Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
inceltici
  • isim, kimya Boyaların ve verniklerin yoğunluğunu azaltmak ve uygulama kolaylığı sağlamak amacıyla kullanılan uçucu sıvı, tiner
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
inceltici

Vizkozitesini ayarlamak veya inceltmek için yağ bazlı boyalara ilave edilen nafta, benzen v.s. gibi düşük vizkoziteli sıvılar.

Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü
inceltici

Selülozdan yapılma ya da bireşimsel verniklerin akıcılığını arttırmak ve ağaca sürülmesini kolaylaştırmak için kullanılan eritici-inceltici sıvı.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü
inceltici

(Resim) Yağlıboya resimde tüpten çıkan boyayı sulandırmak için kullanılan, terpentin içinde eritilmiş sakız ile biraz haşhaş ya da ketenyağı karışımı sıvı.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü
inceltici

kimya: Boyaların yoğunluğunu azaltmak, sulandırmak amacıyla kullanılan kimyasal bileşimlerin genel adı.

"inceltici" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kalp sorunu olan hasta, kan dolaşımını ve tıkanmayı önlemek için oksijen tüpüne bağlandı ve kan inceltici verildi fakat kanın nihayetinde ciğerlere girmesiyle pıhtılaşma başladı.

Polis ekipleri yaptıkları çalışmada yasa dışı yollarla madeni yağ, baz yağları, bitkisel yağlar, sanayide kullanılan çeşitli yağlar veya solvent türü inceltici kimyasal maddelerin doğrudan işlenerek standart dışı kaçak akaryakıt elde edildiği ve kent merkezindeki depolarda tanklar ve variller içerisinde muhafaza edilerek satışa sunulduğunu tespit etti.

Derviş, geçimini sağlayabileceği bir zanaat sahibi yapılır, musiki, şiir, edebiyat, hat, tezhib gibi ruhunu inceltici bir güzel sanat öğretilir, ilim tahsil ettirilir, edep ve erkan öğretilir.

Papatya kan şekeri ve kan basıncını düşürür, kan inceltici özelliği vardır, bu sayede kalp krizi ve felç riskini azaltabilmektedir.

Bunun yanında tarçının kan inceltici özelliği, kalp sorunu yaşayan insanlar için kan pıhtılaşmasını engelleyici niteliktaşır.

Aynı zamanda sarımsağın kan inceltici özelliği sayesinde herhangi bir cerrahi girişim öncesinde kullanılması tavsiye edilmez.

Sarımsak aynı zamanda HIV ilaçları ve kan inceltici ilaçlarla da etkileşime girebilir.

Uzmanlar, antifiriz, cam temizleyici, boya inceltici ve sanayi sektörlerinde kullanılan metil alkolün içilmesi halinde ölüme yol açabileceğini dile getirirken, metanol zehirlenmesine sebep olan metil alkolün, kanda 4 miligrama ulaşmasının körlüğe, 50 ila 100 miligrama ulaşmasının ise ölüme sebep olduğunu belirtiyor.

Toplanan bu yağların içine inceltici ve hızlı yanmayı sağlayan kimyasallar ekleniyor.

Ayrıca kıkırdağa şekil verici inceltici müdahaleler yapılabilmektedir.

Düşük kan basıncına sahip olup kan inceltici ilaçlar kullananların chia tohumunun tüketimine dikkat etmesinde fayda var.

Kadın burun estetiği ameliyatına hazırlık süreci Burun estetiği ameliyatı öncesinde, kan inceltici olarak kullanılan ilaçların kesilmesi gereklidir.

Yine, aspirin gibi kan inceltici gibi ilaçların ameliyat öncesinde kullanılmaması gerekir.