Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
uzman
 • sıfat Belli bir işte, belli bir konuda bilgi, görüş ve becerisi çok olan (kimse), mütehassıs, kompetan
  "Kuşkusuz hepimiz her alanın uzmanı olamayız." - A. Ağaoğlu
 • isim Belli bir bilim dalında lisansüstü öğrenim derecesine sahip kimse, spesiyalist
 • isim Bilirkişi
Kişi Adları Sözlüğü
Uzman

Cinsiyet: Erkek Belli bir işte, belli bir konuda bilgi, görüş ve becerisi çok olan kimse.

Eğitim Terimleri Sözlüğü
uzman
 1. Bir bilim dalında, belli bir teknik alanda yoğun bir öğrenim görerek ya da türlü uygulamalara katılarak yüksek derecede yeterlik kazanmış olan kimse.

 2. Üniversite ve yüksek okulların deney odası, kitaplık, enstitü, klinik ve işliklerinde, öğretimle doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak ilgili olan ve özel bilgi ya da yetişmeyi gerektiren bir görevde bulunan kimse.

Ceza Yargılama Yöntemi Yasası Terimleri
uzman

Belli konularda üstün bilgisi, uzbilimi olan kişi.

Vikipedi
Uzman

Uzman, belirli bir konuda ileri teknik ya da beceriye sahip kişidir. Uzmanlık dal ve alanlarının üniversite sürecinde ayrı bir yeri vardır. Örneğin, tıp fakültesi bitirilip genel bilgiler alındıktan sonra bir dal seçilir ve bu dala uzmanlık adı verilir.

Uzmanlığın akademik kariyerle doğrudan ilintili olmadığı durumlar da mevcuttur. Örneğin, çobanlıkta 50 yıllık bir deneyime sahip kişi bu alanda uzman olarak kabul edilebilir.

Uzman (anlam ayrımı)

Uzman şu anlamlara gelebilir:

 • Uzman, belirli bir konuda ileri teknik ya da beceriye sahip kişi
 • Uzman öğretmen
 • Uzman Jandarma
 • Uzman Çavuş

"uzman" kelimesinin kullanım örnekleri.

Keşif, teklif ve yenilemeden oluşan üç adımlık bu hizmet ile müşteriler bütçe ve tarzlarına uygun değişiklikleri, belirli bir sürede, 2 yıllık işçilik ve montaj garantisiyle, Koçtaş’ın uzman ekiplerine bırakmanın güvenini yaşıyor.

Derya Öcal, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şükran Göktaş, Uzman Eğitimci ve terapist Adalet Ömeroğlu, AEP Formatörü Ömer Çokgören tarafından verildi.

Buca Belediyesi de vatandaşlarına açtığı ücretsiz kurslarla ilçe halkına uzman eğitmenler eşliğinde pilates ile birlikte aerobik ve zumba yapma fırsatı sunuyor.

Akademisyen, uzman ve sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katılım gösterdiği buluşma, AGÜ Sümer Kampüsü’nde bulunan konferans salonunda gerçekleştirildi.

Meyve ağaçlarında budama kursu eğitimi, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsünde görevli Uzman Ajlan Yılmaz ve Ziraat Yüksek Mühendisi Sinan Budak tarafından veriliyor.

Eğitim Fakültesi Engin Aksel Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta Uzman Psikolojik Danışman Ece Akın Bakanay bilgi verdi.

Çiğdem Nas, İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran, IKV Kıdemli Uzmanı Selen Akses ve IKV Proje Müdürü Çisel İleri’nin konuşmacı olarak katıldığı toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Atila Menevşe, ülkemizin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin oldukça uzun bir geçmişe dayandığını, son yıllarda kritik boyut kazanan sürecin toplumun her kesiminin ilgi odağı haline geldiğini söyledi.

Konuşmaların ardından İKV Uzmanı Selen Akses ile Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran, sunum yaptıktan sonra program soru ve cevaplarla devam etti.

Yücel Acer, İstanbul Akvaryum'dan veteriner hekim Murat Mirzaoğlu, Uzman Akvarist Nebi Arslan ile öğrencilerin de katıldığı etkinlikte konuşmaların ardından Özgür, deniz kenarına getirilerek kumun üzerine bırakıldı.

Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı-Future Fish Eurasia 2014 Fuarı”nda Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nu, STG Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Ufuk Atakan Demir ve İsmail Aksoy, Ege İhracatçı Birlikleri Uzmanı Gökay Çelikli ve Ege İhracatçı Birlikleri Uzman Yardımcısı Neslihan Ersan temsil etti.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında devam eden operasyonlar sırasında Akçabudak köyü yakınlarında PKK’lı teröristlerle girilen silahlı çatışmada şehit düşen Özel Harekat Jandarma Uzman Çavuş İsmail Cesur (28) için memleketi Konya’nın Seydişehir ilçesinde cenaze töreni düzenlendi.

Batman’da PKK’lı teröristlerce önceden yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu ağır yaralanan Uzman Jandarma Yahya Şen’in (24) Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesine bağlı Akçakavak köyündeki baba ocağına acı haber ulaştı.

KONYA (AA) - Diyarbakır'ın Lice ilçesi Akçabudak köyü Hevsel mezrası sınırlarında, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş İsmail Cesur'un cenazesi, memleketi Konya'da son yolculuğuna uğurlandı.

KONYA (AA) - Diyarbakır'ın Lice ilçesi Akçabudak köyü Hevsel mezrası sınırlarında, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş İsmail Cesur'un cenazesi memleketi Konya'ya getirildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında devam eden operasyonlar sırasında Akçabudak Köyü yakınlarında PKK’lı teröristlerle girilen silahlı çatışmada Özel Harekat Jandarma Uzman Çavuş İsmail Cesur(28) şehit düştü.