Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
türbe
  • isim Genellikle ünlü bir kimse için yaptırılan ve içinde o kimsenin mezarı bulunan yapı
    "Çekirge'de Hüdavendigâr türbesini ziyaret ettim." - A. Haşim
Tarih Terimleri Sözlüğü
türbe

İçinde, çoğu kez ünlü kişilerin gömülü bulunduğu yapı, anıtsal sin.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü
türbe

(Mimarlık) İçinde din ve devlet büyüklerinin mezarları bulunan yapı.

Vikipedi
Türbe

Türbe, devlet adamlarının veya din âlimlerinin mezarlarının bulunduğu oda şeklindeki binaya verilen addır. İçerisinde çoğunlukla ünlü kişilerin gömülü bulunduğu anıtsal tarihi mezarlar için de türbe kelimesi kullanılır. Türbeler çoğunlukla eski çağlarda yaşamış önemli insanların yattığı yerlerdir.

"türbe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Uluslararası Hazreti Mevlana’yı Anma Törenlerinin 81’ncisinde, sahne ve salonlarda gerçekleştirilecek olan programların 23 ana başlıktan oluşacağını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ise, “Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında açılış programının ardından, 15 sema, 15 mesnevi dersleri, 40 türbe önü buluşmaları, 14 sergi, 3 panel, 15 konferans, 1 ödül töreni, 1 sunum, 1 imza günü, 1 Nevbe merasimi, 17 Türk Tasavvuf müziği konseri, 15 Mesnevi sohbetleri, 47 atölye çalışmaları, 1 sempozyum, 22 Meşk, 23 söyleşi, 1 opera, 21 stantlar (Sanat Ocağı Mevlevihane), 3 bin 512 tiyatroyla birlikte toplam 3 bin 766 program gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

Olayda hayatını kaybeden Erol Küt için Hendek Akova Mahallesi Şehitlik Camii’nde ikindi namazını müteakip, Bayram Ali Çolak için de Hendek Sivritepe Mahallesi’nde bulunan Türbe Köy Camii’nde ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı.

Konya'da, "Şems Makamı" olarak bilinen türbe, 7-17 Aralık Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında Mevlana türbesinden önce ziyaret ediliyor.

Cami, hünkar kasrı, çeşme, kütüphane, iki sebil, medrese, türbe, aşhane ve dükkanlardan ibaret olan külliye, klasik dönem selatin külliyelerinden çok farklı düşünülmüştür.

İnşaat çalışmalarında incelemelerde bulunan Seyyid Cemaleddin Vakfı Başkanı Nasuh Boztepe, programa katılan Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit ve oda başkanlarına cami ve türbe projesi hakkında bilgiler verdi.

BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar dolayısıyla Emirsultan Mahallesi Işıklar İtfaiyesi, Umurbey Mahallesi Çobanbey Caddesi, Yeni Mahalle, Mollaarap Mahallesi Balabancık Caddesi ve Eşrefiler Caddesi, Eşrefiler Cadddesi üstü, Özellik Sokak, Taner Sokak, Piremir Mahallesi Çoşan Sokak, Çeşme Sokak, Musababa Mahallesi Okul Sokak, Türbe Sokak, Musababa Cadde, Işıklar Lisesi, Akçağlayan Mahallesi Çiçek Caddesi, Zümrütevler Mahallesi Çiçek Caddesi altı, Piremir Mahallesi Teleferik Meydanı, Teferrüç Mahallesi Devrengeç üstü ile Taner Sokak ve civarlarında 12 Nisan Çarşamba günü 08.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Türk tarihinde adına türbe yaptırılan ilk kadının Hayma Ana olduğunu ifade etti.

Ardından Bursa'ya geçen öğrenciler Tophane, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Bursa Ulu Cami, Panorama 1326, Yeşil Türbe, Emir Sultan Hazretleri ve 700 yıllık Osmanlı köyü Camalıkızık'ı gezerek Bursa turu yaptı.

Vanlı şehitlerin kabirlerinde dua eden öğrenciler, Bursa'da Tophane, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Bursa Ulu Cami, Panorama 1326, Yeşil Türbe, Emir Sultan Hazretleri Türbesini ziyaret etti.

Işık hadisesinin gerçekleştiği türbe, bir büyük ve iki küçük kubbenin örttüğü iki oda, bir hol ile 8 köşeli ve 10 metre yüksekliğinde bir kuleden ibarettir.

Melikgazi Türbe ziyaretinin ardından Kerer köyüne giden heyet burada Nuri Adalı Kültür Evinde köy sakinleri ile bir araya gelerek, köy muhtarlarından köy hakkında bilgiler aldı.

Kapıları yakılmış, içi toz ve küfle kaplı tarihi türbe, daima açık ve korumasız bir vaziyette onarılmayı bekliyor.

Künç Köprü, Büyük Ağa Medresesi, Yukarı Türbe ve Şamlar Camisi gibi eserlerle ilgili bilgilerin yer aldığı tabelaları mahallenin girişindeki Amasya evi görünümlü yaklaşık 80 yıllık bir evin sokağa bakan kısmına monte ettirdiğini belirten Şamlar Mahallesi Muhtarı Tokmak, ayrıca Roma döneminden kalma eserlerinde çıktığı mahallesinin tarihçesinin yer aldığı tabelayı ise başka bir binanın duvarına asıp mahallelinin ilgisine sundu.

Dede Korkut'un merkeze bağlı Masat köyündeki türbe ziyaretine, Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Davut Balibaşa, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Mahallelilerin çalışmasıyla türbe yeniden güzel bir görünüme kavuştu ve etrafında da mesirelik oluşturuldu.