Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
yol
 • isim Karada, havada, suda bir yerden bir yere gitmek için aşılan uzaklık, tarik
 • Karada insanların ve hayvanların geçmesi için açılan veya kendi kendine oluşmuş, yürümeye uygun yer
  "Bahçeleri bahçelere toprak yollar bağlardı." - Ç. Altan
 • Genellikle yerleşim alanlarını birbirine bağlamak için düzeltilerek açılmış ulaşım şeridi
  "Yolda oynayan çocuklara ne olduğunu sordu." - Ö. Seyfettin
 • İçinden veya üstünden bir sıvının geçtiği, aktığı yer
  "Su yolu. Sel yolu."
 • Yolculuk
  "Yola çıkmak. Yoldan kalmak."
 • Gidiş çabukluğu, hız
  "Bu vapurun yolu az."
 • Davranış, tutum, gidiş veya davranış biçimi
  "Celâl Bey'i sakal bırakma yolunda, kim, hangi örnek özendirdi diye çok düşünmüşümdür." - H. Taner
 • Uyulan ilke, sistem, usul, tarz, tarik
  "Duyguların eğitimi de en iyi, sanat yoluyla olur."
 • Kumaşta bulunan çizgi
 • 10. Kez, defa
 • 11. Hile, tuzak
 • 12. Düğünde, oğlanevinin kızevine verdiği para, mal veya armağan
 • 13. Gaye, uğur, maksat
  "Bu yolda çok emek harcandı."
 • 14. Bir amaca ulaşmak için başvurulması gereken çare, yöntem
  "Bu işi yapmanın bir yolu vardır."
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
yol

Elektronlar, iyonlar veya moleküller gibi taneciklerin hareket ettiği iz, patika.

Matematik Terimleri Sözlüğü
yol

X iligesel uzayı verildiğinde a, (…) noktalan için, f(0)=a ve f(1) =b olacak biçimde (…)sürekli gönderimi.

Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
yol

tarz, sûret.

Gitar Terimleri Sözlüğü
yol

Kolcuğun veya anahtarın konumlarından her biri.

Mantık Terimleri Sözlüğü
yol

Çözümleyici çizelgede, bir arada doğru olduğu varsayılıp, başlangıç önermelerinden başlayarak alt alta gelen önermelerden oluşan dizi.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
yol

(coğrafya)

Tarama Sözlüğü
yol
 1. Âdap, erkân, âdet, meslek, usûl, kaide.

 2. Müsaade, izin.

Yazın Terimleri Sözlüğü
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
yol

Kez.

Kentbilim Terimleri Sözlüğü
yol

İnsanların, bir yerden başka bir yere gitmek üzere üzerinden ya da içinden geçtikleri, yerleşim yerlerinin gelişme doğrultusunu yakından etkileyen ve düzentasarlarda önemli bir öge oluşturan yerler.

Vikipedi
Yol (film)

Yol, senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen Türk filmidir. Filmin senaryo aşamasındaki adı Bayram. Film tüm dünyada Yılmaz Güney'in en iyi filmi olarak bilinir. Türk sinemasını en cesur filmlerinden birisi olarak bilinir. Yılmaz Güney filmi hapishaneden yönetmiştir ve Şerif Gören'e neyin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermiştir. Yurt dışında büyük ilgi gören film, Türkiye'de yasaklanmıştır. İzleyenlere cezalar bile verilmiştir. Türkiye, 17 yıl sonra izlenme yasağı kaldırılmış ve 1999 tarihinde Fatoş Güney'in çabalarıyla gösterime girmiştir. 1982 Cannes Film Festival'inde büyük ödül Altın Palmiye'yi kazanmıştır. Bu ödül ise Türk sinema tarihinde kazanılan en önemli ödüllerden birisidir.

Yol (anlam ayrımı)

Yol sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:

 • Yol
  • Cadde, sokak veya bulvar
  • Otoban
  • Yolculuk
 • Yöntem
Yol (Bulutsuzluk Özlemi albümü)

Yol Bulutsuzluk Özlemi'nin 1998 yılında yayınladığı dördüncü stüdyo albümü. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği Nejat Yavaşoğulları tarafından yazılmıştır. Albüm özellikle dönemin protest gündem konularını ele almaktadır. Kayıtlar, Ada Müzik kayıt stüdyosunda gerçekleştirilmiştir.

Yol (albüm)
 1. YÖNLENDİRME Yol (Bulutsuzluk Özlemi albümü)
Yol

Yol; ulaşımda kullanılan, uzun bir şerit şeklindeki sert yüzey. Doğal nedenlerle oluşmuş veya insan eliyle hazırlanmış olabilir. İnsan, hayvan ve taşıt trafiğinin hızla, kolayca ve emniyetle ilerlemesine yardımcı olur. Yollar, engebeli arazilerde ayak izleri nedeniyle oluşmuş çok şeritli otobanlara kadar, büyük çeşitlilik gösterir.

