Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
mazak
  • isim, hayvan bilimi Kırlangıç balığıgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmara denizinde yaşayan, kırmızı renkli, lezzetli bir balık (Trigla lineata)
Biyoloji Terimleri Sözlüğü
mazak

Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, kırlangıç balığıgiller (Triglidae) familyasından, 20-30 cm kadar uzunlukta, kırmızı renkli, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmara Denizi'nde yaşayan bir balık türü.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
mazak

Kemikli balıklardan, kırlangıç balığıgiller (Triglidae) familyasından, boyları 40 cm olabilen, kırmızı renkli, Atlantik Okyanusu, Ege Denizi, Akdeniz ve Marmara Denizi’nde yaşayan bir balık türü.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
mazak

(zooloji)

Tarama Sözlüğü
mazak

Gelişmemiş, cılız kalmış, cüce

Zooloji Terimleri Sözlüğü
mazak

(Trigla lineata): Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının kırlangıçbalığıgiller (Triglidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 20-30 cm. Rengi kırmızıdır. Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmarada yaşar.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
mazak
  1. Küçük: Mazak dekelerin iyi dölü çıkmaz.

  2. Kısa boylu, cüce.

Vikipedi
Mazak

Mazak (Trigloporus lastoviza), Kırlangıç balığıgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmara denizinde yaşayan, kırmızı renkli, lezzetli bir balık.

"mazak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Dekor tasarımı Ayhan Doğan, kostüm tasarımı Ayşen Aktengiz, ışık tasarımı İlhan Ören, efekt tasarımı Ersin Aşar, şapka tasarımı Nilgün Kural’ın imzasını taşıyan oyunda; Aslı Seçkin, Erkan Sever, Aziz Sarvan, Rahmi Elhan, Defne Gürmen Üstün, Cem Uras, Enes Mazak, Melike Altınbaran ve Emre Narcı rol aldı.

Demirciler Mahalle Muhtarı İsmail Mazak ile sığla ağaçlarının bulunduğu bölgede incelemeler yapan Sağınç, bölgede çok yoğun bir şekilde sığla ağacının olduğunu belirtti.

Fuarda, Yılmaz Özdil, İnci Aral, İpek Ongun, Mustafa Balbay, Canan Tan, Saygı Öztürk, Levent Gültekin, Sevil Atasoy, Mehmet Ali Bulut, Bilal Sami Gökdemir, Ahmet Şimşirgil, Tarık Tufan, Fikri Sağlar, Mehmet Mazak ve Bahadır Yenişehirlioğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda yazar okuyucularıyla buluşacak.

Yaylaköy Mahallesi'nde, Akın ve Tevfike Mazak çifti, üç çocuğuyla yaklaşık 7 yıl önce yerleştikleri dağlık alandaki üzeri brandayla örtülü barakada yaşam mücadelesi veriyor.

Baba Akın Mazak da eşiyle birkaç küçükbaş hayvana baktığını, bunun yanı sıra çobanlık yaparak ailesinin geçimini sağladığını söyledi.

Anne Tevfike Mazak ise oğlunun yatalak olması nedeniyle kendisinin sürekli evde olduğunu ve oğlunun sağlığı için elinden gelen özeni göstermeye çalıştığını anlattı.