Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
orta
 • isim Bir şeyin kenarlarından merkeze doğru yaklaşık olarak aynı uzaklıkta olan yer
  "Tam bağın ortasına geldikleri zaman düşman askerlerini gördüler." - Y. K. Karaosmanoğlu
 • Başlangıcı ile bitimi arasında eşit uzaklıkta olan süre
  "Yılın ortası. Haftanın ortası. Günün ortası. Kışın ortası."
 • Bir şeyin eşit olarak ayrılabileceği bölüm
  "Seccadesini ortasından kesip ikiye böldüler." - Ö. Seyfettin
 • Ne uzun ne kısa, midi
 • Ne büyük ne küçük, midi
 • İyi ile kötü arasındaki durum
 • Öğretimde, öğrencinin değerlendirilmesinde geçer not ile iyi arasındaki derece
  "Orta ile geçti."
 • Defterde, bir araya getirilmiş belli sayıda yaprakların oluşturduğu bölümlerden her biri
 • sıfat Sorunların çözümünde aşırılıklardan kaçınan, ölçülü bir yöntem izleyen
 • 10. sıfat Her iki yanında kendi türünden aynı nitelikte nesneler, durumlar bulunan
  "Hademe orta bölmeyi açmak üzere koştu." - R. H. Karay
 • 11. sıfat İki karşıt nitelik veya durum arasında bulunan, tutarlı, ılımlı, vasat
 • 12. fizik Bir olayın, içinde gerçekleştiği yer
 • 13. matematik Orantı
 • 14. spor Futbolda oyunculardan birinin, topu, kale ağzında duran arkadaşlarına havadan yollamak için yaptığı vuruş
  "Aut çizgisinden nefis bir orta..." - H. Taner
 • 15. tarih Yeniçeri Ocağında tabur
Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü
orta

Sinema/TV. Görünçlüğün ortasında yer alan bölüm; ortaya düşen yerler.

Tiyatro Terimleri Sözlüğü
orta

(Ort. O.):Orta oyunu'nun oynandığı alan. Çevresine kazıklar çakılır; bu kazıklar arasına ip dolaştırılarak, seyirciler oyun yerinden ayrılırdı.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
orta

(biyoloji)

Güreş Terimleri Sözlüğü
orta

Yağlı güreşlerde ve karakucakta deste ile başaltı boyları arasındaki boy. (Küçük orta ve büyük orta diye iki bölüme ayrılmıştır.)

Zanaat Terimleri Sözlüğü
orta

Dokuma tezgahlarında çalışan kadınlara gönderilen kuru yemiş ve tatlılar. (Yenikent *Aksaray - Niğde.)

Tarama Sözlüğü
orta

Ara, beyn.

Dilbilim Terimleri Sözlüğü
orta

Bazı dillerde, özel bir yapısı olup çatı bakımından etken ile edilgen arasında sayılan fiil şekli, ki ETKİN (Dynamique), KARŞILIKLI (Réciproque DÖNÜŞLÜ (Réfléchi ou Médiopassif) çeşitleri vardır.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
orta

(Ortaoyunu): Ortaoyunu'nun oynandığı alan. Uzunluğu otuz arşın (yirmi metre), genişliği yiitmi arşındır (on dört metre). Çevresine kazıklar çakılara kip dolaştırılır ve seyirciler ile oyun yerinin sınırı çizilmiş olur. bak meydan, palanga.

Tarih Terimleri Sözlüğü
orta

Yeniçeri örgütünde bugünkü bölük dengi birliklere verilen ad.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
orta

Orta büyüklükte moloz.

Vikipedi
Orta

Orta aşağıdaki anlamlara gelebilir.

 • Orta - Çankırı ilinin bir ilçesi.
 • Orta - İstanbul ilinin Pendik ilçesine bağlı bir mahalle.
 • Orta - Voleybol'da bir bölge.
 • Orta - Aydın ilinin Efeler ilçesine bağlı bir mahalle

"orta" kelimesinin kullanım örnekleri.

Katapulttan atılan kısa-orta menzilli Ababil (Ebabil) saldırı amaçlı kullanılıyor.

Manavgat Belediyespor daha önce Osmaniyespor'dan gol kralı Hakan Doğan, en çok asist yapan oyuncu Gökay Yiğit ve orta saha oyuncusu Mertcan Özsoy, Turgutluspor'dan Hurşit Velioğlu, Serik Belediyespor'dan Ahmet Çetinkaya, Güzelorduspor'dan kaleci Tuğrul Karatosun, Kızılcabölükspor'dan golcü stoper Adem Ercan, Çekmeköy Belediyespor'dan başarılı oyuncu Ahmet Gündoğdu ile Edirnespor'dan sağ ve sol kanatta oynayan Abaka Serge Alain'i renklerine bağlamıştı.

Konuya ilişkin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "İlimiz Alaplı Belediye ve Kocaman plajı, Ereğli Belediye ve Erdemir, AQUA, Ilıksu, Değirmenağzı, Kozlu, Deniz Kulübü, Kapuz, Uzunkum, Göbü, Filyos Kale mevkii,iskele önü, fabrika önü, barınak önü, Abacık mevki plajları iyi kalite yüzme suyu niteliğine sahip olup sadece Türkali plajının orta dereceli su kalitesi olduğu yapılan analizler sonucu belli olmuştur.

