Kelime tanımını bul

Kişi Adları Sözlüğü
Yusuf

Cinsiyet: Erkek

  1. İnleyen, ah eden.

  2. İnilti.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
yusuf

Yusuf. || yüsüf

Vikipedi
Yusuf

Yusuf ( Arapça: يوسف/Yusuf, İbranice: יוֹסֵף/Yosef), İbrani din büyüğü ve atası.Oxford İngilizce Sözlük, Joseph Yakup'un (İsrail) on iki oğlundan en küçüğünün (Bünyamin) bir büyüğüdür. İsrailoğullarını meydana getiren on iki boydan birinin başıdır. Büyükbabası İshak, büyük-büyükbabası İbrahim'dir. Yakup'un en sevgili eşinden olan en sevgili oğludur.

Musevi ve Hristiyan kaynaklarında[ değiştir]

Yusuf'un hikâyesi Musevi dini kitabı Tanah'ın Tevrat (Tora) bölümünün Yaratılış kısmında (37. bölümde) anlatılır.Yaratılış 37 Yaratılış kısmı Eski Ahit'te de bulunduğu için Yusuf bahsi Hristiyanlıkta Musevilikteki ile aynıdır.

=

Yusuf (anlam ayrımı)
  • Yusuf Suresi
  • Yusuf (peygamber)
    • Yusuf kabilesi
  • Yusuf (Yeni Ahit), Meryem'in eşi
  • Yusuf İslam, müzisyen
  • Yusuf Has Hacib
  • Hz. Yusuf (dizi)
Yusuf (Hazar)

Yusuf (ya da Yusuf ben Aaron), 940'larla 960'lı yıllar boyunca görevde kalmış Hazar kağanı. Bizans İmparatorluğu'yla birçok cephede savaşıp mağlup olan Hazar kağanı II. Aaron'un oğludur. Karısı büyük ihtimalle Alan kralının kızıydı. Kiev Knezliği ve Peçenekler'le savaşlar yapan Yusuf, tahtta kalan Bulan hanedanının son hükümdarı olmuştur.

Hazarlardan günümüze kadar kalan iki belge vardır ve bunlar İbranice yazılmıştır. Bunlardan biri, Hazar kağanı Yusuf tarafından, 960 yıllarında Emevilerin Kurtuba emiri III. Abdurrahman'ın hizmetinde çalışan Hasday bin Şaprut isimli devlet adamına yazılan mektup ve diğeri de, yine aynı hakan zamanında ismi belirsiz bir Musevi Hazar tarafından yazılan mektubun Mısır'da bulunan parçalarıdır.از فرزندان انسا است az farzandān-i Ansā' ast (حدود العالم "Hudūd al-'Ālam")

Yusuf (Yeni Ahit)

Yusuf (bahsi MS 1. yüzyıl, Nasıra, Celile"Joseph, Saint." Encyclopædia Britannica. Encyclopaedia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2010), Hristiyan inanışına göre İsa'nın dünyevi babası ve aziz. Hristiyanlıkta 19 Mart "Aziz Yusuf Günü", 1 Mayıs "İşçi Aziz Yusuf Günü" olarak kutlanır. Yeni Ahit'te İsa'nın dünyevi babası ve Bakire Meryem'in eşi olarak bahsedilir. Yusuf'tan özellikle Matta ve Luka İncillerinde bahsedilir. Roma Katolik inanışına göre evrensel kilisenin baş azizi ve koruyucusudur.

Yusuf Davud'un soyundan geliyordu. İsa, mensubu olduğu Yahudi toplumunda Yusuf'un oğlu İsa olarak anılırdı. Luka İncili 4:22; Yuhanna İncili 1:45; 6:42

"yusuf" kelimesinin kullanım örnekleri.

Daha sonra Öğretmenliğe yeni başlayan stajyer Kumluca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Aydın Durmuş ve Mavikent Ramazan Abacı Ortaokulu Bilişim teknolojileri Öğretmeni Yusuf Erdem yemin ederek asıl öğretmen oldular.

Edinilen bilgilere göre, Yusuf Ünal yönetimindeki 50 AAD 561 plakalı kamyonet saat 19.

Oldukça keyifli geçen müsabakalarda Büyükşehirli sporcular, 57 kilogramda Muammer Sancak rakibi Hakan Demirci’yi 8-3, 61 kilogramda Barış Kaya rakibi Selahattin Sert’i 12-2, 65 kilogramda Abdi Zurnacı rakibi Onur Arı’yı 10-0, 92 kilogramda Mustafa Dilber rakibi Yusuf Acehan’ı 8-2, 97 kilogramda Baki Şahin rakibi Erhan Döşlü’yü 10-0 mağlup ederken, 74 kilogramda Muhammet Demir rakibi Doğukan Kalaycı’yı tuşla geçmeyi bildi.

