Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
vatan
 • isim Yurt
  "Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın / Bir vatan kalbinin attığı yerdir" - N. H. Onan
Kişi Adları Sözlüğü
Vatan

Cinsiyet: Erkek Yurt.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
vatan

Sıla, memleket

Vikipedi
Vatan (gazete, 2002)

Vatan, Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık A.Ş'ye bağlı olarak çıkan günlük bir gazetedir. İmtiyaz sahibi, Demirören ailesidir. Demirören-Karacan ortaklığı tarafından 2011 yılında alınmıştır. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan, Ankara Temsilcisi Bilal Çetin'dir. Yayın Kurulunda Bilal Çetin, Okay Gönensin, Zülfü Livaneli, Güngör Mengi, ve Aydın Öztürk bulunmaktadır. Merkez sol bir siyasi çizgi takip eden gazeteye bağlı olarak Vatan Grubu dergileri de yayımlanmaktadır. Renkli olarak basılmakta ve spor, ekonomi, televizyon, magazin gibi bölümleri bulunmaktadır.

Vatan

', bir ulusun bağımsız ve egemen olarak üzerinde yaşadığı yeryüzü parçası ve onun hava sahası ile karasularına denir. Şu anlamlara da gelebilir:

Süreli yayınlar
 • Vatan, 1923 yılında Türkiye'de çıkarılan gazete.
 • Vatan, 1940-1975 yılları arasında Türkiye'de yayımlanan gazete.
 • Vatan, 1976 yılında Türkiye'de yayımına başlanan gazete.
 • Vatan, 2002 yılından beri Türkiye'de yayımlanan gazete.
Yerleşim yerleri
 • Vatan, İstanbul ilinin Bayrampaşa ilçesine bağlı bir mahalle.
 • Vatan, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı terk edilmiş bir mahalle.
 • Vatan, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesine bağlı bir mahalle.
 • Vatan Caddesi veya Adnan Menderes Bulvarı, İstanbul'da bulunan bir cadde.
Diğer
 • Vatan TV, 2009 yılında kurulan televizyon kanalı.
 • Vatan Bilgisayar, Türkiye'de faaliyet gösteren teknoloji marketi zinciri.
Vatan (gazete, 1923)

Vatan, 1923'te Ahmet Emin Yalman, Ahmet Şükrü Esmer, Enis Tahsin Til tarafından çıkarılan gazete. Başyazarı Ahmet Emin Yalman başlangıçtaki meclis yanlısı yazılarını değiştirip muhalefet edince gazete kapatıldı.

Vatan (gazete, 1940)

Vatan, Ahmet Emin Yalman tarafından kurulan ve 1940-1975 yılları arasında yayımlanan Türk gazetesi.

7 Aralık 1942 tarihinde Charlie Chaplin’in New York Radyosunda, Hitler'i eleştiren konuşmasını haber olarak yayımladı. Chaplin, konuşmasında "Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, biz de kime inanacağımızı şaşırdık. Eşeklere mi? insanlara mı?" Hitler’e "eşek" diyen Chaplin'i haber yapan Vatan gazetesi, haberin yanında da Hitler'i, eşeğe benzeten bir karikatüre yer verdi. Bu haberin yayımından sonra Vatan gazetesi, 60 gün süreyle kapatıldı.haber7.com 2 Mayıs 2005


Kapatılmasının ardından, 1976 yılı itibarıyla farklı bir yayın kadrosu ile yeni bir Vatan gazetesi, Numan Esin tarafından çıkartıldı.

Vatan (gazete, 1976)

Vatan, 12 Mart 1976'da yayımlanmaya başlanan ve daha sonra kapatılan Türk gazetesi. Numan Esin tarafından çıkarıldı. 19 Mart 1978'e kadar 12 Mart'a karşı sol çizgide yayın yaptı. İlhami Soysal, Emil Galip Sandalcı, Kemal Sülker, Nihat Behram, Türkkaya Ataöv, Arslan Başer Kafaoğlu o dönem yazarlarındandı.

Vatan (KKTC gazetesi)

Vatan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'de yayımlanan günlük gazetedir.

"vatan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Şehit Şahin Abanoz Parkında düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen acılı baba Şaban Vatan, “Sayın Cumhurbaşkanım lütfen bu konuya duyarlı olun.

İlçedeki Şehit Şahin Abanoz Parkı'nda baba Şaban ve anne Atika Vatan, 6 ay önce vefat eden kızları Rabia Naz Vatan'ın ölümünün araştırılması için Vatandaşların katılımıyla miting düzenledi.

