Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
mana
  • isim, dil bilimi Anlam
    "Ne Hak buyruğun tutarsın ne kul sözün işitirsin / Hiç bilmezsin mana nedir, ne dilde çağırmak gerek" - Yunus Emre
Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
mana

Karmakta bedene verilen ad.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
mana

Ağaç kazık.

Budunbilim Terimleri Sözlüğü
mana

Belirli insanlarda, hayvanlarda, bitkilerde ve doğa öğelerinde alışılmışın dışında birtakım belirtiler ve işlevlerle kendini gösteren gizemsel, dinsel ve büyüsel güç.

"mana" kelimesinin kullanım örnekleri.

Karamermer, "Tanrı’ya, vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine ant içerim" şeklindeki izci andının büyük mana taşıdığına da dikkat çekti.

Hilmi Zafer Şahin’in yazdığı Ebru Üstüntaş’ın yönettiği oyunda; İbrahim Ulutaş, Erkan Akkoyunlu, Esra Ede, Fatma İnan, Hasip Tuz, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy ve Neşe Ceren Aktay rol alıyor.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Erzurum mana zamanlarının nöbetine amade dadaşların coğrafyası, Erzurumluluk mukaddeslerin manasına erişenlerin mayası, Kara Fatmalar, Nene Hatunlar gibi eğilmeyecek başları yüce milletimizin emrine sunan Hayme Hatun anaların manasıdır.

Erzurum mana zamanlarının nöbetine amade dadaşların coğrafyası, Erzurumluluk mukaddeslerin manasına erişenlerin mayası, Kara Fatmalar, Nene Hatunlar gibi eğilmeyecek başları yüce milletimizin emrine sunan Hayme Hatun anaların manasıdır.

Onun şiirlerinin derin mana ve muhtevası ile milli ruhlu dünyaevi fikirleri, halk arasında çok büyük bir ruhi kalkınışa sebep olmuştur.

Ha bir köpek yavrusunu kesmişler, ha bir emzikli bebeği katletmişler, mana ve muhteva olarak hiçbir fark yoktur.

Gonzales, Mihmandar Tuğgeneral Juan Ramon Meza Gomez, Türkiye'nin Asuncion Büyükelçisi Armağan İnci Ersoy, Asuncion Fahri Konsolosu Ana Manuela ve Ciudad del Este Fahri Konsolosu Alejandro Mohammed Mana tarafından uğurlandı.

Gonzales, Mihmandar Tuğgeneral Juan Ramon Meza Gomez, Türkiye'nin Asuncion Büyükelçisi Armağan İnci Ersoy, Asuncion Fahri Konsolosu Ana Manuela ve Ciudad del Este Fahri Konsolosu Alejandro Mohammed Mana tarafından karşılandı.

Mübarek ramazan ayının eşsiz ve mana yüklü derin ikliminden millet olarak feyizlenmek ve oluk oluk akan nimet pınarlarından kana kana içmek için ibadetlerimizi yapıyoruz.

Mübarek Ramazan ayının eşsiz ve mana yüklü derin ikliminden millet olarak feyizlenmek ve oluk oluk akan nimet pınarlarından kana kana içmek için ibadetlerimizi yapıyoruz.

Kur'anı Kerimin lafız ve mana ile birlikte gönüllere ve zihinlere girmesi de esastır.

Konya Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Yünden, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şebiarus etkinliklerinin mana ve içerik olarak en büyük ve güçlü kültürel etkinliklerden biri olduğunu söyledi.

Belli ruh ve mana köklerinden esasen süzülmüş, zor dönemlerden geçerken milletimizin kültür abidesi olan Osmanlı medeniyetini canlandırmak adına Osmanlı Ocakları gençlik merkezimizi hizmete açmanın mutluluğu içindeyiz.

Yaklaşık 75 yıllık zaman farkı kimseyi aldatmasın, bu topraklarda kooperatiflerin ihtiva ettiği mana bütünlüğü ve kooperatifçiliğe de ilham kaynağı olan birlikte üretme, birlikte başarma geleneği, hayat yükünü birlikte omuzlama alışkanlığı, hem kültürü hem de kurumlarıyla asırlardır vardı.