Yol (Cormac McCarthy romanı)

Yol ( İngilizce: The Road), Amerikan yazar Cormac McCarthy'nin 2006 yılında çıkan romanıdır.

"Kapkaranlık, renksiz, külrengi bir dünyada, artık gün ışımayan, ölü ağaçların yol açtığı yangınlarla aydınlanan bir dünyada, bir kış daha sağ kalamayacakları kuzeyden güneye doğru gitmeye çabalayan" bir baba ile oğlun yolculuğunu konu almaktadır.

Roman, 2007 yılında Pulitzer Ödülü'nü kazandı. 2009 yılında John Hillcoat'ın yönetimiyle sinemaya uyarlandı.

2011 yılında Sevim Okyay tarafından Türkçeye çevrildi ve Kanat Kitap tarafından yayınlandı.

Yol (Miguel Delibes romanı)

Yol ( İspanyolca: El camino) İspanyol yazar Miguel Delibes’in üçüncü romanıdır. Kitap, yazar henüz 30 yaşındayken ilk iki romanının çıraklık dönemine ait olarak kabul edildiği 1950’de yayınlandı.

Roman, İspanyol İç Savaşı sonrasında kırsal alanda geçmektedir. Daniel el Mochuelo adlı çocuğun eğitim için büyük şehre gitme ihtimali ortaya çıktığında doğup büyüdüğü, korunaklı ve her gün aynı şeylerin yaşandığı köyünden ayrılma zamanı gelmiştir. Liseyi okuyacağı Madrid'e doğru yola çıkmadan bir gece önce gözüne uyku girmez. Roman da çocuğun o gece boyunca hatırladığı arkadaşlarıyla beraber biriktirdiği anılarını anlatır. Roman, hikayeyi o geceden itibaren hayatından asla silinmeyecek bir yer edinecek olan köyünün ve halkının değerlerini, yaşantısını küçük yaşına rağmen anlayan bir çocuğun gözüyle anlatmaktadır.

"yol" kelimesinin kullanım örnekleri.

Uzun yıllardır su sıkıntısı çektiklerini söyleyen Kenger Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Abaka "Başkanımız sayesinde suyumuz bol ve güzel, başkanımızdan asfalt yol istemiştik, şimdi de asfaltımızı yapıyor.

Alınan bilgiye göre, sürücüleri henüz öğrenilemeyen 60 AAP 485 plakalı otomobil ile 58 AAH 633 plakalı kamyonet, Sivas-Malatya karayolunun Kangal-Gürün yol ayrımında çarpıştı.

Kütahya İl Genel Meclisinde görüşülerek programa alınan ve geçen yıl güzergahı belirlenerek alt yapı çalışması yapılan Emet’in Yağcık-Eğrigöz köy yolu 3 kilometre sıcak asfaltı ile, Bahatlar-Uzunçam köy yolu 1 kilometre, Konuş köyü yolu 2 kilometre onarım, 2 kilometre stablize yol, Abaş köyü 2 kilometre onarım ve 2 kilometre stabilize yol çalışmalarına başlanılıyor.

Normal kişilerin aksine, yatar pozisyonda abdominal yani karın organlarının toraksa doğru yer değiştirmesi, akciğer hacimlerinde daha da azalmaya yol açacağından bazı hastalarda ileri derecede solunum bozukluğu görülebilir.

Alınan bilgilere göre; Bilecik’in Bozüyük ilçesinden kent merkezine seyir halindeki Kadir Yöney (26) yönetimindeki 11 AAC 954 plakalı otomobil, Ahmetpıan Köyü yol ayrımını geçtiği sırada bilinmeyen bir nedendan dolayı sürücüsünün direksiyon hakimiyetin kaybetmesi sonucu devrildi.

Alınan bilgiye göre, Kadir Yöney (26) idaresindeki 11 AAC 954 plakalı otomobil, Ahmetpınar mevkisi yakınlarında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrilerek yol kenarındaki beton bariyere çarptı.

Halid Bulvarı (8 Mayıs Kavşak istikametine kapatılacak), Feshane önü, Yavedut Caddesi ( Haliç Sahil Yolu ), D-100 Kuzey Yol Haliç Köprü Bağlantı Yolu (Yavedut Caddesi Eyüp istikametine dönüş yapılmayacak) D-100 Güney Yol Haliç Köprü Bağlantı Yolu ( Ayvansaray Caddesi Balat ve Eyüp istikametine dönüş yapılmayacak), Savaklar Caddesi, Fatih’te kapatılacak Yollar ise şöyle: Ayvansaray Caddesi ve Ayvansaray Caddesine Bağlı Sokak ve Caddeler (Balat Sahil Yolu), Mürselpaşa Caddesi ve Mürselpaşa Caddesine bağlı sokak ve caddeler ( Balat Sahil Yolu ), Abdülezelpaşa Caddesi ve Abdülezel Caddesine bağlı sokak ve caddeler ( Balat Sahil Yolu ), Kadir Has Caddesi ve Kadir Has Caddesine bağlı sokak ve caddeler ( Balat Sahil Yolu ), Ragıp Gümüşpala Caddesi ve Ragıp Gümüşpala Caddesine bağlı sokak ve caddeler (Eminönü Sahil Yolu ), Cemil Birsel Caddesi, Galata Köprüsü ( iki yönlü trafiğe kapatılacaktır.

