Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
zam
  • isim Bir şeyin fiyatını artırma, bindirim
    "Hayat pahalılığı arttıkça işçi gündeliklerine yeni zam istekleri gelecek." - F. R. Atay
İktisat Terimleri Sözlüğü
zam

Mal, hizmet ve üretim faktörü fiyatının artırılması.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
zam

Kuytu yerlerde biriken kar.

"zam" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır ise Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan inşaat sektörünün canlı kalması ve büyümesi için bazı destek ve düzenlemelere ihtiyaç olduğunu dile getirerek, maliyet artışına rağmen firmaların zam yapmadığını, konutta durgun bir dönemden geçtiklerini ifade etti.

Toplu sözleşme döneminde ilk teklifteki zam oranlarıyla, imza altına alınan zam oranları arasındaki farkın ortaya koyulan kararlılığı gösterdiğini vurgulayan Olçum, ”Eğitim-Bir-Sen, akademik hizmet sendikacılığı, göl kenarında nehir düşleyen aksiyoner duruş sendikacılığı, insan merkezli ve çözüm odaklı sendikacılığı noktasında çıtayı, bir çokları açısından ulaşılması imkansız bir noktaya çıkarmıştır.

Arkan, Eti Alüminyum’un Ar-Ge çalışmaları sonucu alevlenme geciktirici (özel ATH) ile kablo kompound ve özel kompozitlerin en önemli girdisini üretmeye başlamasıyla geçen yıl Avrupa’nın bu ürüne zam yapamadığını kaydetti.

Diyarbakır ve Şanlıurfa’da geçen ay yüzde 37,67 oranında fiyat artışıyla domates zam şampiyonu olurken, bunu yüzde 27,24 artış oranıyla salatalık, yüzde 27,18 oranıyla anorak tipi çocuk kabanı, yüzde 22,02 oranıyla çocuk botu, yüzde 19,10 oranıyla artış gösteren kuru soğan izledi.

Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman Bakal, son yıllarda her zam tartışmasında zararın nedeninin 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınması olduğunun iddia edildiğini hatırlatarak, destek ödemesi yapılan toplu taşımada bedavacı olarak nitelenemeyeceğini söyledi.

Ekonomik darboğaz ile birlikte bazı ürünlere zam gelmesiyle birlikte fırıncı esnafımız bundan önce talepleri olmuştu.

AKP döneminde artan terör saldırıları, ciğerimizi yakan şehit haberleri, daha çok dış politika sorunu, mülteci, daha fazla zam, enflasyon, hukuk ihlali, diktacı ve şahsi bir yönetim, kaostan başka ne oldu?

Bu kriz ortamında, herkes sıkıntılı bir süreç yaşarken, bütün kurumların kısa dönemli olsa da finans, para sıkıntısı yaşadığı bir süreçte yüzde 22 zam fedakarlıkla verilen zamdır, bunun kıymetinin bilinmesi gerekmektedir.

Hükümetin ücret politikalarını belirlerken sadece enflasyon hedeflemesi ile zam oranlarını endeksleme yapmasının kabul edilemez durum olduğunu dile getiren Ayhan Çelik, hükümetin daha hassas ve hakkaniyetli bir yol izlemesi gerektiğini vurguladı.

Az kazanıyoruz, hatta fırsatçıların her gün tavuk etine zam yapmalarına rağmen hiç kazanamıyoruz.

Galatasaray Yönetimi, galibiyet primlerine zam yapmadı ama zamdan daha önemli bir şekilde primi fazlalaştırma kararı aldı.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Oda Birliği Tarife Komisyonunca pide ve francala ekmeğine 10 kuruş zam yapılmasına onay vermesinin ardından İslahiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası da zammı uygulamaya başladı.

Araban ilçesinde 80 kuruştan satılan francala ekmeğine 10 kuruş zam yapıldı.

Döviz kurlarındaki artışı fırsat bilerek zam yapanların, dövizdeki düşüşle birlikte indirime gitmemesine, fırsatçılık yapanlara devletimiz en güzel şekilde cevap verecektir.

İnce, kriz zamanında fırsatçılık ve zam yapmayan tek esnafın servisçi esnafı olduğunu söyleyerek, korsana araçlarla mücadelede servisçi esnafına yardım edilmesini istedi.