Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
tat
  • isim Canlıların besinlerdeki uçucu olmayan bileşikleri damak, boğaz ve dil yüzeyindeki mukoza noktaları aracılığıyla algıladığı duyum
  • Tatlılık
  • Hoşa giden durum, lezzet, zevk
    "Öğle yemeğinden sonra gelen rehavetin tadı, hiçbir gece uykusunda bulunmaz." - Ş. Rado
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
tat

Hayvanların yedikleri yemlerden aldıkları haz duyusu.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
tat

(tadım) (biyoloji)

Tarama Sözlüğü
tat

Yabancı, ecnebi, özel olarak Acem.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
tat

İran kaynaklı sözlü geleneği koruyan öykülere verilen ad.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
tat
  1. Dilsiz.

  2. Kekeme.

  3. Çirkin, sevimsiz.

  4. Kaba (kimse için).

  5. Sıra, saygı gözetmeyen, şaşkın, aptal.

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü
tat

Dildeki tat tomurcuklarını uyarmaya yetecek güçte olan tat uyaranları.

"tat" kelimesinin kullanım örnekleri.

İkinci hafta maçlarında alınan sonuçları ise şöyle: “Panas yapı- İnterglass 9-7, Pidok Plastik- Falck İtfaiye 12-0, Tezkim- İlhan Plastik 11-1, Oğuz Tekstil- Özgüç Ambalaj 9-0, Abdioğulları Plastik-Borşen Boru 11-1, Gps Plastik- Ertar Kimya 4-11, Meltem Kimya-Toros Kumaş 5-3, Erkan Teknik Meslek Lisesi- Sarten Ambalaj 5-5, Kimteks-Elitaş 15-3, Esen Plastik- Ulusoy Tekstil 3-16, AOSB Bölge Başkanlığı- AKO Mermer 8-1, Bilici Yatırım- Netral Elektrik 23-3, Güney Çelik Hasır-AFAD 5-5, Kastamonu Entegre-Yurtiçi Kargo 6-4, Beta Gıda-Hekimbey 8-2, Amylum Nişasta-Tat Nişasta 4-2, Rayvağ Vağon- Jain Sulama 7-4, Zahit Alüminyum-New Hope 14-1.

Adanalı özel bir tarım firması tarafından ıslah edilen Japon erik Prunum Cemre, çıktığı dönemde rakiplerine göre; antioksidant içeriği, albeni, renk, tat ve irilik gibi kalite kriterlerinin çok yüksek olmasının yanında; erkenci ve verimli bir çeşit olarak biliniyor.

Dalama Tandırı'nı ilk kez yediğini anlatan Beyza Erol da, çok farklı bir lezzet olduğunu belirterek özellikle etinin yumuşak olmasının ağızda apayrı bir tat oluşturduğunu dile getirdi.

İlçemize has üretim şekli olan bunun yanı sıra çeşitli aromatik bitkilerin yer aldığı ilçemiz meralarında ki bitki örtüsü peynirimize ayrı bir tat katmaktadır.

İncelemeler sırasında ikram edilen sera domatesinin tadına bakan Kaymakam Ömer Dereci, domatesin ağızda asitlik tat bıraktığını aktardı.

Artan iltihabi maddeler hem obezite ile ilgili insülin direnci, tip 2 diyabet ve ateroskleroz gibi bozukluklara yol açmakta hem de tat alma tomurcuklarının sayısını ve kalitesini azaltarak kişinin daha fazla yemek yemesine ve yediği yemekten tat almamasına neden olmaktadır.

Dışa doğru bombe şeklinde şişme yapan, tat, renk ve koku bakımından kötü olan konservelerin tüketilmemesi gerekir.

Dışa doğru bombe şeklinde şişme yapan, tat, renk ve koku bakımından kötü olan konservelerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Bu önemli ürünümüzü ekmeğimizle buluşturmak ve yeni bir tat ortaya çıkartmak istedik.

AA muhabirine açıklama yapan Dalama Tandırı ustalarından Yılmaz Öztürk, asırlardır süre gelen bu lezzetin böylesine tercih edilme sebebinin doğal ortamda yetişen kuzu ve oğlağın, kekik, meşe ve palamut gibi bitkiler yiyerek ete koku ve tat katmasından kaynaklandığını söyledi.

Güzel bir tat vermesi için defneyaprağı ve maydanoz da koyabilirsiniz.

Diş macunlarına bakış açınızı değiştirek yepyeni bir tat ve ferah nefes için bu diş macununu deneyin!

Muşmula bulunduğu iklim koşullarına göre şekil ve tat olarak değişkenlik göstermektedir.

Güzel hazırlanmış yemek masası, lezzetleriyle damaklarda tat bırakan yemekler ve sunumlarıyla göz dolduran tatlılar için baklava ustası Mahmut Dolmacı kadınlara özel iftar sofrası hazırlamanın püf noktalarını anlattı.

Domat zeytininden üretilen zeytinyağları olabildiğince asit derecesi düşük, tat ve lezzet olarak çok iyi.