Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Tunceli
  • özel, isim Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerinden biri
Vikipedi
Tunceli (il)

Tunceli, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan bir il.

Kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Nehri, doğuda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. Anadolu'nun pek çok yerinde olduğu gibi bu bölgede de çağlar boyunca pek çok uygarlık yaşamıştır. Orta Çağdan kalma ve bugün hâlâ iyi durumda bulunan Pertek Kalesi ve Munzur Vadisi Millî Parkı görülmeye değer güzellikleridir.

Tunceli'nin yerleşimleri: Tunceli (merkez), Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazımiye, Ovacık, Pertek ve Pülümür'dür. 2010 TUIK verilerine göre ilimizde merkez ilçeyle beraber 8 ilçe, 2 belde ve 342 köy vardir.

Tunceli

Tunceli, Türkiye'nin Tunceli ilinin merkez ilçesi.

"tunceli" kelimesinin kullanım örnekleri.

HAKKÂRİ: Selahattin Demirtaş, Adil Kurt, Esat Canan SİİRT: Gültan Kışanak ADIYAMAN: Veli Büyükşahin AĞRI: Murat Öztürk, Halil Aksoy BİNGÖL: İdris Bağluken BİTLİS: Hüsamettin Zenderlioğlu ELAZIĞ: İsa Gürbüz ESKİŞEHİR: Hasan Yalçınkaya HATAY: Mahmut Aydıncı ERZURUM: Sabahattin Yılmaz İSTANBUL: Levent Tüzel, Sırrı Süreya Önder, Sabahat Tuncel, Mustafa Avcı KONYA: Hacı Mehmet Bozdağ MARDİN: Ahmet Türk, Gülser Yıldırım, Erol Dora MUŞ: Sırrı Sakık, Demir Çelik TUNCELİ: Ferhat Tunç ŞANLIURFA: İbrahim Binici, İbrahim Ayhan VAN: Kemal Aktaş, Özdal Üçer, Nazmi Gür, Aysel Tuğluk BATMAN: Bengi Yıldız, Ayla Akata Ata ŞIRNAK: Hasip Kaplan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ARDAHAN: Yüksel Avşar IĞDIR: Pervin Buldan BALIKKESİR: Turan Cengiz BURSA: Mehmet Deniz DENİZLİ: Kemal Beler KOCAELİ: Emrullah Bingöl MALATYA: Gani Rüzgar Şavata K.

Tunceli İl Jandarma Komutanlığınca Pülümür ilçesi Akdik köyünde 30 Temmuz'da düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, 4 milyon lira ödülle aranan, “kırmızı" kategorideki sözde Dersim saha sorumlusu "Çetin Kombat" kod adlı Musa Çetiner olduğu belirlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 30 Temmuz tarihinde Tunceli İl Jandarma Komutanlığınca Pülümür ilçesi Akdik köyü Söğütlü Mahallesi’nde icra edilen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristin yapılan DNA testi sonucu sözde Dersim saha sorumlusu Çetin Kombat kod adlı Musa Çetiner olduğunun tespit edildiği ve Çetiner’in ‘terörden arananlar listesinde’ kırmızı kategoride arandığı, silahlı terör örgütüne üye olma, adam öldürmek, devletin egemenliği altında bulunan topraklarda bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışma suçları olmak üzere toplam 10 suçtan arandığı belirtildi.

Tunceli İl Jandarma Komutanlığınca Pülümür ilçesi Akdik köyünde 30 Temmuz'da düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, "kırmızı" kategoride 4 milyon lira ödülle aranan sözde Dersim saha sorumlusu "Çetin Kombat" kod adlı Musa Çetiner olduğu belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında uygulanan "Genç Çiftçi" Projesi kapsamında Tunceli’de 30 çiftçiye Akkaraman ırkı koyun dağıtıldı.

Elazığ-Pertek karayolunun 15'inci kilometresinde Tunceli istikametinden gelen Ali Akipek yönetimindeki 23 AAH 668 plakalı otomobil ile sürücüsünün kimliği öğrenilemeyen 23 HC 284 plakalı çekici çarpıştı.

Girişimci Mücella Saler’e yağlık gül ve lavanta ekimine yardımcı olduklarını belirten Çemişgezek Ziraat Odası Başkanı İsmet Aksakal ise gül ve lavantanın Tunceli’de üretim amaçlı olarak ilk kez dikildiğini vurguladı.

Birol Kırmaz, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Ali Nevzat Açıkgöz, Büyük Çekmece Cumhuriyet savcısı Fatih Karakuş, Elazığ Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet komisyonu başkanı Mustafa Alçık ile Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli’den çok sayı da hakim, savcı katıldı.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı ile Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü ortak çalışması ile FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik Balıkesir, İzmir, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Tunceli, Gaziantep illerinde ankesörlü telefonlardan periyodik aralıklarla aran 27 şüpheliye operasyon düzenlendi.

Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi, bölge genelinde havanın aralıklı olarak yağışlı, yağışlar Tunceli’nin kuzeyi ve Bingöl’de ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde geçeceğini bildirdi.

Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada;"Bölgemizde havanın Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl çok bulutlu, aralıklı yağmur ve yüksek kesimlere karla karışık yağmur ve kar yağışı, Adıyaman çok bulutlu aralıklı yağmur ve öğle saatlerinden itibaren yer yer kuvvetli sağanak yağmurlu geçeceği tahmin edilmektedir.

Öte yandan, 28 Arlık Çarşamba günü yapılacak Tunceli doğalgaz dağıtım ihalesiyle, Türkiye'de 81 ilin 78'i doğalgaz kullanıyor konuma gelecek.

TUNCELİ (AA) - Tunceli'de, Genç Çiftçi Projesi kapsamında 28 çiftçiye bin 200 arılı kovan ve arıcılık malzemesi dağıtıldı.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, genç çiftçilere arılı kovanları giydiği arıcı kıyafeti ile verdi.

Düzenlenen arılı kovan dağıtım programına Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Kaya, Tunceli Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan ile çiftçiler katıldı.