Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
maddi
  • sıfat Madde ile ilgili, maddesel, özdeksel, manevi karşıtı
  • Maddeden oluşan
  • Mal, para, varlıkla ilgili olan
  • fizik Maddesel

"maddi" kelimesinin kullanım örnekleri.

NİĞDE (AA) - BETÜL ABBAK - Niğde'de, Şehit Okan Acar İmam Hatip Ortaokulunda eğitim gören 28 öğrencinin oluşturduğu "iyilik timi", hasta ve yaşlıları ziyaret ediyor, ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi destek oluyor, camileri temizliyor.

Olayla ilgili soruşturma sürerken yangın sonrası tuvalet ve abdesthane bölümünde maddi hasarın büyük olduğu öğrenildi.

Seçen “ Çıkan yangında büyük bir maddi kayıp yaşayan ailemize İtfaiye Müdürlüğümüz ve Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerinin hazırlayacağı rapor sonrasında, ne gibi yardımlar yapılması gerekiyorsa, afetzede ailemizin yanı başında olacağız ”dedi.

Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Murat Topuz, burada yaptığı konuşmada, ailesi veya yakınları tarafından bakımı üstlenilmeyen ya da bir şekilde ailesiz kalmış, yaşamını bağımsız olarak sürdüremeyecek durumda olan zihinsel engellilerin maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarını insan onuruna yakışacak şekilde giderebilmek amacıyla aralıksız çalıştıklarını kaydetti.

Balıkların susuz yaşayamadıkları gibi çocukların da ailesiz yaşamasının zor olduğunu vurgulayan Kurt, "Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak aile ortamına ihtiyaçları var.

Akabinde vatandaşımızın istediği dönüşüm projesi neyse, vatandaşın talep ettiği proje neyse bunun yapımı için bakanlık olarak her türlü teknik ve maddi desteği vereceğimizi bildirmek isterdim.

Demir'in arkadaşlarının polise verdiği ifadede, "olaydan önce Demir'in ağladığını, ailevi ve maddi sorunlar nedeniyle sıkıntı içerisinde olduğunu dile getirdiğini, ardından hava almak için balkona çıkacağını söyledikten sonra gittiği balkondan kendisini aşağı bıraktığını söylediği" öğrenildi.

Ayrıca maddi kayıp ve kanuni haklarımı geri akabilmek için hukuki mücadelemi sürdürüyorum” ifadelerini kullandı.

Burada o davada beklenen amaç maddi boyut değil, özelde Yakup’un genel Çorum Beledispor ve Türk halkının aklanma mücadelesidir.

Karekin’in Eçmiadzin başta olmak üzere kendine bağlı Dünya Ermeni kiliselerinin bazılarının maddi varlıklarından çeşitli terör örgütlerine ve aşırı milliyetçi Ermeni örgütlenmelerinde kullandıklarını belirten Asimder Genel Başkanı Göksel Gülbey, “Ermenistan’da son aylarda gelişen halk hareketi eli kanlı faşist Ermeni siyasi liderleri makamlarından alaşağı ettiyse, faşist dini liderleri de alaşağı etmek için 30 Haziran 2018 Cumartesi gününden beri halk protestoları devam etmektedir.

Sosyal medyada ortaya çıkan skandal afiş, Fransa'dan İsrail ordusuna yapılan maddi yardımlar için verdiği makbuz karşılığında, Fransız maliyesinin, yardımı yapan kişi ya da kuruluşun gelir vergisinde, yapılan yardımın yüzde altmış altılık bölümünün gelir vergisi miktarından düşürüldüğünü bildiriyor.

Her türlü maddi ve manevi desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Uzan, "Gençlerimizi terörün tuzağından, kötü alışkanlıklardan kurtarıp, onları sporun bir dalıyla buluşturmak, spora alıştırmak bizim için çok önemli.

Ağaçlar üzerinde veya yere dökülerek zarar gören meyveler ile hasat artığı meyvelerin bölgede Akdeniz Meyve Sineği (Ceratitis capitata) için besin kaynağı oluşturduğunu dile getiren Kızıltan, geçen yıl AMS zararlısı nedeniyle maddi kaybın 16 milyon TL’ye ulaştığını hatırlatarak, kent ekonomisinin kaybedecek bir TL’ye dahi tahammülünün olmadığını söyledi.

Hiçbir maddi beklenti içinde olmadan bir Antalyalılık duygusu ile gerçekleştiriyor.

Yıllarca çocuklarına bıkmadan, usanmadan büyük bir sevgiyle bakan anne, eşi Sedat Ateş ile 12 yaşındaki Turgutcan, 11 yaşındaki Sedanur ile 9 yaşındaki Ertuğrulcan’ın engeline çözüm arasa da maddi durumunun yetersizliği elini kolunu bağladı.