Kelime tanımını bul

Vikipedi
Warszawa

Warszawa, Leh otomobil markasıdır. 1951 ila 1973 yılları arasında Polonya'nın başkenti Varşova'daki FSO (Fabryka Samochodów Osobowych, Türkçe: Şahsi Otomobil Fabrikası) tarafından üretilmiştir. SSCB üretimi GAZ M-20 Podeba modelinin lisansıyla üretime başlanmış, ilerleyen yıllarda araç üzerinde çeşitli geliştirmeler yapılmış; bu model esas alınarak pikap ve van gibi modelleri de üretilmiştir.

Toplamda 254.421 adet üretilen bu araçlardan 72.834 adedi ihraç edilmiştir. İhraç edilen ülkelerin büyük çoğunluğu Doğu Bloku ülkeleri olmasına karşın bu araçlar Türkiye, Finlandiya, Venezuela, Kolombiya ve Mısır'a da ihraç edilmiştir.

Türkiye'ye bu araçlardan 2217 adet ihraç edilmiştir ve bu araçlardan bir tanesi Devrim Arabaları'nın geliştirilmesinde kullanılmıştır. Projede çalışan mühendislerin yaptıkları incelemeler sonucunda aracın motorunun 6 silindirli bir Dodge motorunun 4 silindire indirgenmiş bir kopyası olduğu saptanmış, ayrıca 4 silindire indirgeme işleminin de hatalı olarak yapıldığı saptanmıştır.(Salih Kaya Sağın'ın aksine Kemalettin Vardarlı Artıivme dergisine verdiği mülakatta bu motorun bir Chrysler motorunun kopyası olduğunu; hatta Chrysler marka aracın motorundan sökülen parçaların (örneğin pistonların) bu motora birebir uyduğunu söylemiştir.http://www.youtube.com/watch?v=Zvi5uD1OmcA

"Pobeda" kelimesi Rusçada "zafer" anlamına gelmektedir. Aracın ilk testlerinin yapılmaya başlandığı 1943 yılında Sovyetler Birliği'nin kazanan taraf olacağının belirginleşmesi üzerine araç bu şekilde isimlendirilmiştir. Ayrıca, bu araç dört tekerden çekiş sisteminin uygulandığı ilk binek otomobillerindendir.