Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
hibe
  • isim Bağış
İktisat Terimleri Sözlüğü
hibe

bk. bağış

Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
hibe

bağış, bağışlama, ~ akdi: bağış, bağışlama sözleşmesi. ~ eden: bağışlayan. ~ edilen: bağışlanan. ~ va'di: bağışlama sözvermesi.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
hibe

Bağış, bağışlama

Vikipedi
Hibe

Hibe bir kamu kuruluşu, işletme ya da vakıf tarafından bir eğitim kurumu, şirket ya da kişiye verilen karşılıksız paradır. Hibe genellikle belirli bir başvuru sürecinin ardından verilmektedir.

Hibelerin büyük bölümü belirli bir projenin giderlerini karşılamak üzere verilmektedir. Bir doğal afetten zarar gören insanlar da hibe alıcısı konumunda olabilirler.

"hibe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında modern ahır ve ahıl yapımına ya da mevcut ahır ve ahıl organizasyonuna yüzde elli hibe desteği verilmektedir.

Ayrıca Çoruh Havzası Rehabilitasyon Projesi ve AKAK Projesi kapsamında yüzde 70'i hibe destekli kırsalda yaşan köylülere gelir getirici ceviz, üzüm, hurma, dut ve zeytinden oluşan toplam 2 bin 500 meyve fidanı dağıttık.

Bu kapsamda 2017 yılı genç çiftçi başvurularında hak sahibi olan ve küçükbaş hayvan destekleme konusunda hibe projesi onaylanan il merkezinde 10, Ayrancı’da 4, Sarıveliler’de 4, Kazımkarabekir’de 1, Başyayla’da 1, Ermenek’te 1 olmak üzere toplam 20 genç çiftçiye 35’er adet koyun ve 2’şer adet koç olmak üzere 740 adet Akkaraman koyununu bugün teslim ediyoruz” dedi.

Bu kapsamda hibe desteği almaya hak kazanan genç çiftçilere yurt içinden temin edilen 123 çiftçiye 5’şer baş olmak üzere toplam 615 baş büyükbaş sığır, 12 çiftçiye 5’şer baş olmak üzere toplam 60 baş manda; 2 çiftçiye 37’şer baş olmak üzere toplam 74 baş kıl keçisi; 62 çiftçiye 34’şer baş olmak üzere toplam 2108 baş akkaraman koyunun dağıtımı tamamlandı.

Toplantılarda alınan kararla ise şöyle; “2981 Sayılı Kanuna göre 400 m2 si için tapu tahsis belgesi verilen Merkez Binkoç Köyünde 12 pafta, 1233 ada, 1233 parselde bulunan 500 m2 yüzölçümlü taşınmazın satışının yapılmasına, OYAK tarafından Erzincan Valiliği’ne hibe edilen 24 DH 063 ve 24 DH 064 plakalı Renault Toros Marka araçların tescil işlemleri sehven hem Erzincan Valiliği adına hem de Erzincan İl Özel İdaresi adına yapılmış olduğu, bahse konu araçların İl Özel İdaresi adına olan tescillerinin iptal edilerek Erzincan Valiliği adına tescillerinin yapılmasına, Merkez Soğukoluk Köyü 1000 mt, Karatuş Köyü 700 mt, Refahiye İlçesi Alaçayır Köyü 1500 mt, Alapınar Köyü 1500 mt, Çukuryazı Köyü 1500 mt, Çukurçimen Köyü 1500 mt, Damlaca Köyü 1800 mt, Dolaylı Köyü 1500 mt, Salur Köyü 1500 mt, Sağlık Köyü 1500 mt, Şahaloğlu 1500 mt, Yuvadağı Köyü 1500 mt, Yk.

Kazada her iki araçta devrilirken, iki araçtaki sürücüler ve minibüste bulunan Suriyeli Sabah Hacı Ali, Beşir Elsecim, Mustafa Halil, Fevziye Cesim, Fuziye Elcesim, Alia Alai, Hibe Hamvi, Nuriye Şeyh Taha, Ruba Halil ile 5 yaşındaki Hur Halil, Nara Halil ve 5 aylık Sadi Cesim ve Abdullah Halil yaralandı.

Ceviz reçelinin coğrafi işretle tescil edilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Kaymakam Arif Karaman ise, “İlçemizin sosyo-kültürel, ekonomik, soysal ve altyapısal kalkınmasını hedefleyen, hibe ve fon kaynağı sağlayan destek mercilerine ulaşarak, sosyal hareketliliği ve bilimsel çalışmaları destekleyici kaliteli projelerin hazırlanmasını önemsiyorum.

Tunç, sağlanan hibe desteklerin, hayvancılık ve tarımsal üretimi amaçlı malzeme dağıtımı ve tesis kurulumu şeklinde olduğu ifade ederek, bu dönemde bin 659 büyükbaş düve, 75 manda, 2 bin 369 koyun, 2 bin 360 arılı kovan dağıtıldığı, ayrıca 35 sera, kanatlı hayvan, mantar yetiştiriciliği tesisi kurulduğunu bildirdi.

Bir fabrikada işçi olarak çalışan Karaca, Ambarcı köyündeki 2 dönümlük arazisi üzerine Büyükşehir Belediyesinin yüzde 50 hibe desteğiyle kurduğu kümeste 250 tavukla yumurta üretimi gerçekleştiriyor.

BİNGÖL (AA) - Karlıova Belediyesi, Yedisu ve Arakonak belediyelerine kilit taşı ve araç hibe etti.

Belediye Başkanı Veysi Bingöl, gazetecilere yaptığı açıklamada, kardeş belediyeleri Yedisu Belediyesine 2 bin metrekare kilit taşı ve Arakonak Belediyesine iş makinesi hibe ettiklerini söyledi.

Ayrıca Genç Çiftçi hibe projesi ile arılı kovan ve arıcılık malzemeleri alma hakkı kazananların da kursiyer olması kursun önemini artırmıştır.

Ordu’da, 2016 yılından bugüne kadar toplam 59 genç arıcıya yaklaşık 1 milyon 800 bin TL tutarında hibe verildiği proje kapsamında, arıcılara, 40’ar adet arılı kovan, elektrikli bal süzme makinesi, sır alma makinesi ve arıcılıkta kullanılan temel ekipmanların teslimi gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Türkiye Ulusal Ajansı'na sunulduktan sonra hibe alan projeyle ilgili bilgi veren Okul Müdürü Muttalip Nalbant, öğrencilerin Avrupalı olma ve Avrupalılaşma konularında fikir sahibi olmalarını amaçladıklarını söyledi.

Ayrıca bölümümüzün değişik laboratuvarlarında ve arazide kullanılabilecek bazı ekipman, araç ve gereçler de hibe şeklinde temin edilebilecektir.