Mahkeme ayrıca tutuklu sanık Ataç'ın mevcut halinin devamını, sanıklar Fatih Yüce, Harun Şulul, Aykut Tümer, Zafer Pehlivan, Yusuf Türktan, Abdülhadi Kaya ve Hasan Şimşek'in ise kaçma şüphesinin bulunması, adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı hususları dikkate alınarak, hükümle birlikte tutuklanmasını kararlaştırdı.

İBB Abdülezel Paşa Okulu kütüphanesinde düzenlenen törene Silivri Kaymakamı Ali Partal, Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Gümüş, Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Bora Balcıoğlu, Silivri Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ay, Silivri Haber Ajansı İmtiyaz sahibi Yusuf Eker, Silivri Haber Ajansı Koordinatörü ve proje sorumlusu Chenay Kobak, okul müdürleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri katıldı.

Serdal Türkoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdülbari Aksoy ile Er Yusuf Mücahit Kaya’yı ziyaret etti.

Abdülcebbar Kavak, “Ağrı İl ve İlçelerinde Yetişmiş İlim ve Fikir Adamları” başlıklı konuşmasında, Cumhuriyet öncesi Beyazıt Sancağına bağlı olarak adlandırılan Ağrı ve bölgesinde Sancağa bağlı olarak gelişen tasavvuf geleneğinin kurucularından Ahmedi Hani ve Halife Yusuf gibi âlimlerin ilmi hayatı ve eserlerini anlattı.

Yakup Polat idaresindeki 42 LJ5 95 plakalı minibüs, merkez Meram ilçesi Abdürreşit Caddesi Devletoğlu Yusuf Sokak kavşağında Adem Tanımaz yönetimindeki 42 COJ 36 plakalı kamyonetle çarpıştı.

Stat: Bornova Hakemler: Süleyman Abay xx, Gökhan Memişoğlu xx, Gökmen Olgaç xx Altınordu: Erce xx, Kerim xx, Hasan xx, Sinan, Yusuf xx, Berkay xxx, Alican xx (Deniz dk.

Düzenlenen geceye Eskişehirspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, Alanyaspor Teknik Direktörü Mesut Bakkal, Göztepe Spor Kulübü Başkan Vekili Talat Papatya, Katar’da takım çalıştıran Bülent Uygun’un yardımcısı Tansu Yaan, Fenerbahçe’nin efsane ismi Tuncay Akyüz, Galatasaray’ın efsane kaptanı Yusuf Altıntaş, Kocaelispor’un efsanesi Süha Özkan, Eskişehirspor’un efsanesi Ergin Demir, Karagümrük’ün unutulmayan ismi Armağan Turhan, Serbest dalış dünya rekortmeni Bilge Çingigiray, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Atanur Aksoy ve Kafkas Dernekleri Federasyonu yöneticilerinin yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren Kafkasyalıların kurduğu STK’lar ve spor dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı.

Edinilen bilgiye göre, Yusuf Özbek idaresindeki 06 AEC 795 plakalı otomobil, Arif Comart’ın (35) kullandığı 71 EZ 741 plakalı motosikletle çarpıştı.

Alınan bilgiye göre, Karabük istikametinden Ankara'ya giden Yusuf Arslan yönetimindeki 16 AEP 77 plakalı otomobil, kent çıkışında henüz belirlenemeyen nedenle kontrolden çıkarak devrildi.

TEB’in düzenlediği “TEB Akıl-Fikir Yarışması”nın ödül töreninde ise Öğrenci Yeni Mezun kategorisinde finale kalan Zerrin Günay, Metin Tangül, Nesrin Yetiş, Tayfun Aydın, Semih Dalkıran, Halil Akın, Şeyma Kara, Hürriyet Arı, Karam Kumar, Gürel Yıldız, Gökhan Karatoy, Taştan Saygın Sönmez, Afsun Sarısoy, Yusuf Bekiroğlu’na ödülleri verildi.

Edinilen bilgiye göre Bolu merkeze bağlı Afşar Köyü’nde ikamet eden 65 yaşındaki Yusuf Öznur, evinden ayrıldıktan 3 gün sonra Baltalı Köyü mevkiinde bulunan ormanlık alana açılan 5 metrelik çukura traktörüyle birlikte devrildi.

Alınan bilgiye göre, Bolu merkeze bağlı Afşar köyündeki evinden geçen pazar ayrıldıktan sonra kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki Yusuf Öznur'un bulunması için dün çalışma başlatıldı.