Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
yuva
 • isim Kuşların ve başka hayvanların barınmak, yumurtlamak, kuluçkaya yatmak, yavrularını büyütmek veya yavrulamak için türlü şeylerden yaptıkları ve türlü biçimlerde hazırladıkları barınak
  "Kuşlar yuva, dünyaevi yatak, dünya kapılarında yavrular kundak bekliyordu." - A. N. Asya
 • Genellikle ailenin oturduğu ev
  "İnsanın kendi yuvasından daha sıcak ... ve samimi hiçbir yer olmazdı." - S. F. Abasıyanık
 • İki buçukla dört yaş arası çocukların bakıldığı, okul öncesi eğitim kurumu
 • Kimsesizlere veya yoksullara yardım etmek ve onları barındırmak amacıyla açılan yer
 • Bir şeyin içinde yerleşmiş olduğu veya yerleştirildiği oyuk
  "Diş yuvası. Kilit yuvası."
 • Bazı kötü nitelikli kimselerin çok bulunduğu, toplandığı yer
  "Hırsız yuvası."
 • Bir şeyin öğretildiği yer
  "İrfan yuvası."
 • Bir şeyin çok bulunduğu yer
  "Bu oda böcek yuvası."
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
yuva
 1. Aynı unsurlardan oluşan küme, özellikle hücrelerin kendilerine yabancı bir dokuda birikmesiyle oluşan kümelenme. Kimi neoplastik ve hamartomatöz dermatozislerde, en çok epidermis ve/veya dermis içindeki hücrelerin sınırlı gruplaşmasında görülür.

 2. Kuşların, yumurtlamak ve yavruların büyütmek üzere hazırladıkları yatak, kuş yuvası veya barınağı.

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü
yuva

Sinema/TV. Elektrik akımını almak için fişin sokulduğu yuva; fiş yuvası.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
yuva

(zooloji)

Zooloji Terimleri Sözlüğü
yuva

(karşılık: alveol, anlamdaş kesecik, (Lat. alveolus = küçük boşluk): Akciğerde bronşçukların sonlandığı küçük boşluklar, 2. Bezlerdeki küçük boşluklar, 3. Küçük bir çukurcuk ya da kese biçiminde herhangi bir boşluk

Eğitim Terimleri Sözlüğü
yuva

Üç ve dört yaşlarındaki çocuklar için açılan ve genellikle gündüzleri çalışan kadınların çocuklarını sabah bırakıp akşam aldıkları okulöncesi eğitim kurumu.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
yuva

İyesiz, sahipsiz (hayvan için).

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü
yuva

(Mimarlık) (Lat. alveolus: küçük göz) Mimarlıkta, içine bir taşın ya da bir yazıtın yerleştirildiği oyuk.

Kentbilim Terimleri Sözlüğü
yuva

Anne ve babaların çalışmakta olduğu saatlerde, çocukların bakım ve eğitimini sağlayan özel ya da kamusal kurum.

Vikipedi
Yuva (anlam ayrımı)

Yuva, hayvanların yaşadığı veya yavrularını yetiştirdiği yerdir. Ayrıca şu anlamlara da gelebilir:

Yuva (film)

Yuva ( Özgün adı: Home), Fransız fotoğrafçı Yann Arthus-Bertrand'ın yönettiği 2009 yapımı belgesel film.


Toplam 488 saat ham görüntüden oluşan Yuva belgeseli 54 ülkede 217 günde çekildi.http://www.treehugger.com/files/2009/06/home-documentary-premiere-yann-arthus-bertrand-environment-day.php

Yuva (dizi, 1990)

Yuva 1990 yılında TRT 1'de yayımlanmış Aile dizisi, yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaryosunu Mehmet Taşdiken'in üstlendiği ve yazdığı Tamer Yiğit, Sema Çelebi ve Sema Çelebi gibi oyuncular başrollerini paylaşmıştır dizi 10 bölüm sürmüştür.

Küçük bir kasabadan kalkıp İstanbul'a gelen Devrekli ailesinin çağdaş yaşama uyum çabaları hikâye ediliyor. Dizi o zamanın aileden sorumlu devlet bakanının TRT ile yaptığı 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde gerçekleştirilmiş. Nedeni ise yabancı dizilerin Türk aile yapısını bozduğuymuş.

