Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
sur
  • isim Kale duvarı
    "Kıyamet kopar gibi bir velvele koptu, bütün ordu surların üstüne atıldı." - Y. K. Beyatlı
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
sur

Herbir lifte iki renk modeli bulunan lif rengi.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
sur

Uğur, alınyazısı : Atta, avratta, yurtta sur var.

Vikipedi
Sur
  • Sur, bir savunma aracı.
  • Sur, Diyarbakır'ın bir merkez ilçesi, tarihi Diyarbakır Surlarının içinde kalan bölge.
  • Sur, Lübnan'da tarihi bir kent.
  • Sur, Umman'da bir şehir.
  • İsrafil'in borusu
Sur (şehir)

Sur ( Arapça: صور Ṣūr, Fenike diliŞur, İbranice: צוֹר‎ Tzor, Yunanca; Τύρος Tyros, İngilizce: Tyre, Fransızca: Sour) , Lübnan'ın Akdeniz kıyısında yer alan tarihi bir liman kentidir.

Şehir ilk kurulduğunda bir ada üzerinde yer alıyordu. Sonradan dolgu bir yol ile anakaraya bağlanmıştır. Bugün ise Sur bir yarımada üzerindedir. Sur kenti, aynı Cadiz ve Kartaca gibi çok gelişmiş bir Fenike kolonisi idi. Sur kentinin bu kadar gelişme nedeni Sur firfiri denilen bir boya maddesi idi. Erguvan renkteki bu madde Murex türü bir salyangozdan ( Bolinus brandaris) elde edilip, ancak o dönem için son derece pahalı bir boya idi. Sur kentinde Romalılardan kalma eserlere rastlanmıştır.

Sur kenti 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yerini almıştır.

Sur (savunma)

Sur, savunma amaçlı yapılan duvar, kale duvarı. En eski dönemlerden beri şehirlerin ya da kalelerin etrafına inşa edilen surlar, günümüzde bile önemini korumaktadır, Berlin Duvarı buna örnektir. Tarihsel olarak en bilinen örnekleri ise dünyada Çin Seddi, Türkiye'de ise İstanbul Surlarıdır.

Tarihi surlar üzerinde, savunmayı ve gözetleme kabiliyetini artırmak amacıyla yuvarlak ya da köşeli surdan daha yüksek şekilde yapılan kulelere "burç" adı verilir. Modern sur amacını taşıyan duvarlarda ise bu yapılara sadece "gözetleme kulesi" denir. Kimi surlarda, etkinliği artırmak için surun dış cephesine hendek kazılır.

Vikipedi'deki sur maddeleri, dönemlerine göre şunlardır;

==

"sur" kelimesinin kullanım örnekleri.

Terör örgütü PKK'nın 24 Temmuz 1995'te Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Akdoğu köyünde katlettiği 1 yaşındaki Bilgehan Şapkacı, 10 Temmuz 2016'da Hakkari'nin Çukurca ilçesinde öldürülen 5 yaşındaki Viyan Kanat, 11 Ağustos 2016'da Sur ilçesinde bombalı saldırıda şehit olan bebek Ceylin Naz Aydın ve 6-8 Ekim 2014'te Kobani bahanesiyle çıkarılan olaylarda vahşice katledilen Yasin Börü ile 13 Ocak 2016'da Çınar ilçesindeki saldırısında şehit olan 5 yaşındaki Mevlüde İrem Çiftçi ve 1 yaşındaki Ecrin Açıkgöz'ün ismi söz konusu parklara verildi.

Sur ilçesi İçkale bölgesinde gerçekleştirilen ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlık yaptığı toplantıya Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Bilal Özkan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcıları Nezir Rüzgar ve Hakan Yıldırım, Proje Şube Müdürü Serhat Alpergin ile Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Seval Turgut katıldı.

Buna göre, Hatay'ın Erzin ilçesi Yeşilkent mahallesinde bulunan 3 bin 919 metrekarelik arazi ile Diyarbakır'ın Sur ilçesi Alçık köyündeki 43 bin 709 metrekarelik arazi ve Adıyaman'ın Gerger ilçesi Güzelsu köyünde bulunan 688 metrekarelik arazi istimlak edilecek.