Sizden ricam evden çıkarken abdest alın ve bu vatan topraklarına abdestli ayak basın çünkü bu vatan toprağının her karışında şehit kanı var, şehit yakınlarının gözyaşı, gazilerin gözyaşı var.

Sık sık sloganların atıldığı basın açıklamasında teşkilat, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez, Hain FETÖ hesap verecek, Vatan için öldünüz kalplere gömüldünüz, Unutma unutma şehitleri unutma, Affetme affetme hainleri affetme” sloganları attı.

Asırlardır bu toprakları vatan yapmışsak, birlik ve ahenk içinde yaşamışsak bunların temelinde şüphesiz onun bıraktığı hayat ölçüleri vardır.

Merhum şairimiz Yahya Kemal’in, ‘Bir iklimin manzarası, mimarisi, halkı arasında ahenk varsa, orada gözlere bir vatan tablosu gözükür’ şiirindeki dizeleri gibi şehir ahengini her anlamda oluşturmanın gayreti içerisinde olacağız.

Ebediyete kadar Süleymanşah’ın emanetine sahip çıkacağımızı bütün milletimiz önünde teyiden bir ahitleşme olarak vurguluyorum ve Süleymanşah’a hitaben de ruhun şad olsun, bize toprak kıldığın vatan ebediyyen vatanımızdır, emanetin emanetimiz ve onurumuzdur.

Bayram Akdemir’in yazıp, İzzet Akpulat Sanat Merkezi Tiyatro Grubu Oyuncuları tarafından sahnelenen tek perdelik oyunda 1915 yılında ülkenin içinde bulunduğu savaş ortamında eğitime ara vererek, vatan müdafaası için gönüllü olarak cepheye giden Mekteb-i Sultaniye öğrencilerinin kahramanlıkları ve zor şartlar altında kazanılan Çanakkale Zaferi anlatıldı.

Kaya Gürsel Ortaokulu, Serdar Aksun Anaokulu, Kemerburgaz Ragıp Kumangil İlkokulu, Şehit Furkan Doğan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Dede Korkut Ortaokulu, Alibeyköy Ortaokulu, Düğmeciler Anaokulu, Vatan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Esentepe İlkokulu, İslambey İlkokulu hizmete alındı.

Kaya Gürsel Ortaokulu, Serdar Aksun Anaokulu, Kemerburgaz Ragıp Kumangil İlkokulu, Şehit Furkan Doğan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Dede Korkut Ortaokulu, Alibeyköy Ortaokulu, Düğmeciler Anaokulu, Vatan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Esentepe İlkokulu, İslambey İlkokulunun da olduğu birçok okul hizmete girdi.

Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan ve tek dil ülküsünün kayıtsız şartsız benimsenerek geleceğe aktarılmasının devletin en yüksek makamlarında bulunanların en ahlaki ve milli vecibesi olduğunu dile getiren Bahçeli, şunları kaydetti: ”Bölücülüğe prim vermeden, terörle etkili, bütünlükçü ve geniş ölçekli mücadele sistemi uygulayarak Türkiye’ye ve Türk milletine kasteden şuursuzları tesirsiz hale getirmek, PKK’nın son militanını ve son silahını teslim alasıya kadar Türk devletinin kudretini çekinmeden göstermek devlet idaresinin asli ve kati vazifesidir.

Yarışmaya katılan 947 eser arasından yapılan değerlendirme sonucunda; İlkokullar arası kategoride, Atatürk İlkokulu Nazlı Gülse Salihoğlu, Gölormanı İlkokulu Elanur Ay, Fatih İlkokulu Belinay Sivrikaya, Ortaokullar arası kategoride, İsmetpaşa Ortaokulu Beren Yılmaz, Yeşiltepe Ortaokulu Alanur İslamoğlu, Şıralık Vatan Ortaokulu Nurse Erdoğan dereceye girdi.

Birlik Vakfı Bitlis Şube Temsilcisi Maşallah Albeni ise Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatları ile 15 Temmuz hain darbe girişimi ve bu güne kadar vatan için canını feda eden şehitlere Allah'tan rahmet dileğinde bulundu.

Bize yeni bir vatan veyeni bir tarih yaratıp bırakan mübarek şehitlerle fedakâr gazilerin yavruları fakir ve ıstırabın evladları ve nihayet alelıtlak bütün muhtac-ı himaye-i vatan çocukları namına milletin şevkatli ve alicenab hissiyatına müracaat ediyoruz.

Bize yeni bir vatan veyeni bir tarih yaratıp bırakan mübarek şehitlerle fedakar gazilerin yavruları fakir ve ıstırabın evladları ve nihayet alelıtlak bütün muhtac-ı himaye-i vatan çocukları namına milletin şevkatli ve alicenab hissiyatına müracaat ediyoruz.