Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
zen
  • isim Kadın
Vikipedi
Zen

Zen, kökeni Hindistan'daki Dhyana okuluna kadar uzanan bir Mahāyāna Budist okulunun Japoncadaki ismidir. Hindistan'dan Çin'e geçen okul, burada Ch'an olarak ismini duyurmuştur. Tang Hanedanlığı döneminde Çin'de belli başlı Budist okullar arasına giren Ch'an, Çin'den Kore, Vietnam ve Japonya'ya yayılmıştır. 20. yüzyılda Batı'da tanınmaya başlanan bu okul, İngilizce ve diğer Batı dillerine Zen ya da Zen Budizm ismiyle girmiştir.

Zen, diğer Budist okulların arasından aydınlanma amacıyla yapılan meditasyona verdiği önemle ayırt edilir. Meditasyon anlamına gelen Çince zuochan坐禪, zuò chán ve Japonca zazen kelimeleri Ch'an/Zen kelimesinden türetilmiştir. Bu nedenle Batı'da yalnızca bir meditasyon pratiğinden ibaret olarak algılanan Zen, aslında Budizmin bir koludur. 20. yüzyılın ortalarından itibaren Batı'da bir felsefe, bir yaşam tarzı, bir sanat akımı v.s. olarak yaygınlaşmıştır. Ancak bu Batılı bakış açısı, Uzakdoğu'daki Zen Budistlerin çoğunluğu tarafından paylaşılmamaktadır.

Zen (müzik grubu)

Zen. Grup, 1988'de Boğaziçi Üniversitesi’nde kuruldu. Müziklerinde toplu doğaçlama tarzını benimseyen topluluk, 1970'lerin saykodelik rock ve punk müziğinden de etkilenmiştir. Grubun ismi Osmanlıca 'kadın' anlamına gelen kelime ve kelime sonlarına geldiğinde o 'enstrumanı çalan kişi' anlamı veren ekten yola çıkarak konulmuştur.http://kunstradio.at/BIOS/zenbio.html

1993’te Sonic Youth’un gitaristi Thurston Moore tarafından ABD'de "Derya" adlı albümleri yayınlanmıştır. Spin müzik dergisi tarafından “1994’te en iyi ve en az tanınan 10 topluluk” arasında gösterilmiştir. 1994'te çeşitli barlarda kısa bir süre Repertuar Köpekleri adı altında cover çalışmalar yaptılar. 1996'da dünya müzik basınında ses getirmeye, New York Times'da devam ettiler. 'Yılın Es Geçilen En İyi Albümleri' arasında 'Derya' ABD'li olmayan tek albümdü.http://www.anatolianrock.com/Zen Aralarında Tır, Exotik Band, Ra, Painted Bird, Atmosfer, Maximal Punch Effect ve 2/5BZ gibi toplulukların elemlarının da olduğu, otuzun üstünde müzisyen, Zen'de de bir dönem çalmıştır.

Ayrıca Zen elemanlarının bir kısmı tarafından, 1996’da '''Baba Zula''' adı altında bir başka topluluk daha kurulmuştur. Halen aktif olan bu grubun kurulması ile Zen faaliyetine son vermiştir. Son olarak Bakırköy Akıl Hastanesi'nin Mazhar Osman isimli salonunda kaydedilen albüm; doktorlar, hemşireler, hastabakıcılar ve grup elamanlarının birkaç arkadaşından oluşan bir kitleye çalınıp söylendi. Tamamı grup elemanlarının hastanede yatıp çıkan arkadaşlarının söylemlerinden ve konserin olduğu salona da ismini veren ünlü Türk psikiyatrı Ord. Prof. Mazhar Osman Uzman’ın kitaplarından yola çıkılarak hazırlanmış olan albüm.http://www.resetmagazine.net/resetsayi16/muzik/oldalbum2.html

Grubun yer aldığı toplama albümler; Türkiye'de Sesimizi Yükseltiyoruz ve Aksi İstikamet, İtalya'da Floralya Vol 1, Fransa'da Sound of World: Turkey ve ABD'de Turn Century Turn. Diskografi[ değiştir]

=

"zen" kelimesinin kullanım örnekleri.

Zen Cafe isimli iş yerinin açılışına Kaymakam Asım Solak, Belediye Başkan Vekili yardımcıları Ekrem Dere ve Ahmet Alkan, Başkale Ziraat Odası Başkanı Rahmi Aşkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Zen Öngüç ile avukatı katıldı.

Adana'da 8 Ocak 2016'da kızı Rabia Kızılboğa ile erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen Velit Güzel'i tüfekle öldüren baba Mehmet Zen Öngüç hakkında cinayet suçundan dava açılmıştı.

Adana'da 8 Ocak'ta kızı Rabia Kızılboğa ile erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen Velit Güzel'i tüfekle öldüren baba Mehmet Zen Öngüç hakkında cinayet suçundan dava açılmıştı.