Kelime tanımını bul

Vikipedi
ZRAM

zram (veya compcache) , RAM'de, diğer bir deyişle bir RAM sürücüsünde sıkıştırılmış bir blok aygıtı oluşturmak ve anında "disk" sıkıştırması için bir Linux çekirdek modülü - yüklenebilir çekirdek modülüdür. Zram ile oluşturulan blok aygıtı daha sonra takas veya genel amaçlı RAM diski olarak kullanılabilir. Zram için en yaygın kullanılan iki dosya, geçici dosyaları (/ tmp) depolamak ve takas "disk" olarak kullanmaktır. Başlangıçta, zram yalnızca ikinci fonksiyona sahipti, bu nedenle orijinal adı "compcache" ("sıkıştırılmış önbellek") idi.

Linux'un sürücü aşama alanında dört yıl geçtikten sonra zram, 30 Mart 2014'te piyasaya sürülen 3.14 sürümünde ana çekirdek Linux çekirdeğinde tanıtıldı. Linux çekirdeği sürüm 3.15'ten itibaren (8 Haziran 2014'te piyasaya sürülmüştür), zram çoklu veri sıkıştırma akışlarını ve çoklu sıkıştırma algoritmalarını desteklemektedir.http://kernelnewbies.org/Linux_3.15#head-52af9ef123b7c0792b09a1a0222fdc8c21ab5d4c Sıkıştırma algoritmaları arasında LZ4 ve LZO bulunur. Varsayılan değer, sıkıştırma / açma işleminde daha hızlı olan LZ4'tür, ancak LZOr kadar etkili bir biçimde sıkıştırmaz. Çoğu diğer sistem parametreleri gibi, sıkıştırma algoritması da sysfs aracılığıyla seçilebilir.

Sıkıştırılmış bir takas alanı olarak kullanıldığında, zram genel amaçlı bir RAM disk değil, ziyade takas sayfaları için çekirdek içi sıkıştırılmış bir önbellek olan zswap'e benzemektedir. Bununla birlikte, zswap'tan farklı olarak, zram bir sabit diski bir yedekleme deposu olarak kullanamaz; diğer bir deyişle, daha sık kullanılmayan sayfaları diske taşıyamaz. Öte yandan, zswap bir arka plan deposu gerektirir; zram ise desteklemez.

Takas için kullanıldığında, zram (zswap gibi) da Linux'un RAM'dan daha verimli bir şekilde yararlanmasını sağlar; çünkü işletim sistemi aynı miktarda RAM'in uygulama belleği olarak kullanıldığından daha sıkıştırılmış takas alanında daha fazla bellek veya disk önbellek bulundurabilir. Bu, fazla bellek kullanmayan makinelerde özellikle etkilidir. 2012'de Ubuntu, az miktarda RAM yüklü bilgisayarlarda varsayılan olarak zram'ı etkinleştirmeyi düşündü.https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI0NjQ/

Zram / zswap ile sıkıştırılmış bir takas alanı, gömülü sistem ve netbooklar gibi düşük kaliteli donanım cihazları için de avantajlar sunar. Bu tür cihazlar genellikle, yazma amplifikasyonundan ötürü ömrü kısaltılmış flaş tabanlı depolama alanı kullanır ve ayrıca sayfalama için kullanırlar. Zramı kullanmanın sonucu olarak takas kullanımındaki azalma, bu tür flaş tabanlı saklama alanına yerleştirilen yıpranma miktarını etkili bir şekilde azaltarak kullanım ömrünü uzatmaktadır. Ayrıca, zramın kullanılması, takas gerektiren Linux sistemleri için önemli ölçüde azaltılmış giriş/çıkış'a neden olur.https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQzNjY