Kelime tanımını bul

Vikipedi
Tribe

Seattle'lı progressive rock grubu Queensryche'ın 22 Temmuz 2003 tarihinde yayınladığı sekizinci albümüdür. Albümün kayıtları sırasında, grubun kurucularından olan eski gitarist Chris DeGarmo gruba geri dönmüştür. DeGarmo, albümdeki bazı şarkıların yazım aşamalarında yardım etmiş ve gitar bölümlerini çalmışsa da, kayıtların tamamlanmasından sonra gruptan tekrar ayrılmıştır. Queensryche, Tribe turnesine gitarist Mike Stone ile devam etmiştir.

Tribe albümünün konseptinin oluşmasında, 11 Eylül 2001 tarihinde New York'taki İkiz Kulelere saldırının etkisi büyük olmuştur. 11 Eylül Olayı'ndan sonra Amerikan toplumunun sosyal ve siyasal olguları daha eleştirel bir bakış açısıyla sorgulamaya başlaması, bu dönemde Queensryche elemanlarında da görülmektedir. Queensryche, bu albümde uygarlık, insanlığın evrim süreci, Amerikan toplumunun yeni binyıldaki durumu, medeniyetler arasında süregelen çatışma gibi konulara değinmiştir.

Grup, Tribe albümünden sadece Open isimli şarkıyı tekli (single) olarak yayınlamıştır. Albüm genel olarak pek bir ticari başarı göstermemiştir. Queensryche, 2003 yılında Dream Theater ile ortak turne de düzenlemiştir. The Art Of Live ismiyle CD ve DVD formatında da yayınlanan bu konserde Queensryche ve Dream Theater, Pink Floyd grubundan Comfortably Numb, The Who grubundan ise Won't Get Fooled Again isimli şarkıları birlikte yorumlamışlardır.

Ayrica Triber adında bir albüme de sahip olan grup, bu albümlerini atarlı-tripli insanlara adadıklarını açıklamışlardır.

 • Triber: Halk dilinde çok atarlı olan kişiler için kullanılan sıfat. Örneğin bugün çok tribersın Hale hayırdır ? Sorma ya hacıt bugün triberlığım üzerimde.
Tribe albümünde yer alan şarkılar[ değiştir]
 1. "Open" (DeGarmo/Tate/Wilton) - 4:32
 2. "Losing Myself" (Stone/Tate) - 4:12
 3. "Desert Dance" (DeGarmo/Rockenfield/Tate/Wilton) - 3:57
 4. "Falling Behind" (DeGarmo/Tate) - 4:28
 5. "The Great Divide" (Tate/Wilton) - 4:01
 6. "Rhythm of Hope" (Jackson/Rockenfield/Tate) - 3:31
 7. "Tribe" (Jackson/Rockenfield/Tate/Wilton) - 4:39
 8. "Blood" (Rockenfield/Tate/Wilton) - 4:13
 9. "The Art of Life" (DeGarmo/Tate) - 4:12
 10. "Doin' Fine" (DeGarmo/Tate) - 3:54
 11. "Tribe'ne'Bandım " (DeGarmo/Wilton) - 3:48
Grup Üyeleri[ değiştir]
 • Geoff Tate - Vocals
 • Chris DeGarmo - Guitar
 • Michael Wilton - Guitar
 • Mike Stone - Guitar
 • Eddie Jackson - Bass
 • Scott Rockenfield - Drums