Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
yelken
  • isim, denizcilik Rüzgâr gücünden yararlanarak geniş bir yüzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun bir biçimde takılarak onu hareket ettiren kumaş veya şeritlerin tümü
    "Rıhtıma kurumak üzere yelkenler serilmişti." - S. F. Abasıyanık
  • Yelkenli
    "Yelken yarışları."
Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
Yelken

(astronomi)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
yelken
  1. Hava açıkken görünen ve yel çıkacağının belirtisi sayılan bulutçuk.

  2. Dağın başındaki sis.

Gökbilim Terimleri Sözlüğü
Yelken

Bir takımyıldızın adı.

Vikipedi
Yelken

Yelken, rüzgâr gücünden yararlanarak geniş yüzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun biçimde takılarak onu hareket ettiren kumaş veya şeritlerin tümü.

Yelken (spor)

Yelken veya yelkencilik,Türk Donanma CemiyetiYelkencilik terimleri Yelkenokulu.com yelken kullanarak, su üzerinde tekne ile yol alma yöntemi. Spor ve gezi amaçlı olarak yapılabilir.

Uluslararası çaptaki en üst düzey yönetim organı Uluslararası Yelken Federasyonu (kısaca ISAF)'tır.

Yelken (şarkı)

Yelken, İzel'in 29 Ağustos 1999 tarihinde çıkan 3.stüdyo albümü Bir Küçük Aşk'ın 2. single'ıdır. İzel bu şarkısıyla 29 Ağustos 1999'da oldukça popüler olmayı başarmış ve çıtasını daha da yukarılara taşımıştır. Şarkı ayrıca OGAE yarışmasında 25 Aralık 1999 tarihinde üçüncü olup Türkiye'deki en yüksek ikinci dereceyi almıştır.

"yelken" kelimesinin kullanım örnekleri.

Dünya denizlerini birlikte dolaştığı eşi Cemile Yıldız ile birlikte dün Çeşme’yi ziyaret eden İnözü, Çeşme Marina’da, Marina Genel Müdürü Can Akaltan ile yelken ve deniz meraklılarının katıldığı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Toplantıya ayrıca, EAYK Başkanı Akif Sezer, IMEAK İzmir Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Yusuf Öztürk, Türkiye Yelken Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve Başhakem Hakan Kütük, IC Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan ve sponsorlar katıldı.

Birkaç gün içerisinde açılışa hazır hale gelmesi planlanan, 130 dönüm alanda kurulan bahçede, botanik park, piknik alanı, su kayağı tesisi, optimist marina, yelken kulübü, seyir terasları, deniz feneri, engelli lokalleri, amfi tiyatro, festival meydanı, halatlı kayma, hayal yeli, bisiklet ve yürüyüş yolları, otopark ile birçok sosyal donatı bulunuyor.

Ege'nin mavi sularında yelken açan ve öğrenirken eğlendiklerini söyleyen aynı okul öğrencilerinden Yaprak Arabulan ise böyle bir imkandan yararlanabildikleri için çok şanslı olduklarını söyledi.

Bunun yanı sıra Uluslararası ve ulusal olmak üzere plaj voleybolları, yelken yarışları, zıpkınla balık avlama yarışları tiriatlon yarışmaları gibi yarışmalarda federasyonlar ile birlikte ilçenin deniz ve plaj güzellikleri kullanıldı.

Yarışlara Eğirdir Belediyespor Yelken Takımı sporcuları, Arif Aslantürk, Zeliha Nur Demirbaş, Zeliha Sevde Vural, Yaşar Bal, Mine Ertap, Aybars Kaya, İlke Dikmen, Yunus Emre Karagöz, Ahmet Sağlam, Atatkan Öğüt, Elif Ilgaz Çam ve Yaren Söylemez katılacak.

Isparta Yelken İl Temsilcisi Şeref Ağartan başkanlığında yarışlara katılacak kafilede Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yelken Antrenörü Ahmet Şahan ile Eğirdir Belediyespor Yelken Antrenörü Utku Mehmet Dikmen görev yapacak.

NASA tarafından yapılan bir araştırmaya göre yelken çiçekleri ortamdaki formaldehit, benzen ve amonyağı tezmielemektedir.

Optimist genelde Göztepe Spor Kulübünden Can Ertürk, optimist kızlarda Turgutreis Yelken Kulübünden Bilgenur Yazıcı, optimist junior erkeklerde Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübünden Ege Ayyıldızbayraktar, optimist junior kızlarda ise Samsun Yelken Kulübünden Gökçe Gümüş birinciliğe ulaştı.

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen ve 92 sporcunun yarıştığı mücadelede Bostancı beşinci, kulüp adına yarışan Ekin Su Gökkurt optimistte altıncı, İlayda Şen optimist junior'da sekizinci, Birce Su Çoban optimistte on sekizinci, Nil Sebla Yulaf junior'da yirmi üçüncü olarak yarışları tamamladı.

Etkinlikler daha sonra yelken gösterisi, protokolün etkinlik alanına intikali, halat çekme yarışması, denizden tabak çıkarma yarışı, su sporları gösterisi, yüzme yarışları, yağlı direkten bayrak alma yarışması ve denizgüzeli yarışmasıyla devam etti.

Kapri plajında gerçekleştirilecek olan festivalde, belediye bandosu, yelken antrenman yarışları, spor aktiviteleri, fener alayı ve festivali izlemeye gelen katılımcılar için dingi gezintisi yer aldı.

Dispanser önünden başlayan yürüyüşe Kaymakam Mitat Gözen, Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, Cumhuriyet Başsavcısı Emrah Özge Yelken, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Tolga Çiftçi, Emniyet Müdürü İrfan Korkmaz, siyasi parti başkanları, oda başkanları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Şahin Özen, eski TFF Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor Şube Müdürü Ganime Nalbantoğlu, Ege Tenis Eğitim Vakfı Asbaşkanı Ayşen Nazlı, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, gazeteciler İsmail Özelçinler ve Kenan Molla, Fenerbahçe ve Altay'ın eski kalecisi Can Barhan, spor adamı Bircan Taşkınlar, futbol teknik direktörü Ati Göksu, akademisyen İlhan Talas, eski Kuşadası Gençlik Başkanı Ural Alp, eski futbol hakemi ve futbol hakem gözlemcisi Ömer Soysal ve spor adamı Tunç Afşar.

Renkli görüntülerin ve keyif dolu anların yaşandığı kortej sonrasında festival, yabancı grupların dans gösterileri, Narenciyeli Lezzetler Sergisi ve gastro şovlar, flyboard gösterisi, yelken yarışları, Akdeniz Bölge Komutanlığı Bandosu ve MDOB konserleri, salsapark gösterileri, halkoyunları gösterisi, polifonik korolar konseri ve ateşli flyboard gösterisi ile gün boyu devam etti.