Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
yük
 • isim Araba, hayvan vb.nin taşıdığı şeylerin hepsi
  "Çölde yük götüren vasıta develer, insan taşıyan vasıta hecinlerdir." - F. R. Atay
 • Bir şeyin ağırlığı
 • Araba, hayvan vb.nin taşıyabildiği miktar
  "Bir araba yükü odun."
 • Eşya
  "Bütün yükü bu bavul."
 • Birinin üzerine almak zorunda kaldığı ağır görev
  "Ben bu yükün altına giremem. Bu yüke herkes katlanamaz."
 • Tedirginlik veren şey, engel
 • fizik Bir cismin yüzeyinde biriken elektrik miktarı
 • tarih Yüz bin kuruşluk mal veya tutar
  "Mademki öyledir, bir yük getirip satan herkes iki akçe versin." - T. Buğra
 • Doğacak bebek
 • 10. Yüklük
  "Haydi şu yüke giriver!.." - S. F. Abasıyanık
İktisat Terimleri Sözlüğü
yük

Herhangi bir taşıma aracıyla taşınacak, taşınmakta olan veya taşınması bitmiş mal.

Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terim
yük
 1. Gemiye taşınmak üzere yüklenilen her çeşit mal.

 2. Deniz mal taşımalarında sözleşmesi gereğince ödenen taşıma ücreti.

Metalbilim İşlem Terimleri Sözlüğü
yük
 1. İşlem için fırın ya da yunağa bir kerede konan metalin ağırlığı.

 2. Bir nesnenin üzerine binen ağırlık.

Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
yük

külfet.

Tarama Sözlüğü
yük

Rahimdeki çocuk, cenin.

Tarih Terimleri Sözlüğü
yük
 1. Osmanlılarda 100.000 akçe tutarında para.

 2. İpek için kullanılan bir ağırlık ölçeği.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
yük
 1. Beş kilelik ya da aşağı yukarı yüz kiloluk ürün.

 2. Hayvan üstündeki iki küfe ağırlık.

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü
yük

Ruhsal sağaltımla ya da toplumsal yardımla uğraşan uzmanların belirli bir zamanda üzerinde çalıştıkları kişilerin sayısı.

Nükleer Enerji Terimleri Sözlüğü
yük

Reaktör kalbine konulan yeni yakıt unsurlarının tamamı.

Otomobilcilik ve Motor Bilgisi Terimleri
yük

Bir yoğunlaç ya da akımsaklar üzerinde toplanmış erke.

Fizik Terimleri Sözlüğü
yük

1. Bir özdeğin ya da bir ortamın eksicik önelcik dengesinin bozulması ile oluşan elektriklik hali. 2— Bir elektrik çevriminin ya da bir işlergenin güç çıktısı.

Fiziksel Kimya Terimleri Sözlüğü
yük

Çevresinde kıvıl alan yaratan, artı ya da eksi alabilen temel tanecik özelliği, niceliği.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü
yük
 1. elektrik: Bir nesnenin yüzeyinde biriken elektrik niceliği.

 2. fizik: Çevresinde elektrik alanı yaratan, artı ya da eksi alabilen temel tanecik özelliği, niceliği.

Vikipedi
Yük (elektrik devresi)

Eğer bir elektrik devresi iyi tanımlı çıkış terminaline sahipse, devreye bağlanan bu terminal (veya giriş öz direnci) yüktür. ('Yük' terimi bir devrede tüketilen güçü de ifade eder ki, burada bahsedilen o değildir.)

Load affects the performance of circuits that çıkış has sensörler, gerilim kaynakları ve amplifikatörler gibi gerilim veya akım çıkışlı devrelerin başarımlarını etkiler. Örneğin bir evin prizleri, 220 V'luk AA sağlayan gerilim kaynağıdırlar. Bir elektrikli alet çalıştırıldığında, normal olarak yük öz direncini azaltarak çıkış geriliminin düşmesine neden olur. Bu düşüş kolayca emilir. Örneğin, elektrik süpürgesi çalıştırıldığında, bazen ışıkların şiddeti azalır.

Yük

Yük, herhangi bir araç veya yük hayvanı ile, genellikle kazanç elde etmek amacıyla taşınan mal. Motorlu araçlar ile taşınan yükler için kargo kavramı da kullanılır. Gemiyle taşınan yüke ve bu yük karşılığında talep edilen ücrete navlun denir."navlun." TDK. 11 Temmuz 2014

Yük (anlam ayrımı)
 • Yük
 • Yük (fizik)
 • Yük (elektrik devresi)
 • Elektrik yükü
 • Temel yük
Yük (fizik)

Yük, fizikte; elektromanyetizmadaki elektrik yükü veya kuantum renk dinamiğindeki renk yükü gibi çeşitli nicelikleri ifade edebilir. Yükler, genel olarak Q harfiyle gösterilmektedir.

"yük" kelimesinin kullanım örnekleri.

