Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
incelme
  • isim İncelmek işi
Gramer Terimleri Sözlüğü
incelme

Çeşitli nedenlerle bir kelimedeki kalın sıradan ünlü veya ünsüzlerin ince sıraya geçmesi olayı: ınanmak > inanmak, yaşıl > yeşil, şBış > şış > şiş, tışı > dişi, bıñ > biñ > bin, (1000), yuñ > yün, kardaş > kardeş, şışman > şişman, alma > elma, kangı > hangi, tıl > til > dil vb.

Türk Dünyası Gramer Terimleri Kılavuzu
incelme

Azerbaycan Türkçesi: incälik; Türkmen Türkçesi: iinçelme ~ aalınkı hatara geçme; Gagauz Türkçesi:incelmäk ~ incä vokala geçim ~ ön sıralılara geçim; Özbek Türkçesi: -óld qatórga otiş ~yumşaş; Uygur Türkçesi: sozuq tavuşlarnin aldinqi qatarğa ötüşi; Tatar Türkçesi: neçkarü; Başkurt Türkçesi: näzekläşew; Kmk: inçeleniw; Krç.-Malk.: cumuşaw; Nogalaldı sıragaköşüw ~ yumsaklanuw; Kazak Türkçesi: alga jiljuw ~ jinişkerüw; Kırgız Türkçesi: cumşartuu ~aldıükı katarga ötüü; Alt:: aldığı ryadka köçöri ~ t'ımjaarı; Hakas Türkçesi: alnındagıiretke közîrîs ~ tartılıs; Şor Türkçesi: *aldındagı katka aylançatkanı ~ *çımçatkanı;Rusça: perehod v peredniy ryad ~ smyagçeniye; ~

"incelme" kelimesinin kullanım örnekleri.

Östrojen eksikliğinde erkeklik hormonu olan androjenler baskınlaşır ve saçlarda incelme , dökülme ve de yüz kıllarında kalınlaşma olur “ şeklinde konuştu.

İltihaplı olmayan romatizma ise eklemlerde aşınma ve incelme ile görülüp kemik çıkıntısına neden olabilir.

Paraben, silikon, renklendirici ve sentetik bitki ekstraktları içermeyerek diğer ürünlerden ayrılan formülü gerçek bitki özleriyle dökülme, aşırı yağlanma, kepeklenme, kuruluk, incelme, cansızlık ve diğer sorunların giderilmesine yardımcı oluyor.

Yaşlanmış bir yüzde sırasıyla deri ve derialtı bağ dokusunda incelme ve gevşemeler meydana geldiğini söyleyen Doç.

Erken yaşta inceliyor Araştırma sonucunda retinanın farklı kadranlarında RNFL ve Ganglion hücre tabakalarında incelme saptandı ve sigara içen 22 hastanın tamamında bu rahatsızlık görüldü.

Glikasyon aynı zamanda cildin kendi kendini tamir etme özelliğini etkiler ki bunun sonucu olarak incelme, kızarıklık, çatlama ve cilt gevşekliği meydana gelir.

Öğrenciler Gülce Avkıran ve Berfin Nur Tunç, ozon tabakasındaki incelme nedeniyle güneş ışınlarının yol açtığı başta deri kanseri olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı harekete geçti.

Emre Çiçek tarafından uygulanan Thermalipo ile aynı seansta kolaltı sarkmaları, sellülit, bölgesel incelme ve aynı bölgedeki doku gevşekliklerinde etkili bir şekilde toparlama işlemlerini bir arada gerçekleştirebilirsiniz.

İşte bu hormon tipi , genetik olarak dökülmeye kodlanmış olan, erkek saç kılı köküne bağlandığında , saçlarda incelme ve minyatürleşme süreci başlıyor.

İşte bu hormon tipi, genetik olarak dökülmeye kodlanmış olan erkek saç kılı köküne bağlandığında saçlarda incelme ve minyatürleşme süreci başlıyor.

Gözün saydam tabakası korneanın, incelme ve sivrileşmesiyle kendini belli eden keratokonus hastalığını, gözleri kaşımak, ovuşturmak ve sert baskı yapmak tetikliyor.

Kadınların sağlıklı güzelleşmesini hedefleyen Pakalın Güzellik Merkezi, bünyesine kazandırdığı IPL epilasyon cihazı ve bayanlarda incelme sağlayan kavitasyon cihazlarıyla müşterileriyle buluşuyor.