Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
tecrübe
  • isim Deneyim
    "Her tarih eseri, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yazarın hayat tecrübesine bağlıdır." - C. Meriç
  • Deney
  • Görgü
Vikipedi
Tecrübe (şarkı)

"Tecrübe", Demet Akalın'ın 23 Nisan 2010 yılında çıkardığı Zirve albümünün çıkış şarkısıdır.

Tecrübe

Tecrübe ya da deneyim, bir konuda zamanla elde edilen bilgi birikimidir.

Tecrübe kavramı felsefede geniş bir kullanım alanına sahiptir. Søren Kierkegaard felsefesinde sıklıkla işlenir.

Belirli bir konuda tecrübe sahibi olan kişiler o alanda uzman olarak nitelendirilir.

"tecrübe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Fransız yapımcı Quantic Dream’ın abartısız sanat eseri olan DBH, video oyunları dünyasında benzersiz bir tecrübe.

Dernekten yapılan açıklamada, Ankara ve Ankaralılık bilincine sahip hemşehri bürokratları bir araya getirmeyi hedefleyen BADER’in bu hedef etrafında birleşmiş hemşehrilerin bilgi, tecrübe ve düşüncelerinden faydalanarak eğitim, kültür, bürokrasi alanlarında başkente yakışır faaliyetlerde bulunmayı hedeflendiğini bildirildi.

Seminerde anket, anket türleri ve anketörlük hakkında arkadaşlarına bilgiler aktaran öğrenciler, “Kimse hiçbir şeyi durduğumuz yerde elimize vermez, bir şeyler elde etmek istiyorsak bu para, tecrübe veya bilgi de olabilir, bunu çalışarak almamız gerekir” dedi.

Artuk şu iddialarda bulundu: “Edindiğim tecrübe üzerinden değerlendirme yapıyorum.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Sosyal Bilgiler gibi branş derslerinde öğrendikleri bilgileri de yerinde görerek tecrübe etme şansı buldu.

Esma Ayba ise kursta aldığı eğitimle çalışmayı düşündüğünü belirterek, tecrübe edindikten sonra ise kendi iş yerini açmayı planladığını ifade etti.

Komandolar, 2 gün 2 gece süren tatbikatta, derin karda arazide barınabilme ve hayatta kalabilme yeteneğini tecrübe etti.

Afetten 2 ay sonra inşaatı bitirebilmek bilgi, tecrübe ve siyasi kararlılık ister.

Bilgi sahibi oldukça, tecrübe edindikçe içleri olgunlaşır ve boynu bükülür.

Bu dilatasyon derzlerini biraz tecrübe ile gördükkü 4 yıllık kullanımda, bizim ağır trafiğe dayanamadı ve geçen sene 1 tanesinde kırılma olmuştu.

Ne olursa olsun Altay çok koşmalarına ve enerjik olmalarına rağmen kapasite ve tecrübe farkından yararlanarak maçtan puan ve puanlarla ayrılması gerekirdi.

Tecrübe, eğitim, sosyal etkileşme beyni etkiler ve istikrarlı ve kalıcı değişiklikler meydana getirir.

Güvendi, Razi Petrokimya'da kazandıkları uluslararası tecrübe ve öz güven sayesinde ham madde kaynağına sahip ülkelerde yeni yatırım arayışlarına devam ettiklerine dikkati çekerek, özellikle fosfatlı ürünler grubunda uzun süredir devam eden yeni bir yatırım arayışını da en kısa zamanda realize etmeyi hedeflediklerini söyledi.

TAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Sivas İl Özel İdaresi çalışmalara ara vermeden devam edecek ve sahip olduğu tecrübe ile önüne çıkabilecek engelleri kolayca aşabilecek.