Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
yücelik
  • isim Yüce olma durumu, ulviyet
Vikipedi
Yücelik

Yücelik ya da yüce kavramı felsefe, din, estetik ve etik alanlarında kullanılır ve genel anlamda insan ölçülerini aşan ve bu nedenle çok büyük olan, aşkın olan anlamında bir kavramdır. Özel olarak Kant estetiğinde belirginlik kazanır; Kant'ın estetiğini temellendirirken kullandığı iki ana/temel kavramramdan biridir. Bu bağlamda kant ya da Kant-dışı estetikte yücelik ya da yüce kavramı, güzellik ya da güzel kavramı ile koşutluk halinde kullanılır ve değerlendirilir. Yücelik ve güzellik bu anlamda estetiğin temel kavram çiftini oluşturur. Kant'a göre, yücelik ya da yüce olan, duyular dünyasını aştığından dolayı, aynı zamanda estetiğin dışında etik alanla da ilişkilendirilir.

"yücelik" kelimesinin kullanım örnekleri.

Karayazı ilçesinde “Haylaz grubu” olarak bilinen Yücelik, Turnagöl, Çayırbeğli, Cihanbeğli, Anıtlı grup yolunda Büyükşehir’in yaptığı yol çalışmasıyla karla mücadelede her dönem sorun olan ulaşım problemi de ortadan kalkacak.

Dönem MHP Erzurum Milletvekili Mücahit Himoğlu, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfi Yücelik, Tarba ve Yaşar Ailelerinin yakınları katıldı.

Belki bunu kamufle etmek isteyen insanlar olabilir ama hiçbir zaman o büyüklük ve yücelik hiçbir şekilde örtülemez, paket içerisine alınamaz.