Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
malak
  • isim Manda yavrusu
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
malak

Manda yavrusu.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
malak
  1. Buzağı.

  2. Manda yavrusu.

  3. Tavşan yavrusu.

  4. Ayı yavrusu.

  5. Domuz yavrusu.

Vikipedi
Malak (anlam ayrımı)
  • Malak, Manda yavrusu
  • Malak, Buğday unundan yapılan, Adapazarı / Bolu yöresine özgü yiyecek

"malak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yakın coğrafya edebiyatının önemli isimleri, Boşnak şair ve yazar Sabahudin Hadzialic, Suriyeli şair ve yazar Malak Mustafa, Azerbaycanlı ressam Nevai Metin, Özbekistanlı çevirmen ve gazeteci Haysiyet Rüstemova ile meslektaşı Şahodat İsahonova etkinliklerde yer alacak.

Çaycuma kapalı pazar yeri fuar alanında iki kategoride gerçekleşen yarışmada, ilçenin köylerinden getirilen 24 buzağı ve malak yer aldı.

Hayvan sahipleri, ayak, kuyruk ve kafalarına çeşitli süsler taktıkları malak ve buzağılarını podyuma çıkardı.

Yarışmada, buzağı kategorisinde 3 aylık simental cinsi buzağısıyla Murat Yılmaz, malak kategorisinde ise Satiye Mantarlı birinciliği elde etti.

Edinilen bilgiye göre, Mehmet Şahin'in kullandığı 06 FAP 71 plakalı otomobil, ilçeye 15 kilometre kala Malak Deresi mevkisinde kontrolden çıkarak devrildi.

Mahkumlar pek çok iş kolunun yanı sıra manda, dana veya malak derisinden yapılan ve belden dize kadar uzanan pehlivan giysisi kispetlerin de minyatürünü yaparak turizme katkı sağlıyor.

Kazada, otomobil sürücüsü Çetin ve yanında ismi öğrenilmeyen bir kişi ile tur midibüsünde İsrailli ve Ürdünlü turistler Hüsnü Abdelhai, Hiba Abdelhai, Lama Abdelhami, Mohag Abdelhai, Hany Bayadssı, Fedaa Bayadssı, Nura Bayadssı, Akram Bayadssı, Dema Bayadssı, Ahmad Fteme, Maged Ftema, Mohammad Fteme, Layan Bayadssı, Abeer Fteme, Roaa Fteme, Amjad Jabarin, Ahmad Jabarin, Malak Jabarin ve Nadi Jabarin yaralandı.

Manda Islah Projesi kapsamında bin 458 dişi, 71 erkek 650 malak olmak üzere bin 529 manda sahibi olan 423 üyemizin banka hesaplarına toplam 1 milyon 424 bin 450 TL yatırılmıştır.

Suriyeli Malak Hamied de iç savaşın etkisini yaşayan Suriyeli kadınlardan sadece biri.

Her yıl konvansiyonel ve moleküler tekniklere göre, damızlık malak seçimi gerçekleştiriyoruz.

İlçenin, Güngörmez, Bahçeköy ve Safaalan Mahallerinde iki yıldır uygulanan Mandacılık Projesi kapsamında, 63 çiftçiye dağıtılan 168 baş mandadan günümüze kadar 241 baş malak elde edildi.