Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
yat
  • isim, tarih Kalkan, zırh vb. korunma aracı
Tarih Terimleri Sözlüğü
yat

Zırh ve kalkan gibi korunma aracı.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
yat

Yabancı, el.

Vikipedi
Yat

Yat, deniz seyahatlerinde genelde gezi ve iş amaçlı kullanılan lüks teknelerdır. Motor veya yelken gücüyle sayahat etme yeteneğıne sahip olur. Geleneksel yapı malzemesi kompozit, ahşap, çelik, alüminyumdur. İlk yatlar Hollanda Kraliyet ailesi tarafından kullanılmıştır. Yatlar, deniz yoluyla dünyayı dolaşmak için idealdir. Günümüzde yat turları iyi bir gelir kaynağıdır.

Yat (kiril)

Ѣ (Yat), Kiril alfabesinde arkaik harf. Latince ě sesine karşılık gelmektedir. Bulgarca, Rusça, Ukraynaca, Rumence, Sırpça ve Hırvatçadaki benzer harflere esin kaynağı olmuştur.

"yat" kelimesinin kullanım örnekleri.

Özel tasarım yani custom ve yarı özel tasarımlı yatlar arasındaki çizgi gittikçe farksızlaşmaya başlamış, seri üretim ve custom yat yapımcılarının ayırt edilebilmesi de güçleşiyor.

İhaleyi kazanan Tugay Turizm Yat İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan Tugay, danha önceden 3 deniz otobüslerinin bulunduğunu, yeni alınanlarla birlikte daha da güçlendiklerini belirtti.

Yat Limanı içinde davam eden işleri yerinde inceleyen Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Bahadır yürütülen çalışmalar konusunda bilgi aldı.

Yat limanı içinde davam eden işleri yerinde inceleyen Başkan Yardımcısı Cemil Bahadır yürütülen çalışmalar konusunda bilgi aldı.

Yat limana sığmayınca, Bodrum Kalesi ile iki mil açıktaki Kara Ada'nın arasına demirlemek zorunda kaldı.

Alevler içinde kalan Denden 4 adlı yat söndürülerek Salacak açıklarına götürüldü.

Beyoğlu kıyısında bulunan tarihi Aynalıkavak Kasrı, Taşkızak Tersanesi ve Divanhane binasının bulunduğu bölgeye kurulacak projeyle yaklaşık 70 yatlık kapasiteye sahip yat limanı yapılacak.

Araçlar da kiralık Kanlar içindeki yaralı yaşamını yitirirken, cesedin üzerinden çıkan kimliğin sahte olduğu, ölen kişinin yat kaptanı Mehmet Ecim olduğu ortaya çıktı.

Dünya birincisi olan İtalyan Benetti gibi yapımcılar her iki türde de yat inşa ederken, özellikle büyük fiberglas yat yapımcıları gibi bazı firmalarsa iç alanları özel tasarımlı seri üretim tekneleri imal ediyorlar.

Gerçi onun da yat partilerindeki müstehcene yakın fotoğrafları sosyal medyada dolaşımda ama yine de çok tanındığı söylenemez.

Marmaris Gümrük Limanı'na öğle saatlerinde demirlenen, 156 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğinde ve 15 bin 500 groston ağırlığında olan 'Dilbar' isimli ultra lüks yat, ilgi odağı oldu.

AB kaynaklarına göre, AB'nin ABD'ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı geçici listede, fıstık ezmesi, kot pantolon, motosiklet, nevresim, ruj, çelik gaz tankı, haddelenmiş çelik, boru, tüp, ızgara, lavabo, vantilatör, merdiven, yat, barbunya, pirinç, viski, yaban mersini, portakal suyu, tütün, puro gibi çeşitli ürünler bulunuyor.

Seka Limanı sahasında yapılması planlanan yat inşa, bakım, onarım ve gemi havuzlama tesisi için ÇED bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Tüm kamaraları jakuzili olan, son teknoloji cihazlarla donatılmış 5 suit odası ile 12 misafir ağırlayabilen 9 mürettebatın görev yaptığı yat, Marmaris açıklarında demirledi.

Ayrıca Kopak Çayı yat yanaşma yerleri ile Acısı Deresi yat yanaşma yerleri hakkında da Bakanlık ve Belediye yetkilileri bir değerlendirme yaptı.