağız.

Görev sahası Koalisyon, radikalizm ve terörizmi ideolojik olarak itibarsızlaştırmayı, İslam'ın suistimal edilmesine karşı ortak söylem belirlemeyi, karşılıklı bilgi ve istihbarat paylaşımını yoğunlaştırmayı ve bu alanlarda dayanışma ve iş birliğini artırmayı amaçlıyor.

Açık bir şekilde kendi belediye başkanlarıyla yaptıkları kirli pazarlığı bize de teşmil etmek istemişlerdir, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, kamuoyuna çıkıp demiştir ki kendi belediye başkanlarına, 'Ya istifa et ya görevi suistimal ya da görevi ihmalden hakkında soruşturma açılır.

Bu düzenlemeyle, aerosol üretiminde kullanılacak LPG teslimlerinde uygulanacak ÖTV'yi sıfıra indirdiklerini hatırlatan Şimşek, kendileri sektöre destek vermek isterken, bazı kötü niyetli mükelleflerin bunu suistimal ettiğini tespit ettiklerini ifade etti.