Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
tüy
  • isim İnsan ve hayvan derisi üzerinde bulunan ince, kısa, yumuşak ve sık uzantılar
    "İnce güzel kaşlarının ortasında iki tüyü her zamanki gibi tersine dönmüş." - H. E. Adıvar
  • Kuşların gövdesini örten ince ve tel gibi uzantıların her biri veya tamamı
  • Bazı bitki ve meyvelerle bazı dokumalar üzerinde görülen ince, kısa, yumuşak ve sık uzantılar
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
tüy

Yalnızca kuşlarda bulunan ve vücudu örten, izolasyon, uçma, savunma, kur yapma ve diğer fonksiyonları sağlayan boynuzumsu epidermal yapı.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
tüy
  1. İplik biçiminde olan herhangi bir deri uzantısı, kıl.

  2. Trikom.

  3. Kuş tüyü.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
tüy

(zooloji, tarım)

Tarama Sözlüğü
tüy

Kıl.

Zooloji Terimleri Sözlüğü
tüy

İplik biçiminde olan herhangi bir deri uzantısı; kıl.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
tüy

İğne.

Vikipedi
Tüy

Tüy, kuşlarda bulunan, türler arasında ayırtedici bir özellik gösteren ve bir örtü vazifesi gören epidermal büyümelerden biridir. Bazı bitki ve meyvelerle bazı dokumalar üzerinde görülen ince, kısa, yumuşak ve sık uzantılar da tüy olarak adlandırılır. Tüyler, omurgalılarda bulunan en karmaşık örtü dokusu sayılmaktadır. Bu özellik kuşlar sınıfını diğer canlı gruplarından ayıran önemli bir özelliktir. Tüylerin ayrıca Theropoda (diğer bir deyişle tüylü dinozor) alttakımına ait canlılarda da olduğu görülmüştür. Bununla beraber, tüyler kuşların vücutlarının çoğu tarafını kaplamakta ve sadece belirli bölgelerde bu örtü oluşmaktadır. Bu özellik kuşların uçmasına, ısı kaybının azalmasına ve su geçirmezliğinin sağlanmasının yanında renkler sayesinde iletişim ve korunmaya yardımcı olur.

Tüy (kalem)

Tüy, mürekkebe batırılarak yazı yazmakta kullanılan bir araçtır. Genellikle kaz, kuğu ve hindi gibi iri kuşların kanat tüylerinden üretilir.

Tüy (anlam ayrımı)

Tüy sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:

  • Tüy
  • Tüy (yazma aracı)

"tüy" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bilirkişi heyeti ’karşı komşuya zarar verecek allerjen madde (tüy- salgı) bulaştırıcı yönünde herhangi bir bulgu tespit edilmemiştir’ yönünde rapor tuttu.

Diğer alternatiflere jiletlemek ve tüy dökücü kremler kullanmak girebilir.

Tüy dökücü kremler kıl köküne işlemediğinden lazer epilasyon uygulamasından önce kullanılabilir.

Hakemlerin ırk standartlarına göre kilosu, kanat ve ayak yapısı, ibik, gerdan ve desenleri, tüy ve göz rengi gibi kıstaslara göre yaptığı puanlama sonucu her ırkın birincisinin yanı sıra tüm hayvanlar arasından seçilecek salon şampiyonu belirlenecek.

Daha sonra eldiveni elinize takarak tüy kopartma işlemlerini gerçekleştiremeye başlayın.

Özellikle astımlı kişinin tüy bırakan, toz ve küfü çeken halı, kilim, perde, yastık gibi eşyaları evinden uzak tutması gerekmektedir.

Bulutlar tüy kadar hafifmiş gibi görünür ama orta boy bir kümülüs bulutu sekiz yüz fil ağırlığındadır.

Havanın sıcak olduğu periyot içerisinde anne ve baba kuşların nöbetleşe şekilde, tüy oluşumunun tam olmadığı süre içinde kanatlarını perde gibi açarak yavrularını güneşten koruduğunu gözlemledik.

Piyore nedeniyle dişetlerim çekildiği için araları boş kalan öndişlerime yıllarca her sabah, tam dişetimin rengindeki o tüy gibi hafif takma dişetini taktım.

Şuan için ilk dağıtım yerimiz Premzik yaylası ve göründüğü gibi süt sağarken hiçbir tüy, kıl, her hangi bir dışkı iç tarafa geçmiyor ve görünen fiber süzek diğerlerinden farklı olarak yıkanması ve çıkarılması kolay.