Kelime tanımını bul

Kişi Adları Sözlüğü
Yücel

Cinsiyet: Erkek “Yüksel, yüce bir duruma gel, başarı kazan, ilerle” anlamında kullanılan bir ad.”Cinsiyet: Kız “Yüksel, yüce bir duruma gel, başarı kazan, ilerle” anlamında kullanılan bir ad.”

Vikipedi
Yücel (dergi)

Yücel, 1935-1956 yıllarında Muhtar Fehmi Enata ve Kemalettin Birsen yönetiminde çıkarılmış aylık edebiyat dergisidir.

Dergi, gençliğe Kemalist düşünce doğrultusunda yol göstermeyi hedeflemişEmel Yiyen, Yeditepe Dergisi Etrafında Gelişen Sanat Faaliyetleri (1970-1983), Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2007; ilk sayıda derginin “bilgi ve kültür cönkü” olduğu belirtilmişti. Daha çok yükseköğrenim gençliğine yöneldi.

1950’ye kadar düzenli olarak yayınlandı. 1955-1956 arasında 10 sayı daha yayınlandıktan sonra yayın hayatına son verdiÜmit Akagündüz, Yeni Ufuklar Dergisi Perspektifinde Türkiye’de Düşünce Hayatı, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara 2007. 1940 yılından itibaren derginin kadrosuna dahil olan Orhan Burian ve Vedat Günyol’un etkisi ile dergide hümanizm düşüncesi etkin oldu. Bu düşüncenin yanı sıra özellikle Behçet Kemal Çağlar tarafından yazılmış Atatürkçülük düşüncesini temel alan yazılar dergide yayınlandı. Dönemin en çok aranan ve okunan dergilerinden birisi oldu.


Derginin sahibi Muhtar Önata’nın dergiyi kapatma kararı üzerine Orhan Burian ve Vedat Günyol tarafından Yeni Ufuklar adlı dergi çıkarılmıştırAyşe Taylan, Yeni Ufuklar Dergisi Üzerine Bir İnceleme, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007].

"yücel" kelimesinin kullanım örnekleri.

Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu’ndan bugüns abah saatlerinde alınan 65 yaşındaki Fadime Yücel’in cenazesi önce evine götürüldü.

Yeni yönetim MHP’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu: Yıldırım Tuğrul Türkeş, Edip Semih Yalçın, Faruk Bal, Tunca Toskay, İsmet Büyükataman, Münir Kutluata, Reşat Doğru, Emin Haluk Ayhan, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya, Ruhsar Demirel, Mustafa Erdem, Hamit Ayanoğlu, Abbaz Bozyel, Zuhal Topçu, Atilla Kaya, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu, Oktay Öztürk, Bahattin Şeker, Şefkat Çetin, Yaşar Yıldırım, Mustafa Mit, Ömer Haluk Pirimoğlu, Necati Özensoy, Cemal Çetin, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Münip Gökçen, Harun Öztürk, Turan Yaldır, Alper Çağrı Yılmaz, Mehmet Parsak, Ruhi Ersoy, Mehmet Kılıç, Erol Gül, Hamit Kocabey, Selçuk Coşkun, Alparslan Kaya, Yılmaz Tankut, Hidayet Kılıç, Sahir Solmaz, Salih Dilek, Recep Dumanlı, Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Mehmet Sami Uzun, İsmail Hakkı Yücel, Kamil Aydın, Nizamettin Kazancı, Veysel Esen, Mustafa Eraslan, Osman Durmuş, Saffet Sancaklı, Kemal Çelik, Taner Gökçek, Murat Türkmen, Mehmet Bülent Karataş, Özcan Pehlivanoğlu, Ömer Demirel, Kadir Şeke

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız makamında Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Agrega Üreticiler Birliği Başkanı Şevket Koruç, Ege Maden İhracatçı Birlikleri Başkanı Mevlüt Kaya, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı Raif Türk ve Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu’nu kabul etti.

Yıldırım’ın ardından konuşan Kaymakam Yücel ise Türk-Ukrayna dostluğunun kültürel bir dostluğun ötesinde adeta akrabalık ilişkisine dönüştüğünü belirterek iki kültürün birbirinden ayrılamaz hale geldiğini söyledi.

Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2011/37 esas sayısına kayden görülen davanın soruşturması sırasında şüpheliler Yücel Çipli, Merdan Metin, Aysam Akses ve Cüneyt Hakan Bağcıoğulları’nın müdafii Avukat Naim Karaya’nın TUBİTAK’a sormuş olduğu bazı soruların cevaplarının gizlilik nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği, sonrasında söz konusu belgeler içinde yer alan TÜBİTAK BİLGEM’in 29 Kasım 2010 tarihli yazısı ve eklerinin de İstanbul eski Başsavcıvekili ve halen Çorum Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından yazılan müzakere ile mühürle bez torba içerisinde adli emanet memurluğuna” gönderilerek muhafaza altına alındığı belirtiliyor.