Alınan bilgiye göre, Sinan Pehlivan idaresindeki 81 AAH 756 plakalı otomobil, D-655 Düzce- Zonguldak Batı Karadeniz Bağlantı yolunun Çamköy mevkisinde yoldan çıkarak orta refüjde bulunan ağaca çarptı.

Manavgat Belediyespor daha önce Osmaniyespor’dan gol kralı Hakan Doğanı, en çok asist yapan oyuncu Gökay Yiğit’i ve orta saha oyuncusu Mertcan Özsoy’u, Turgutluspor’dan Hurşit Velioğlu’nu, Serik Belediyespor’dan Ahmet Çetinkaya’yı, Güzelorduspor’dan kaleci Tuğrul Karatosun’u, Kızılcabölük Spor’dan golcü stoper Adem Ercan’ı Çekmeköy Belediyespor’dan başarılı oyuncu Ahmet Gündoğdu’yu, Edirnespor’dan sağ ve sol kanatta oynayan Abaka SergeAlain’i renklerine bağlamıştı.

B'nin (24) kullandığı 15 AAC 581 plakalı yem yüklü tır, Akkeçili Mahallesi yakınlarında henüz belirlenemeyen bir nedenle orta refüje çarparak devrildi.

Gittiğimiz her noktada Afrika'nın derinliklerinde Orta Asya'nın steplerinde, Balkanlar'ın içlerinde, Adriyatik'te, Ortadoğu'da hep abat etmek, zulme karşı durmak, mağduriyetleri gidermek, insanların talep ve ihtiyaçlarını karşılamak için gidiyoruz.

Bir hafta boyunca devam eden turnuvada Tuğlu Şehit Ali Alıtkan İlkokulu Öğretmeni Fatih Karabıyık birinci olurken, Demirşeyh İlk-Orta Okulu Öğretmeni Abdüssamet Şalgam ikinci, Şehit Akif Kapaklı MTAL Öğretmeni Habip Güç üçüncü oldu.

Adıyaman merkez, Samsat, Kahta ilçeleri ve çevresinde 24 Nisan'da meydana gelen deprem afetleri nedeniyle konut, ahır ve iş yerleri yıkık, ağır ve orta derecede hasar gören afetzede ailelere 7269 sayılı Kanun hükümlerine göre yardım yapılabilmesi için düzenleme öngörülüyor.

Ahmet Aydın komisyondan geçen madde ile ilgili bilgi vererek, “Adıyaman İli Merkez, Samsat, Kahta ilçeleri ve çevresinde 24 Nisan 2018 tarihinde meydana gelen deprem afetleri nedeniyle konut, ahır ve işyerleri, yıkık, ağır ve orta derecede hasar gören afetzede ailelere 7269 sayılı kanun hükümlerine göre yardım yapılabilmesi için düzenleme yapılmıştır.

Adıyamanlı afetzedelere "deprem" yardımı Adıyaman merkez, Samsat, Kahta ilçeleri ve çevresinde 24 Nisan'da meydana gelen deprem afetleri nedeniyle konut, ahır ve iş yerleri yıkık, ağır ve orta derecede hasar gören afetzede ailelere 7269 sayılı Kanun hükümlerine göre yardım yapılabilmesi için düzenleme öngörülüyor.

TİKA Başkanlığınca iş birliği yapılan ülkelerle Ortak tarihi ve kültürel miras olan eserlerin restorasyonu konusunda Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika coğrafyalarında çok sayıda projenin yürütüldüğünü bildiren Ersoy, "2019 yılı TİKA faaliyetlerinin planlama ve uygulamasında muadil Batılı kuruluşlardan farklı olarak insan odaklı, Türk tipi kalkınma yardımı anlayışı ile mazlumların yanında olmaya devam edecektir.

Ülkenin orta kesimlerindeki çatışmaları izleyen Azınlık Raporu Platformu tarafından yapılan açıklamada "Fulani kabilesinden çobanların, Nasarawa eyaletinde Afo ve Udeni Magaji kabilelerine düzenlediği saldırılarda 38 kişi öldü.

Antagonist protokollerinde, hem orta-ağır sendrom gelişme riski, hem de aşırı cevap nedeni ile uygulamanın iptal riskinin azaldığını vurgulayan Yaralı, "Bunun bir diğer avantajı da aşırı uyarım sendromu riski olan olgularda, son yumurta çatlatması iğnesi için agonist denilen alternatif bir ilaç kullanılmasıdır.

Bureau Veritas şirketinin bütün dünyada EPAL adına hareket ederek lisanslı üretim yapan iş yerlerine de habersiz kalite denetimleri yaptığı ve bu sayede kalite kontrolünü sağladığı da kaydedilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Orjinal EPAL Euro paletleri EPAL tarafından dört köşesindeki takozların üzerine basılmış EPAL logosu ile anlaşılabilir, yeni paletlerde ayrıcaiki orta takozdan birinin üzerinde sarı veya siyah renkli oval EPAL agraf işareti bulunur.