Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
tövbe
  • isim İşlediği bir günah veya suçtan pişman olarak bir daha yapmamaya karar verme
Vikipedi
Tövbe

Tövbe , dinde bir günahtan dönmeye karar vermektir. Tasavvuf anlayışında tövbenin farklı bir mânâsı ve kullanımı vardır.

Tasavvufta mürşidin huzurunda yapılan tövbeyle bireyin müritliği başlar. Bu tövbenin bireyin kendince yaptığı tövbeden farkı nasuh olmasındadır. Yani kâmil bir tövbe niteliğindedir. Bireyin günahlarının kendi yaptığı tövbeyle affolunduğu, mürşidinin de bu tövbeye katılmasıyla da affolunan günahlarının toplamı kadar sevap yazıldığına inanılır.

Tövbe (anlam ayrımı)

Tövbe şu anlamlara da gelebilir:

  • Tövbe Salısı
  • Tövbeler Tövbesi

"tövbe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Hatipoğlu, ramazanın tövbe ayı olduğunu aktararak, günahların affedilme şansının yüksek bir ay olduğunu kaydetti.

Güneş doğudan batınca kıyametin kopacağını anlayan bazı kafirler ne kadar tövbe etse de kabul olmayacaktır.

Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip bağışlanma dileme, kendimizi ve irademizi yenileme zamanıdır.

Bu gece, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır.

Kamer aylarının ikincisi olan Safer ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı.

Bugün cuma inşallah tövbe istiğfar eder, onun da cuması ise tövbe eder.

Tövbe estağfurullah, günahtan münezzeh kutsal bir partiyi ilk kez görüyorum.

Muhammed'in En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır dediği bu güne özel okunacak dua ve ikindiden sonra kılınacak 2 rekatlık tövbe namazı kılınışı haberimizde.