Kelime tanımını bul

Vikipedi
Vla

Vla taze sütlerden yapılan Hollandalı bir süt ürünüdür.

'Vla' kelimesi ilk olarak 13. yüzyılda belgelenmiş ve orijinal olarak kek veya diğer fırınlanmış ürünleri kapsayan koyu krema benzeri bir maddeye atıfta bulunulmuştur. Vlaai sözcüğü ile ilişkilidir ve o zamandan beri bir tür pastadan bahsetmeye başlamıştır.https://bcdairy.ca/milk/recipes/vla-dutch-custard

Geleneksel olarak, bazı sanayi üreticileri bugün yumurta yerine mısır nişastası kullansalar da, yumurta, şeker ve taze sütle yapılır. Vla, vanilya'nın en popüler olduğu birçok farklı tatlarda mevcuttur.http://thomer.com/howtos/vla.html Diğer tatlar arasında çikolata, karamel, muz, portakal ve elma bulunur.

Vla orijinal olarak cam şişelerde satıldı ve tutarlılık tam miktarın çıkarılmasını zorlaştırdı, böylece özel bir şişe kazıyıcı (flessenschraper veya flessenlikker) özel olarak tasarlandı.https://www.thedutchtable.com/2012/03/vanillevla.html Vla'nın normalde kartonlarda satılmasına rağmen, bu kazıyıcılar hala Hollandalı aile mutfaklarında yaygındır.

Vla aslında tipik bir Hollanda ürünü olmasına rağmen, 2010'dan beri Campina tarafından Valon Bölgesi ve Almanya'ya tanıtılmıştır.