Diyarbakır’dan dünyaya açılan lezzet olarak bilinen ve Türkiye’nin her ilinde şubesi olan Kadayıfçı Sıtkı Usta olarak tanınan Sıtkı Altunbay’ın oğlu Amet Altunbay, Sur’da yaşanan olayların kendilerini çok kötü etkilediğini ama Ramazan Bayramı öncesi yaşanan yoğunluğun işlerine umut olduğunu söyledi.

Anakaya üzerine Roma İmparatorluk Dönemi’nde inşa edildiği anlaşılan bir tapınak ya da sur temeli olduğu düşünülen önemli bir yapının sonraki yerleşimciler tarafından tahrip edilmiş olduğu anlaşılmaktadır.

Kurum, bu alandaki 3 bin 695 bina ile 17 anıtsal tescili ve 638 korunmaya değer yapının hasar gördüğünün tespit edilmesinin ardından altyapıda zarar gören 12 kilometre kanalizasyon, 11 kilometre içme suyu ile 9 kilometre yağmur suyu şebeke hattının yenilendiğini, Sur çevresinde 1856 metre yol yapıldığını kaydetti.

Sur ilçesinde, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır Barosu tarafından, terör olaylarında zarar gören Dört Ayaklı Minare'ye dikkati çekmek amacıyla basın açıklaması düzenlenmiş, açıklamanın ardından teröristlerin saldırısı sonucu polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur şehit olmuş, çıkan olaylarda Tahir Elçi hayatını kaybetmişti.

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesinde dün teröristlerle girdiği çatışmada ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, şehit düşen özel harekat polisi Buhari Ağçelik için cenaze töreni düzenlendi.

Anahtarı teslim edilen ve evini görmeye gelen bir çocuk annesi Nilgün Barlı ise Sur mağduru olduğunu, terör olaylarından önce Fatih Paşa Camisi'nin karşısında 2 katlı bir evde oturduğunu anlatarak, olaylar sırasında yeni evli olduğunu, evini ve tüm eşyalarını kaybettiğini söyledi.

Kadir Pektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Beçin Kalesi kazı çalışmalarında, sur içi şehir kısmında yer alan seymenlik kapısının alt bölümündeki sokak dokusunun tamamıyla ortaya çıkarılmasına yönelik kazı yaptıklarını söyledi.

THY Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur Metro Toptancı Market Pazarlama ve Marka İletişim Grup Müdürü Aylin Mutlu Teknosa Pazarlama ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Bahçıvanoğlu Sur Yapı Satış, Pazarlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener Toyota Türkiye Pazarlama Direktörü Barış Erdim Petrol Ofisi CMO Beril AlakoçOrhonoğlu ETS Tur CMO Boğaç Göncü Betek Boya ve Kimya San.

Ziyarette Muhtarlar Dernek Başkanı ve Yenişehir İlçesi Yenişehir Mahalle Muhtarı Mehmet Demir, Yenişehir İlçesi Üçkuyu Mahalle Muhtarı Şükrü Demirel, Bağlar İlçesi Pınaroğlu Mahallesi Muhtarı Cemil Atik, Kayapınar İlçesi Keklik Mahallesi Muhtarı Akif Okçu, Kayapınar Mahallesi Cücük Mahallesi Muhtarı Celalettin Koç, Sur İlçesi Ziya Gökalp Mahallesi Muhtarı Muhsin Sanay ve Sur İlçesi Kabasakal Mahallesi Muhtarı Zeyneddin Çınar yer aldı.

Geldiğim gibi 'Anılarımı yaşadığım, daracık küçelerini gezmeyi özlediğim Sur' diye not yazdım.

Merkez Sur ilçesine bağlı Bağpınar köyünde yaşayan Hakan Güzelsoy, bedelli askerlik için ödemesi gereken parayı denkleştirmek amacıyla hayvanlarını satışa çıkardı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde teröristlerin yerleştirdiği patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan özel harekat polisi Orhan Dilekçi'nin babası ve mahalle sakini Mehmet Dilekçi ise valilik ve mülki idare amirlerinin katkılarıyla yüz yılı aşkın yıllık bir zaman kapanmış kapının tekrardan insanların hizmetine açıldığını söyledi.