Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
harabe
  • isim Yıkılmış veya yıkılmaya yüz tutmuş yapı, yıkı
    "Cadde açılmadan evvel mutabıklarının harabeleriyle henüz bir duvarı duruyordu." - A. H. Çelebi
  • Kalıntı
    "Harabeyi dolaşırken ara sıra perişan kalabalıklara rast geliyoruz." - F. R. Atay

"harabe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Manastırın açılışına katılan rahip Daniel Savcı ise "Bugüne kadar Aziz Aho Manastırı yıkık dökük ve harabe durumdaydı.

Ömer Soysal, Sason İlçesi'ne bağlı Balbaşı Köyü'nde 12 yıl önce güvenlik nedeniyle boşaltılan harabe evlerin arasında dolaşırken önceki gün saat 18.

Balbaşı köyünde 12 yıl önce güvenlik nedeniyle boşaltılan harabe evlerin arasında önceki akşam dolaşan Ömer Soysal, patlamamış havan mermisi buldu.

ORDU'nun Akkuş İlçesi Çayıralan Beldesi Belalan İlköğretim Okulu'na 2 yıl önce atanan öğretmen Hülya Eyigün'ün çabaları ile harabe halindeki okula Türkiye'nin her yerinden ve yurt dışından yardım gönderilmesini sağladı.

Mezitli Belediyesi, evi yanarak harabe haline gelen Gilik ailesinin yardımına koştu.

Harabe Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, hayvanlarını otlatmak amacıyla her yıl evlerinden 50 kilometre uzakta bulunan Koyungözü Yaylası'na çıkıyor.

Harabe halindeki yapı yıkılarak rekonstrüksiyon projesiyle aslına uygun olarak tekrar inşa ediliyor.

Daha önce yarı sıvalı yarı boyalı bir şekilde görünümü bulunan harabe barakayı yıkan ekipler, yeni evin yapımını ise sürdürüyor.

Operasyon düzenlenen bölgede halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla kanunun ilgili maddeleri gereğince, Lice ilçesine bağlı Yalımlı, Akçabudak, Ulucak, Kılıçlı, Yorulmaz, Güldiken, Baharlar, Üçdamlar, Yaprakköy, Yünlüce köyleri ile Keşkuvari, Çiftlik, Leyhosor, Mahmutlu, Tahtakülek, Ballıca, Mahmudan, Yeniyazı, Hij, Gözeli, Dergan, Alıçlıyayla, Buban, Kaynaktaşı, Dokuzkat, Aliyan, Abdurrahmanağa, Aşağıhodik, Konuklu, Perpank, Yeşilburç, Kilimli, Gelberi, Bilgin, Hegogözer, Koçmarin, Mehmedil, Sağlık, Gönen, Hamzabey, Sıkas, Guçik, Eskiköy, Semezi, Yaka, Karaç, Kayadibi, Baverda ve Kumumirza mezraları ile Kulp ilçesine bağlı Ağıllı, Akdoruk, Ağaçlı, Aşağıelmalı, Çağlayan, Kaynakköy, Karpuzlu köyleri ile Ağıllı, Derecik, Harabe, Güldiken, Dirlik, Kefan, Yukarıelmalı, Deveboynu, Astal, Işıklar, Gümüşsuyu, Soğanlı ve Çotuk mezralarında uygulanan sokağa çıkma yasağının saat 21.

Operasyon yapılan Lice'nin Yalımlı, Akçabudak, Ulucak, Kılıçlı, Yorulmaz, Güldiken, Baharlar, Üçdamlar, Yaprakköy, Yünlüce köyleri ile Keşkuvari, Çiftlik, Leyhosor, Mahmutlu, Tahtakülek, Ballıca, Mahmudan, Yeniyazı, Hij, Gözeli, Dergan, Alıçlıyayla, Buban, Kaynaktaşı, Dokuzkat, Aliyan, Abdurrahmanağa, Aşağıhodik, Konuklu, Perpank, Yeşilburç, Kilimli, Gelberi, Bilgin, Hegogözer, Koçmarin, Mehmedil, Sağlık, Gönen, Hamzabey, Sıkas, Guçik, Eskiköy, Semezi, Yaka, Karaç, Kayadibi, Baverda ve Kumumirza mezraları, Kulp ilçesinin Ağıllı, Akdoruk, Ağaçlı, Aşağıelmalı, Çağlayan, Kaynakköy, Karpuzlu köyleri ile Ağıllı, Derecik, Harabe, Güldiken, Dirlik, Kefan, Yukarıelmalı, Deveboynu, Astal, Işıklar, Gümüşsuyu, Soğanlı ve Çotuk mezralarında, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun maddeleri gereğince, sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla 9 Ocak saat 08.

Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde 6'ncı yüzyılda yapılan ve 100 yıldır harabe halde bulunan Aziz Aho Manastırı onarılarak yeniden ibadete açıldı.