Oyuncular[ değiştir]
Yuva

Yuva, hayvanların yumurtalarını tutmak ve/veya yavrularını yetiştirmek için inşa ettikleri yerdir. En tipik olan kuş yuvalarıdır fakat birçok omurgalı hayvan da yuva yapar.

Yuvalar dallar, ot ve yaprak gibi organik malzemeler ile imal edilebilir. Yuvalar ağaçlarda, çatı altında ve toprak altında kurulabilir.

Yuva (film, 2018)

Yuva, yönetmenliği ve senaristliği Emre Yeksan tarafından gerçekleştiren 2018 çıkışlı dramatik filmdir. Film ilk gösterimini 30 Ağustos 2018'de 75. Venedik Uluslararası Film Festivali'nin "Biennale College Cinema" bölümde gerçekleştirdi.

Oyuncular[ değiştir]
 • Kutay Sandıkçı rolü; Veysel
 • Eray Cezayirlioğlu rolü; Hasan
 • İmren Şengel rolü; Ülgen
 • Ozan Bozkuş rolü; Hasan
 • Ahmet Melih Yılmaz rolü; Asker
Kaynakça[ değiştir] Dış bağlantılar[ değiştir]

"yuva" kelimesinin kullanım örnekleri.

Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan yaptığı açıklamada, "Çevreci marina kimliğimizin çerçevesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Kalamar projesine iki adet yuva ile biz de destek vermeye başladık.

Yuva yapmak için topladığı ot ve ip çeşitlerine ayağı dolanan Alakabak kuşu Yuva kurmaya çalıştığı çam ağacında mahsur kaldı.

Dünyada deniz kaplumbağalarının en önemli üreme merkezlerinden olan Mersin’in Kazanlı, Alata ve Davultepe sahillerinde, bu yıl yaklaşık 970 yuva oluştu.

Şimdiye kadar Alata ve Davultepe’de yuva sayısı 400’ün üzerine çıkarken, bu yuvaların her birinden ortalama yüzde 70 yavrunun denizle buluşması hedefleniyor.

Bu nedenle tedavide femur başını asetabulum dediğimiz kalça eklemini yuva kısmının içinde tutulması amaçlanır.

İncelemelerin ardından açıklama yapan Coşkun, Elmalı'da taşkın riskinin azaltılması için Yuva Mahallesi taşkın koruma işi, Elmalı ilçe merkezi taşkın koruma işi ve Avlan kurutma kanalı temizliği işlerinin devam ettiğini bildirdi.

Denize düştükten belli bir süre sonra atıkların üzerine canlılar yuva yapmaya başlıyor.

İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan ise Türk toplumunda yuva kurmanın önem verilen kutsal değerlerden biri olduğunu çünkü aile kavramının her zaman için toplumun direği olduğunu aktardı.

Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, 2014'ten bu yana çadırda, barakada ya da elverişsiz evlerde yaşam mücadelesi veren 118 aile için daha sıcak bir yuva oluşturdu.

Bayramda yapılacak kabristan ziyaretleri öncesi Karayakaya, Memlik, Yuva, İvedik, Yakacık ve Ergazi mezarlıklarını temizleyen ekipler, mezarlık çevresinde bulunan alanların temizlenmesi, yabani ot temizliği, çiçeklerin sulanması gibi çalışmalar yaparak mezarlıkları kuru otlardan ve çöplerden arındırıyor.

Yuva doğu tarafından Bey Dağları, kuzeydoğuda Elmalı Dağı, kuzeyden Güğü Beli, batıdan Eren Dağı, güneybatıdan Akdağ ile kuşatılmıştır.

Bu karıncalar toprak altına yuva yapmazlar, toprak üzerindeki araç kovuklarına yuva yaparlar.

Bu dönemlerde yiyecek bulabilecekleri sıcak yuva arayışına giren özellikle fare türü kemirgenler için ilaçlama yapılması büyük önem arz ediyor.

Caminin imamı Hüseyin Süt, anne kedi ve yavrularını görünce onlar için mukavva kutudan geçici yuva yaptı.

Emekli öğretmen Rüştü Güvenç, Kocasinan Mahallesi'nde evinin panjurlu penceresinin arasına yuva yapan iki güvercini uzun süre izledi.