Kelime tanımını bul

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
urfa

Mor zambak çiçeği

"urfa" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ulusal Urfa Kitap Fuarına katılan Adıyamanlı Şair- Yazar Enes Osman Aba, okuyucularından büyük ilgi gördü.

Dilencilerin Gaziantep ve Urfa’dan geldikleri, tarlalarda amelelik yaptıklarını, ancak kazandıkları ücretin kendilerine yetmediği belirtirken, ’dilenciliğin hırsızlık yapmaktan daha iyidir’ diyen dilencilerden Adem Yıldız (33) isimli şahıs, 6 aile aynı evde kalıyoruz, 5-6 defa fona başvuruda bulum her defasında red edildi, neden red edildi anlamadım diyerek, özürlü olduğunu başka yapacak bir işinin olmadığını, mecburen dilendiğini 6 çocuğunu ve bir tanesinin henüz 1 aylık olduğunu, onları doyurmak zorunda olduğunu söyledi.

Kente müjde vereceğini ve ŞanlıUrfa’nın seçimlerin ardından büyükşehir statüsüne kavuşacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bir ŞanlıUrfa türküsü ’Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar, içerim yanıyor aney gözlerim ağlar’ diyor.

Urfa hakkında bilinmeyen konuların ele alındığı sempozyumda 120 bildiri elde edilirken Urfa’nın tarihi birikimlerini arşivlemek amacıyla önemli akademik bir çalışma tamamlandı.

Medyayı Yönetenler Takımı’nda Barış Kaya, Lütfü Erdoğan, İsmail Uyur, Talat Doymuş, Çetin Altan ve İbrahim Gökdemir yer alırken; Ankarayı Yönetenler Takımı’nda ise Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Ertürk, ASF Komisyon Başkanı Ahmet Saydam Yalçın, Gölbaşı Belediye Başkanı Ferhat Duruay, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan, Amatör Spor Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu ve Kanal Urfa sahibi İbrahim Toru oynadı.

Alınan bilgiye göre, Sabri Barçak yönetimindeki 63 E 0856 plakalı tır, Urfa Kapı Caddesi'nde sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybedince orta refuje çarptı.

Senin bu sevgin yanımızda olduğu sürece bize durmak, duraksamak yok Urfa.

Halbuki Kerkük Divanı da benimdir, Urfa Divanı da benimdir, Isparta Zeybeği de benimdir, Remzi Çağıldak'ın 'Yoruldum geze geze' türküsü de benimdir, Itri'nin 'Neva Kar'ı da benimdir, Dede Efendi'nin şarkıları da benimdir.

Birinci gün, Urfa Arkeoloji Müzesi, Göbekli Tepe, Harran Ovası, Harran kazı alanı, Harran konik evler, yani tarihte kalan Urfa.

ŞanlıUrfa Şehir Tiyatrosunun oynadığı diğer oyunlar, Her hırsız haydut değildir, Haybeden gerçek üstü aşk, Bir Urfa masalı ve bunlarla beraber 11 farklı çocuk oyunu sahneleyecek olan şehir tiyatrosu, tiyatro severleri sanatla doyuracak.

İstanbul merkez olmak üzere Adıyaman, Trabzon, Edirne, Samsun ,Urfa, Maraş, Elazığ'da 35 adrese yapılan baskında şebeke elebaşı Hürdoğan Önder 24 adamıyla yakalanarak göz altına alındı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde peyzaj çalışmaları kapsamında parklara yöresel mimariye uygun olarak Urfa taşından kastel yapıyor.

TOKİ kurmaylarıyla yapılan toplantıda, Onikiler Mahallesinin yanı sıra Yenice Mahallesiyle ilgili sunulan geleneksel Urfa mimarisine uygun proje de TOKİ yetkilileri tarafından kabul edildi.