Kelime tanımını bul

İktisat Terimleri Sözlüğü
zaim

Osmanlı İmparatorluğu'nda zeamet adı verilen toprakları tasarruf etme hakkına sahip olan kişiler. Zaim topraktan elde ettiği gelirin ilk beş bin akçesi hariç sonraki her beş bin akçe için bir cebelu beslemek zorundadır.

Kişi Adları Sözlüğü
Zaim

Söyleyiş: (za:im) Cinsiyet: Erkek Kefil.

"zaim" kelimesinin kullanım örnekleri.

BÜYÜK ÖDÜL SIRALAMASI Türkiye geneli A kategorisinde birinci Mustafa Kağan Göksu (Ankara), ikinci Nurçin Ögül (Aksaray), üçüncü Asuman Orhan (Ankara), B kategorisinde birinci Zeynep Sude Şeker (Erzurum), ikinci Şeyma Zaim (Ankara), üçüncü Yıldırım Ak (Bursa), C kategorisinde birinci Mahmut Çelik (İstanbul), ikinci Nesim Akaca (Siirt), üçüncü Ebru Yıldırım (İstanbul), D kategorisinde birinci Zeynep Sümeyye Çalışkan (Konya), ikinci Melik Akdoğmuş (Diyarbakır), üçüncü Gökhan Kefal (İstanbul), E kategorisinde birinci İsmahan Bayar (Konya), ikinci Şerife Oyma (Gaziantep), üçüncü Uğur Şeker (Hatay) oldu.

Veysi İpek, DİTAV Başkanı Yelda Yakut ile DİTAV üyeleri Ersin Uysal ve Baran Gökçe, Anatolia Grup Koordinatörleri Özgür Çelik ve Cenker Zaim katıldı.

Sebahattin Zaim İlkokulu engelli sınıfı açılışı sonrasında Esenyurt Belediye Başkanı Neci Kadıoğlu ve Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci, Saadetdere Bilgi Evi ile önümüzdeki günlerde açılması planlanan Tamer Özyurt İlkokulunu ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Açılış konuşmaları ile başlayan programda, yönetmen ve senarist Derviş Zaim ile Prof.

Sabahattin Zaim Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte konuşan Sanat Tarihçisi Prof.

Alınan bilgiye göre Adapazarı ilçesi Sebahattin Zaim Bulvarı'nda, sürücülerinin kimliği henüz öğrenilemeyen 54 RH 746 plakalı otomobille ışıklı kavşaktan dönüş yapan 54 PN 525 plakalı otomobil çarpıştı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Dursun, Sabahattin Zaim Konferans Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerin arttığı bir dönemde böyle bir sempozyumun düzenlenmesini çok anlamlı olduğunu söyledi.

Sonra tiyatro okumaya karar verip konservatuar sınavlarına hazırlanmaya başladığım esnada bir gün Derviş Zaim geldi tiyatroya.

Ergenekon'la birleştirilen Cumhuriyet Gazetesi'ne molotoflu saldırı olayı ile ilgili Boğaç Kaan Murathan, Bedirhan Şinal, Bayram Demir, Seyhun Zaim, Bora Ballı, Murat Aplak yargılanıyordu.