Yücel Acer, İstanbul Akvaryum'dan veteriner hekim Murat Mirzaoğlu, Uzman Akvarist Nebi Arslan ile öğrencilerin de katıldığı etkinlikte konuşmaların ardından Özgür, deniz kenarına getirilerek kumun üzerine bırakıldı.

Sonra eşi Güler Yücel’e yazdıkları geliyor: “Ben sensiz Güler/ Boğaziçi’nde akıntısız bir vapurum/ Mesela/ Yüzmeyen bir Nuh’un teknesi, / Gökyüzünden tufan tufan ateş/ Cehennemden bir köşe, bir bucak/ Simurglar kanat çırpıyor içinde”.

Alacan ailesi evdeki haini ararken, apar topar Antakya'ya gelen Atmaca (Uğur Yücel) ise zümrütü alan ikinci kızın, Antakya'da olduğunu bilmediği kendi kızı Rüya'nın peşindedir.

Çınarcık Kaktüs Çay Bahçesi'nde düzenlenen programda, Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği (ULEKAD) Başkanı Hüzün Yücel ve Psikolog Alanur Özalp kadınlarla buluştu.

Etkinliğe bu yıl kadın çizerler, Marilena Nardi, Ramize Erer, Saadet Demir Yalçın, Seher Nuray Çiftçi, Aslı (Yücel) Alpar ve Japon Raku İchikawa katılacak.

Savcı, sanıklar İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Çetin Doğan, Erol Özkasnak, Muhittin Erdal Şenel, Kenan Deniz, İlhan Kılıç, Yıldırım Türker, Çetin Saner, Kamuran Orhon, Vural Avar, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, İdris Koralp, Fevzi Türkeri, Çetin Dizdar, Hakkı Kılınç, Mustafa Bıyık, İbrahim Selman Yazıcı, Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu, Serdar Çelebi, Mustafa Babacan, Orhan Nalcioğlu, İsrafil Aydın, Cevat Temel Özkaynak, Ayhan Cansevgisi, Orhan Yöney, Ersin Yılmaz, Köksal Karabay, Hüsnü Dağ, Oğuz Kalelioğlu, İsmail Ruhsar Sürmer, Şevket Turan, Metin Yaşar Yükselen, Şükrü Sarıışık, Refik Zeytinci, Yücel Özsır, Altaç Atılan, Aydan Erol, Mustafa Hakan Bural, Yahya Kemal Yakışkan, Yahya Cem Özarslan, Ziya Batur, Bahaddin Çelik, Ruşen Bozkurt, Ünal Akbulut, Sezai Kürşat Ökte, Cengiz Çetinkaya, Ahmet Aka, Alican Türk, Osman Atilla Kurtay, Erkan Yaykır, Mehmet Aygüner, Erdal Ceylanoğlu, Ergin Celasin, İzzettin İyigün, Halil Kemal Gürüz, Sedat Arıtürk ve Erdoğan Öznal’ın "cebir ve şiddet kullanara

Sanıklardan Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık, Yücel Özsır’ın eylemlerinin eski TCK’daki “gizli ittifak” suçunu oluşturduğu ve bu suçun da 10 yıllık zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle bu sanıklar hakkındaki davalar da ayrı ayrı düştü.

Satrancın, hem spor olarak hem de oyun olarak nitelendirildiğini belirten Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Satrancın bir diğer yönü de hayatımızda analitik düşünmeyi ve sistemli hareket etmeyi, hamleleri planladığımızda hayatımızı çok etkileyen ve altyapısal düşünme sistematiğini geliştirdiğini görüyoruz.

Satrancın hem spor olarak hem de oyun olarak nitelendirildiğini belirten Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Satrancın bir diğer yönü de hayatımızda analitik düşünmeyi ve sistemli hareket etmeyi, hamleleri planladığımızda hayatımızı çok etkileyen ve altyapısal düşünme sistematiğini geliştirdiğini görüyoruz.

Böylelikle ulaşım çeşitliği sağlanarak tek alternatifli bir ulaşım sistemi tarihe karışmış oldu” dedi” Sözlerine Hıdırilyas Mevkiinde Tepe ile Yasirali arasındaki bağlantı yolunda devam eden çalışmaları anlatarak devam eden Başkan Yücel, “Bu bölgede de yıllardır açılmayan bir yolu hizmete sunuyoruz.