Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
yaban
 • isim İnsan yaşamayan ıssız yer
 • Vahşi olan, evcil olmayan canlı
  "Yaban keçisi. Yaban kedisi."
 • Kendi kendine yetişen bitki
  "Yaban sarımsağı."
 • Aile ocağından uzak olan yer
  "Az değildir varmadan senin gibi yurduna / Post verenler yabanın hayduduna, kurduna" - F. N. Çamlıbel
 • sıfat Issız
  "Yalnız, yaban ormanda yaşayan yerliler bu zehrin ilacını bilirler." - F. R. Atay
 • Yabancı, el, yerli halktan olmayan kimse
  "Yerliler bize yaban derler ve aramıza katılmazlardı." - F. R. Atay
Tarım Terimleri
yaban

bk. av hayvanları (karada).

Kişi Adları Sözlüğü
Yaban

Cinsiyet: Erkek

 1. Yabancı.

 2. Issız kır,ova.

 3. Dışarı, başka ülke, gurbet.

 4. Ekin tarlası.

Tarama Sözlüğü
yaban
 1. Issız kır, ova, insandan hâlî yer.

 2. Yabancı, yadırga.

 3. Dışarı, başka memleket.

Zooloji Terimleri Sözlüğü
yaban

İnsanla ya da insanın yaşadığı yerlere yakın yaşamıyan.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
yaban
 1. Dışarı, uzak yer, gurbet.

 2. Tarla, kır.

Vikipedi
Yaban (roman)

Yaban, Türk edebiyatında aydın-halk arasındaki uçurumu açık ve kaygıdan uzak şekilde ele alan nadir romanlardan biridir.

Yaban, Yakup Kadri’nin zincir romanları içinde bir yerde düşünülebilir ama farklılığı bu zincir içinde ilk defa Anadolu’dan bir bakışın romana hakim olmasıdır. Roman I. Dünya Savaşı yıllarından başlayarak Sakarya Meydan Muharebesi'ne kadar olan zamanı kapsar. İç Anadolu Bölgesi'nde Porsuk Çayı civarında bulunan bir köyde yaşanır. Ahmet Celal bir İstanbul çocuğudur ama Anadolu’nun bambaşka bir gerçeğini anlatır; alabildiğince fakirlik ve bunun verdiği daha büyük bir ruhsuzluk.

Yaban
 • Yaban (roman) - Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun bir romanı.
 • Yaban (film, 1973) - Gülşen Bubikoğlu ve Kadir İnanır'ın başrollerini oynadığı 1973 yapımı film.
 • Yaban (film, 1996) - Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanından uyarlama 1996 yapımı film.
 • Yaban (film, 2014)
Yaban (film, 1973)

Yaban, 1973, Türkiye yapımı sinema filmi. Muğla'nın Marmaris ilçesinde çekilmiştir. Gülşen Bubikoğlu ve Kadir İnanır'ın başrollerini paylaştıkları filmde sosyetik kadın Alev ile önce şaka ve alayla rahatsız ettiği, sonraları ise aşık olduğu Ali isimli yaban hayatı süren erkeğin hikâyesi konu alınır.

"yaban" kelimesinin kullanım örnekleri.

Vatandaşlardan Ayşe Abat ise zengin bir doğada yaşadıklarına işaret ederek, "Sarıçam ormanları içinde, 2 bin 500 rakımda yaban mersini ve böğürtlen topluyoruz.

Ekipler, ağır kış şartlarından dolayı yem bulma sıkıntısı yaşanan yaban hayvanlarına yönelik Edremit ve Çatak bölgelerindeki karla kaplı dağlık akana giderek yem desteği yaptı.

Bölgeden ayrıca çizgili sırtlan, saz kedisi, yaban kedisi, kaya sansarı, kurt, çakal, tilki, yaban domuzu, oklu kirpi, kuyruksüren, alacasansar gibi pek çok diğer türün de yayılış kayıtları elde edilmiştir.

Yayla yolunda Alahan Manastırı’nın yanı sıra Kestel Dağı’nda Yaban Keçisi Koruma Alanı ve Avlağı’ndaki hayvanlar gözlemlenmekte.

Yiyecek ve su bulmak için Torba Mahallesi’ne inen 7 yaban domuzunu Taksi şoförü Mert Algın elleriyle besledi.

Dün gece saatlerinde taksi durağı önünde 2’si yetişkin 7 yaban domuzu gören Mert Algın isimli taksici domuzların yanına yaklaşarak ekmek attı.

Sarıkamış Belediyesi Fen İşleri ve Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 2 bin 500 rakımlı Allahuekber Dağları Milli Parklar bölgesi ile Çamaşırdere, Suludere ve Keklik Deresi mevkisinde yaşayan etçil yaban hayvanları ve kuşlar için 200 kilogram tavuk kemiği, sakatat, 400 kilogram buğday ve ekmek bırakıldı.

Karaçam, sarıçam ve göknar ağaçları ile yüksek kesimlerde alpin bitkilerin yaygın olduğu Ilgaz Dağı'nda ayı, kurt, tilki, geyik, karaca ve yaban domuzu gibi 30 civarında yabani hayvanın yaşadığı biliniyor.

Şakir'i bir süre doğal yaşama alıştırdığını anlatan Doğru, "Yaban hayatına alıştırmak üzere çalıştık.

Tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan anıtsal ağaçları, yemyeşil vadileri, yükseklikleri iki bin metrelere ulaşan dağları, derin kanyonları, her daim çağıltılı dereleri, sürpriz şelaleleri, yaban hayatı ve değişik bitki çeşitliliğiyle Yenice ormanları, farklı outdoor aktiviteleri için gerçek bir ekoturizm merkezi olarak dikkat çekiyor.

Kış mevsiminde yaban hayvanları için de araziye yem bıraktıklarını aktaran Bektaş, "Kar çok olduğunda araziye yiyecek bırakıyoruz.

Kaçak avcılar tarafından avlanmak için yapılan bazı uygulamalar ve yöntemler yaban keçilerinin nesillerinin yok olmasına neden oluyor.

Türkiye'nin önemli doğa alanları listesinde yer alan ve yaban hayatını geliştirme sahası statüsüne sahip Aygır Gölü, bünyesindeki biyolojik çeşitlilikten dolayı araştırma yapılan önemli alanlardan biri.

Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile atıl durumda bulunan baraj kenarlarını ağaçlandırılmak suretiyle su kalite ve miktarını artırmayı, mevcut erozyonu önleyerek barajların ekonomik ömrünü uzatmayı ve yaban hayatı için yeni barınma alanları oluşturmayı hedefliyoruz.

Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile atıl durumda bulunan baraj kenarlarını ağaçlandırılmak suretiyle su kalitesi ve miktarını artırmayı, mevcut erozyonu önleyerek barajların ekonomik ömrünü uzatmayı ve yaban hayatı için yeni barınma alanları oluşturmayı hedefliyoruz.