Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
mazot
  • isim, kimya Yakıt olarak kullanılan, ham petrolün damıtma ürünlerinden biri, motorin
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
mazot

Yeryağının damıtılmasıyla üretilen, yaklaşık 275-350°C de kaynayan akaryakıt türü. (Dizel ve motorin olarak da bilinir.)

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
mazot

(kimya)

Vikipedi
Mazot

Mazot veya motorin dizel motorlarda kullanılan, ham petrolün damıtma ürünlerinden biridir.

Ham petrolün damıtılması sırasında 200-300 °C kaynama aralığında alınan üçüncü ana ürün motorindir. Motorin dizel motoru yakıtıdır.

Yanma ısısını mekanik güce çevirmek için en yeterli mekanizma olan dizel makinesi, benzin ve gaz makinelerinden takriben 30 yıl kadar sonra 1892 de Rudolf Diesel tarafından keşfedildi. Yüksek kompresyonlu bir makinenin geliştirilmesinin sebeplerinden biri, daha ucuz yakıtların kullanılabilme arzusundan dolayı idi. Termik verim bakımından dizel makinesi gaz ve benzin makinelerinden daha verimlidir. Çünkü daha yüksek bir sıkıştırma oranı ile çalışır, ilk imal edilen dizeller ağır devirli ve büyük silindirli olduklarından piyasaya arz edilen benzinlerin silindire püskürtülerek yanma suretiyle kullanılmaları mümkün oluyordu. Fakat zamanla dizel imalatçıları makine ebatlarını küçültüp devir adedini artırarak daha fazla güç üretimi yoluna gidince bu ihtiyaca cevap verecek yakıtların yapılması zaruret haline geldi. Çeşitli makine imalatçıları değişik tip motorlar imal ettiklerinden bunların her biri için ayrı bir dizel yakıtı imalinin imkansızlığı karşısında ASTM de bunları bir sınıflandırmaya tabi tutmak mecburiyetinde kaldı.

"mazot" kelimesinin kullanım örnekleri.

Eskiden her 15 günde bir, her köylüye bir varil mazot bedeva veriliyordu.

Görüntülerde boş mazot tankerinin U dönüşü yapmak sol şeride geçtiğinde çift kabinli Muhsin Börklü idaresindeki kamyonet tankere çarpıyor.

Gündüz ayrıca, çiftçilerin yerlerini gübresiz ekmemeleri gerektiğinin altını çizerek, gübre, mazot ve ürün desteklemelerinin yıl içinde ödenmesinin çiftçinin yararına olacağını söyledi.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bir hafta içerisinde yapılan asayiş uygulamaları ve yol kontrollerinde, 945 gram esrar, 36 gram kubar esrar, 4 ecstays, 30 Hint keneviri tohumu, 13 mermi, 2 tabanca, 1 pompalı tüfek, 20 av fişeği, 1 bıçak, 25 kaçak saat, 171 litre kaçak mazot, 140 paket kaçak sigara, 4 şişe kaçak içki ve 1 hortumlu yakıt motoru ele geçirildi.

Yüksek sesle konuşan birileri, araba kornaları, sokakta yürürken surata vuran sigara dumanıyla karışık mazot buharı, sağdan soldan aynı şeride birbirlerini ite ite girmeye çalışan arabalar, bir günlük hayat alışkanlığı, bir yaşam tarzı olarak saygısızlık.

Çiftçilerin artan girdi maliyetleri yüzünden tarlalarını işleyebilmek zor günler geçirdiğini söyleyen Kula Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Cafer Atak, Tarım Kredi Kooperatifinin 5 ay sonra sıfır faizle geri ödemeli mazot satışa başladıklarını söyledi.

İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki özel harekat timlerinin, terör örgütü PKK'ya yönelik arama tarama faaliyetleri sırasında, merkeze bağlı Kırıklı köyü kırsalında toprağa gömülü bidon içerisinde bir akü, 5 litre mazot, 2 pil ve 3,5 metre branda ile yaşamsal malzeme bulundu.

İBB Yol Bakımdan 2 kurtarıcı vinç, 1 paletli iş makinesi, 1 tane lastikli loder, 1 tane mazot tankeri, 10 personel, Çorlu tren kazası bölgesine intikal ettikleri öğrenildi.

Fakat motopomp veya su motoru ile elektrik ve mazot kullanarak sulama yapılması maliyeti arttırıyor.

Otobüsçülük sektör olarak zorlukta, mazot 3 lira ve civanında iken biletler bu fiyatlardaydı.

İran uyruklu tır sürücüsü Ruhullah Seferbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aracının mazot deposu donduğu için dün geceden beri kuyrukta beklediğini belirtti.