Haberde, 34 mürettebatı bulunan yük gemisinin İran'ın güney sahilinde bulunan Bender Abbaz limanına götürüldüğü kaydedildi.

Sizinle ilgili veya ilgisiz bütün haberler, isteseniz de istemeseniz de bir sürü saçma sapan video, tanımadığınız bir sürü ömür törpüsü adam ve kadının ve aforizma özentisi lafları, ruh halleri ve daha bin türlü “yük” sosyal medyada önünüzden akmıyor mu?

Beyşehirli hemşehrilerimiz bizlere güç verdikçe Allah’ın izniyle Beyşehirimizi Türkiyemizin yük akı olacak bir ilçesi haline getireceğiz.

Beyşehirli hemşehrilerimiz bizlere güç verdikçe Allah’ın izniyle Beyşehirimizi Türkiyemizin yük akı olacak bir ilçesi haline getireceğiz.

Beyşehirli hemşehrilerimiz bizlere güç verdikçe Allah’ın izniyle Beyşehirimizi Türkiyemizin yük akı olacak bir ilçesi haline getireceğiz.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, "Tolunay" isimli kuru yük gemisinin kaptanı Abdullah Hamadi, geminin birinci zabiti sanık Allam Fattouh ile güverte reisi Mohammad Fttahe'nin "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Sarayburnu açıklarında Karadeniz yönüne giden bir yük gemisinin Sahil Güvenlik botuna çarpması sonucu 4 askerin şehit olduğu kazada, sanıklar kuru yük gemisinin kaptanı Abdullah Hamadı (34), gemi zabıtı Allam Fattouh (34) ve güverteci Mohamad Fttahe’nın (41) ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davanın görülmesine başlandı.

Sarayburnu açıklarında, Rusya Federasyonu’na ait Valentine Pikul-770 adlı askeri tarama gemisine refakat eden Sahil Güvenlik Botu ile çarpışan ve 4 askerin şehit olmasına neden olan kazaya karışan Cook Adaları bandıralı ‘M/V Tolunay’ isimli kuru yük gemisinin kaptanı Abdullah Hamadı (34) ile gemi personeli Allam Fattouh (34) ve Mohamad Fttahe (41) hakkında, ‘Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 4,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Zabit Allam Fattouh ile başüstünde görevli güverte lostromosu olan şüpheli Mohamad Tffahe’nin ise tali kusurlu olarak tespit edildiğinin anlatıldığı iddianamede, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde yapılan idari tahkikat sonucu düzenlenen raporda ise, M/V Tolunay isimli yük gemisinin, yetişen gemi pozisyonunda bulunması ve Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü’ne göre yapması gerekenleri yerine getirmemesi, geminin tam bir görme ve işitme gözcülüğünü tesis edememeleri veya eksik tesis etmeleri, ses veya telsiz yolu ile geçme niyetini belli etmemesi nedeni ile çatma olayının meydana gelmesinde ihmal ve kusuru olduğu kanaatine varıldığının belirtildiği ifade edildi.

Sarayburnu açıklarında kuru yük gemisiyle sahil güvenlik botunun çarpışması sonucu 4 askeri mürettebatın şehit olduğu faciada sanıklar Abdullah Hamadi, Allam Fattouh ve Mohamad Fttahe’nin ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan yargılanmasına devam edildi.

Bu kapsamda TUSAŞ tarafından uçağın orta gövdesi, orta gövde kompozit ve metalik parçaları, hava alığı ve hava yer harici yük taşıyıcısı ve adaptörü; Alp Havacılık tarafından F135 motorları için Rear Hub, nikel ve titanyum diskler, iniş takımı, fren sistemi ve uçak yapısal parçaları; Ayesaş tarafından panaromik kokpit ekran ve füze kontrol arayüz kartları; Kale Havacılık tarafından uçak gövde ve kanat yapısal parçaları; Kale Pratt&Whitney firması tarafından F135 motorları için çeşitli motor parçaları üretiliyor.

TUSAŞ, F-35 programında “orta gövde, kompozit parçalar, metalik alt gövdeler, hava alığı ve hava-yer harici yük taşıyıcı paylon" üretimlerini dünyada tek veya birkaç kaynaktan birisi olarak gerçekleştirmekte.

Tuzla tersaneler bölgesinde bulunan kuru yük gemisinin ambar kısmında çıkan ve yaklaşık 2 saat süren çalışma ile söndürülen yangının ilk başladığı görüntüleri ortaya çıktı.

Niğde’ye kazandırdıkları projeler arasına Niğde’nin ticaret hacmini artıracak yeni bir yatırımı eklediklerini belirten Milletvekili Kavaklıoğlu, Andaval Yük Merkezi Projesinin proje ve kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını 1 ay içerisinde inşaat ihalesine çıkaracağını, projenin 24.

Andaval Yük Merkezi projesinin tüm proje, emlak, kamulaştırma işlemleri tamamlanmış olup 1 ay içerisinde inşaat işi ihale edilecek.