Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ela
  • isim Gözde sarıya çalan kestane rengi
  • sıfat Bu renkte olan
    "Ela gözlerini sevdiğim dilber / Seni görmeyeli göresim geldi" - Karacaoğlan
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ela

< ET ala: elâ || ala

"ela" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Konya Bölge üçüncüleri; Türkçe alanında; Fatmagül Zehra Çetin ve Ayşe Beyza Atlı, Tarih alanında; Funda Aksöğüt ve Asel Şanlı, Matematik alanında; Damla Kaya, Kodlama alanında; Egemen Bozca ve Kazım Fincankaya, Kimya alanında; Gül Hoda, Fizik alanında; Halil İbrahim Gökkaya ve Yunus Emre Taştan, Değerler Eğitimi alanında; Zeynep Gül Okutan ve Ela Nazlı Algın, Biyoloji alanında; Berika Doğan ve Tarık Boran Aydal oldu.

O ela gözleri yeşil hareli, uzun boylu, yakışıklı, kahkahası kocaman adamın geç fark etsem de en boranlı günlerimizde bile hayatıma ne çok değer kattığını, onu okuyarak insanı okumayı söktüğümü.

Ambulans Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesine kaldırılan 5 yaşındaki Ela Nur Cöke yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Çok yakışıklıydı babam, simsiyah saçlar, yeşil hareli ela gözler, insana yaşama sevinci veren kocaman bir kahkaha.

Sınıfın sıralarında 4 kız öğrenci Fatma El Ali, Ela Yunso, Menel Faydo ve Emine Heşeri ile sohbet ediyoruz.

Alınan bilgiye göre, dün akşam eve servisle doktor eşliğinde getirilen 1,5 yaşındaki Ela'nın yüzünde ısırık ve hırpalanma izi olduğunu gören anne, durumu polise bildirdi.

Lösemi hastası 2 yaşındaki Ela Asel Sanaç'ın annesi Dilek Sanaç da tedavinin devam ettiğini, bu süreçte etkinliklere katılarak çocuklarının mutlu olmasını sağladıklarını belirtti.

Küçük ressamlar Belis Özbek, İlayda Yörük, Maya Bakioğlu, Selis Gönülal, Selin Veryeri, Tutku Özbayram, Nil Erenel, Ece Semerci, Ela Tüjümet de aileleriyle sergideydi.

Milliyet gazetesi yazarı Nagehan Alçı ile evli olup Betül Yasemin ve Ayşe Ela adında ikiz kızları vardır.