Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
varmak
 • -e Erişilmek istenen yere ayak basmak, ulaşmak, vasıl olmak
  "Hangi limana varacağını bilmeyen gemiciye derin bir denizcilik bilgisinin faydası ne?" - İ. Özel
 • Belli bir duruma veya düzeye gelmek
  "Yaşı elliye vardı. O şimdi yolun yarısına varmıştı."
 • Hoş olmayan bir sona ermek
  "Beni tahkir etmeye kadar varıyorsun." - P. Safa
 • Bir şeyi iyice anlamak veya duymak
  "Tadına varmak. Sırrına varmak."
 • -i Acımadan, çekinmeden yapmak
  "Eli varmak. Dili varmak."
 • Kadın, evlenmek
  "Gönül verdin derlerdi o delikanlıya / En sonunda varmışsın bir Erzincanlıya" - A. M. Dranas
 • Bir durumdan başka duruma geçmek
  "Secdeye varmak. Uykuya varmak."
Tarama Sözlüğü
varmak
 1. Geçmek, maziye karışmak.

 2. Gitmek, yürümek.

 3. Yok olmak, zail olmak.

 4. Hücum etmek.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
varmak
 1. Gitmek.

 2. Gelmek.

 3. Yetişmek, ulaşmak, yanaşmak: Guyunun dibine vardı.

"varmak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Onlarda helal rızkın ne demek olduğunu bütün dünyaya ispat ederek, o kömür karası çalınmış yüzlerinde aslında apaydınlık bir yüzle rablerinin huzuruna varmak üzere helal rızık yolunda şehit oldular.

Bir gün süren eğitimde Denizli ABİGEM eğitmeni Besim Ogelman tarafından iletişimin amacı başlığı altında temel öğeler, savunma mekanizmaları, çatışmalar, temel iletişim türleri ve çatışmalar, tutumlarımız ve önyargılarımızın farkına varmak, algılama becerileri, dinlemenin gücü, insanların sizi dinlemesini nasıl sağlarsınız?

Ne yaptığımızı, neyi amaçladığımızı, nereye varmak istediğimizi dar ufkuyla, güdük aklıyla, çürük ahlakıyla sorgulayıp demagoji ve dedikodu çarkında dönenler yoldan çıkıp yolunu şaşıranlardır.

Bir yerden bir yere varmak ne güzel, bir yerden bir yere göçmek ne güzel.

İletişimi arttırmak,Gerçek sorunu görebilmek için mesafe alabilmek,Daha önce işe yarayan yöntemlerin neden işlevini kaybettiğini ve bu yöntemlerin altındaki dinamikleri anlamak ve aynı hataları yapmayı engellemek,Aynı problemleri yeni ve denenmemiş metotlarla çözüm olasılıklarını yüreklendirmek, Çatışmayı ortadan kaldırmak yerine çatışmayı yönetmeyi öğrenmek ve çiftlerin bir birlerine yansıttıkları sinir, öfke, gücenme ve benzeri duyguların yükünü sağlıklı mekanizmalarla boşaltmak,İlişki devam ettiği sürede kendimizde ve partnerimizde nelerin değiştiğini keşfetmek,İlişkiye mizah ve eğlence katmak,Bu ilişkinin hayatlarına olumlu, olumsuz neler kattığının farkına varmak ve bu ilişkiyi ne kadar istediklerine karar vermelerine yardımcı olmak,Ayrılmanın her iki taraf için daha iyi olduğuna karar verilirse, ayrılma sürecinin daha sağlıklı ve daha az sarsıcı olmasını sağlamak, İlişki tıpkı bir buzdağı gibidir.

Şüphesiz engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece yılın bu gününde değil, her zaman engelli vatandaşlarımızın ve onların ailelerinin sorunları ve ihtiyaçları ile ilgilenmek ve çareler üretmek için gayret göstermeliyiz.

Dün birlikte bu vatandan kovduklarımız bugün bizim birliğimize kasd etmiş ve içerdeki aldatılmış terör örgütleriyle birliğimizi bozarak hedeflerine varmak istemektedirler.

İşte bugün karşılıklı bu potansiyelimizin farkına varmak ve daha farklı 'ne yapabiliriz'i konuşabilmek için toplantının önemli olduğu inancındayım.

Atatürk'ü anmak, süslü sözlerle methetmek değil, koymuş olduğu hedefe varmak için çok çalışmakla olacaktır.

Bir suya dalıp kulağına su kaçmak, kendi isteği olmayarak boğazına toz ve Duman girmek, kendi isteği olmayarak kusmak, kendiliğinden içeriden gelen kusuntusu yine kendiliğinden içeriye gitmek, uyurken ihtilam olmak, dokunma ve öpme olmadan sadece bakmak ve düşünmek sebebiyle boşalmak, karısını sadece öpmek, geceleyin cünüp olduğu halde sabaha kadar yıkanmayı gündüz yıkanmak, dişleri arasında sahur yemeğinden kalan nohut miktarından az olan kırıntıyı yutmak, ağızdaki tükürüğü yutmak, ağzına gelen balgamı yutmak, kafasından burnuma gelen akıntıyı içine çekip yutmak, ağzına aldığı ilacın tadı boğazına varmak, erkeğin tenasül organına ilaç veya su akıtmak, göze ilaç damlatmak, kan aldırmak, gözlerine sürme çekmek gibi durumlar orucu bozmaz.

Ve her seferinde o maratona girip finale tekrar tekrar varmak beni çok mutlu ediyor.

Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesinde dahilerin farkına varmak için disleksi eğitimi düzenlenmesi ile ilgili sözleşme, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile Başhekim Çağatay Onar arasında imza altına alındı.

Bugün gerek sosyal yaşamda, gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli engelle karşılaşan insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor.

Maddi durumun ne olursa olsun sırt çantalı bir gezinin tadına varmak çok ayrı çünkü anılar burada birikiyor.