Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
vagon
  • isim Yük ve yolcu taşımakta kullanılan, lokomotifin çektiği demir yolu aracı
    "Protokole filan sığmamasına rağmen dönüşte beni tekrar vagonuna çağırttı." - A. Kabaklı

"vagon" kelimesinin kullanım örnekleri.

Peron ile vagon arasında sıkışan Yetişkin’i tren hareket etmek üzereyken makinistler Vedat Akbayar ve Mevlüt Balık ile gardaki güvenlik görevlileri fark etti.

Ardından da yine yapımı gerçekleşmeyen Çiğli vagon depolama ve atelye tesisleri sözleşmesi feshedildi.

Biz buradan araçlarımıza bindik Büyükoturak istasyonuna gittik, gerçekten de vagon yok.

Hurdalıklara yönelik yapılan operasyon sonucunda demir yolu malzemesi olan 15 adet Cebire, 60 adet Çelik Selet, 750 adet Krapo, 500 adet Krapo Blonu, 450 adet Rondelo, 30 adet Cebire Blonu, 40 adet Tirfon, 6 adet Ray Parçası, 3 adet Vagon Tamponu ele geçirildi.

Bu kapsamda halihazırda atıl durumda olan Malatya Vagon Fabrikasının değerlendirilebilme imkanı önemli bir avantajdır.

ECM belgesiyle TÜLOMSAŞ, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı firmaların vagon onarımlarını Avrupa Birliği gerekliliklerine uygun şekilde karşılayacaktır.

Vagon, 2007'de İzmirlilerce daha rahat görülebilmesi için o dönem TCDD Parkı'ndan garın önüne taşınmıştı.

Festival için 70 kişilik ekip tarafından haftalarca süren çalışmalarla portakal, limon ve greyfurt gibi narenciye ürünlerinden 80 ton meyve kullanılarak yapılan vagon, uçak, helikopter, gemi, otomobil, ahtapot, gitar, fil, zürafa, kaplumbağa, ayı ve semazen gibi ilginç figürler, Akdeniz'in kıyısını süsledi.

Trende 16 kişi oturma kapasiteli bir restoran, iki adet tekerlekli sandalye yeri, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler ve engelli yolculara yönelik alanlarda personelle iletişim sağlanması için dahili telefonlar yer alıyor.

Trende, 4 kişilik koltuklu pulman vagon, yatak olabilen 4 kişilik örtülü kuşetli vagon, lavabo, buzdolabı ve masanın bulunduğu 2 kişilik yataklı vagonlar bulunuyor.

Tatbikatta senaryo gereği, Kocaeli istikametine seyreden tanker tren Edirne il merkezinde bulunan tren garını geçtikten sonra hızını düşüremeyerek makas değiştirirken raydan çıktı, sıvılaştırılmış klor gazı taşıyan iki tanker vagon yan yatınca devrilmeye bağlı gaz sızıntısı meydana geldi.