Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
tecelli
 • isim Belirme, görünme, ortaya çıkma, zuhur etme, meydana çıkma
  "Tabiat bütün manzaraları, bütün tecellileri ile edebiyatımıza hulul ederek onun ufuklarını mütemadiyen genişletti." - H. S. Tanrıöver
 • din b. (***) Tanrı'nın insanlarda ve doğada görünmesi
 • Alın yazısı, kader
  "Ne yaman tecellisi varmış!"
Kişi Adları Sözlüğü
Tecelli

Cinsiyet: Kız

 1. Görünme, belirme.

 2. Kader, talih.

 3. Allah’ın lütfuna kavuşma.Cinsiyet: Erkek

  1. Görünme, belirme.

  2. Kader, talih.

  3. Allah’ın lütfuna kavuşma.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
tecelli

< Ar. tecellî: tecelli; iş; amel

"tecelli" kelimesinin kullanım örnekleri.

Mağdur Sevim E'nin avukatı Abdüssamet Bal gazetecilere yaptığı açıklamada, itirazları üzerine aile içi şiddet olayı şüphelisi Fatih E'nin tutuklandığını belirterek, "Bu olaydan ötürü adalet birazcık geç tecelli etmiştir.

Fadıloğlu mesajında, “Cenab-ı Hakk’ın, ilahi ihsan ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri dolayısıyla Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzulandığı için Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip Kandili denmiştir.

Regaib gecesi ise ; Cenab-ı Hakk’ın ilahi ihsan, rahmet ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalplerle Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri vesilesiyle, Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzu edildiği için Recep ayının ilk Cuma gecesine “ Regaib Kandili “denmiştir.

Hakkımı daha iyi arayabilmek ve maalesef yurdumuzda adalatin bittiğini her ne kadar inanmasam da kaçarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde adaletin tecelli edebilmesi için yurtdışında bulunan avukatlarla birlikte çalışarak sadece kendimi değil, diğer tüm arkadaşlarımın da hakkını arayacağımı değerlendirdim.

Bilgi her şeyin önünde, bilgisiz yapılan şeylerin sonucunun çok iyi olması, beklenen, arzu edilen şeyin tecelli etmesi mümkün değildir.

Şimdi de delegelerimizin özgür iradesinin tecelli edeceği genel kurulumuz hiç kuşkusuz teşkilatımıza yeni bir heyecan farklı bir dinamizm kazandıracaktır.

Mahkemenin infazı durdurmasıyla sanıkların hükümlülük durumunun kalktığını, bu nedenle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıklarını anlatan Gülşen, adaletin eninde sonunda tecelli etmesinin mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.

Son tahlilde şiddeti meşrulaştırmak ve meseleyi özünden ayırmak suretiyle kişiselleştirmek yerine, hukuki sürecinin bir an önce tamamlanarak, adaletin tecelli edeceğine ve maddi gerçeğin ortaya çıkacağına olan inancımız tamdır.

Ya devlet başa ya kuzgun leşe düsturunu uygulayan asker olarak adaletin tecelli edeceğine inanıyorum.

Şüphesiz TBMM, millet iradesinin tecelli ettiği ve somutlaştığı mehabet dolu bir kurum olarak hiçbir şeyle kıyas kabul etmeyecek demokrasi eseridir.

Bu yüce Mecliste tecelli eden halk iradesinden mülhem hak iradesi sonuna kadar payidar olsun istiyoruz.

Onlar, milletin iradesi istedikleri yönde tecelli etmeyince ortalı karıştırmaya çalışıyor.