Halid Bulvarı 3-Feshane Önü 4-Yavedut Caddesi (Haliç Sahil Yolu) 5-D-100 Kuzey Yol Haliç Köprü Bağlantı Yolu (Yavedut Caddesi Eyüp İstikametine Dönüş Yapılmayacak 6- D-100 Güney Yol Haliç Köprü Bağlantı Yolu (Ayvansaray Caddesi Balat ve Eyüp İstikametine Dönüş Yapılmayacak), 7-Savaklar Caddesi, EYAP İLÇE SINIRLARI ALTERNATİF YolLAR 1-Ramı Kışla Caddesi 2-Eyüp Sultan Bulvarı 3-Topçular Caddesi 4-Baharıye Caddesi 5-Düğmecilercaddesi 6-D-100 Kuzey Yol 7-D-100 Güney Yol FATİH İLÇE SINIRLARI TRAFİĞE KAPATILACAK YolLAR 1-Ayvansaray Caddesi Ve Ayvansaray Caddesine Bağlı Sokak ve Caddeler (Balat Sahil Yolu) 2-Mürselpaşa Caddesi ve Mürselpaşa Caddesine Bağlı Sokak ve Caddeler (Balat Sahil Yolu) 3-Abdülezelpaşa Caddesi ve Abdülezel Caddesine Bağlı Sokak ve Caddeler (Balat Sahil Yolu) 4-Kadır Has Caddesi ve Kadir Has Caddesine Bağlı Sokak ve Caddeler (Balat Sahil Yolu) 5-Atatürk Bulvarı Unkapanı Köprüsü, Aksaray İstikameti (Eminönü Ragıp Gümüşpala Caddesi İstikametine Dönüş Yapılmayacak) 6-Atatürk Bulvarı Unkapanı Köprü

Belediye olarak geçen sene Abdürreşit Caddesi’nde bu tarzda bir yol ve kavşak düzenlemesi yapmıştık, bu sene de burada ve başka alanlarda yapıyoruz.

Cadde üzerindeki esnafla da sohbet eden Başkan Toru, ”2016 yılı içerisinde Abdürreşit Caddesi’nde yapmış olduğumuz yol düzenleme ve asfaltlama çalışmasını bu yıl da Kalfalar Mahallesi Hasanköy Kavşağı’ndan başlayarak Hasanköy Caddesi’nde devam ettiriyoruz.

Asfalt sezonunun açılışıyla birlikte asfalt ve yol düzenleme çalışmalarının hız kesmeden devam edildiğini belirten Başkan Toru, “Doğu Hadimi Mahallesinde Abdürreşit ve Hasanköy Caddeleri arasında kalan iki ana arterle birlikte toplam 11 sokakta parke, bordür ve asfaltlama çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Yaklaşık 2 ay önce başladıkları Doğu Hadimi ve Ekmekkoçu mahallelerinden geçen Abdürreşit Caddesi’ndeki yol düzenleme çalışmalarını tamamladıklarını belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “İlçemizin güney kısmında bulunan çok sayıda mahallenin ulaşımını sağlayan Abdürreşit Caddesi, mevcut haliyle trafik akışında sıkıntılara neden oluyordu.

Sokak, Masal, Volkan, Kelebek, Şair, Güvercin, Yaşar Doğu Caddesi, Girne Caddesi, Budak, Avşar, Yener, Gökdelan Caddesi, Çim, Yulaf, Sütleyen, Gülen, Koza, Düzlük, İkizler, Ahsen, Sedef, Gökçe, Şafak, Samyeli, Sahra, Yiğit, Yiğit Sokak Aralığı, Ardahan, Ahenk 1, Ahenk 2, Ahenk 3, Ahenk 4, Ahenk 5, Ahenk 6, Ahenk 7, Ahenk 8, Onuralp, Mandıra, Özyurt, Nilüfer, Gamze, Yağmur, Dilek, Ülker, Şehit Polis Şaban Ceylan, Kamelya, İşbilen, Halide Edip Adıvar ve Namık Kemal Sokak’ta beton parke taş yol çalışmaları yapıldı.

Edilen bilgiye göre Bedri Malgat idaresindeki 01 S 0882 plakalı öğrenci servisi, Yüreğir ilçesi Hasan Tugal Caddesi üzerinde, yol kenarında park halinde bulunan 01 AER 48 plakalı kamyona arkadan çarptı.

Cebrail Özkan (23) yönetimindeki kayısı yüklü 33 AED 56 plakalı kamyon, direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu yol kenarındaki bariyerleri aşıp şarampole düştü.