Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
pak
 • sıfat Temiz
  "Efendiler, bizim çehremiz her zaman temiz ve pak idi ve daima temiz ve pak kalacaktır." - Atatürk
Kişi Adları Sözlüğü
Pak

Cinsiyet: Kız

 1. Temiz, arı.

 2. Saf, katışıksız.

 3. Kutsal, mübarek.Cinsiyet: Erkek

  1. Temiz.

  2. Saf, katışıksız.

  3. Kutsal, mübarek.

"pak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Semra Kurama ile Havalimanı CNS Birim Sorumlusu Efekan İldeş, Bursa Yenişehir Havalimanı Müdürü Recep Pak, Müdür Yardımcısı Bülent Zerey, Elektronik Mühendisi Aysun Erzen ve Elektronik Teknikeri Gencay Vural katıldı.

Dıştan bembeyaz görünümüyle aklığı, paklığı, sadeliği, duruluğu temsil eden bu hekimlik yapısı, dıştaki ak ve pak görüntü gönüllere işleyip gönülleri de aklaştırır, durulaştırır ve bu durulukla birlikte kendilerine, çevrelerine ve halkımıza diş hekimliği alanında iyi hizmet vermelerine yol açar.

Bizler bu vesileyle bu pak ruhun kabz edildiği yerden Cemal Kaşıkçı davasının asla ve asla pazarlık konusu olmayacağı ve bu konuda taviz vermeyeceğimizi açıkça belirtmek isteriz.

Adliye bahçesinde Pak Eğitim İşçileri Sendikası Genel Başkanı Abdullah Kayışkıran grup adına bir açıklama yaptı.

FETÖ, DAEŞ, Boko Haram, Haşdi Şabi gibi terör örgütleriyle pak ve temiz medeniyetimizi lekelemek istediklerini, istikbal ve istikrarımızı zedelemek, çalmak, karartmak istediklerini fark ediyor ve bu teşebbüsleri akim bırakmak için mücadele edeceğimizi her fırsatta ilan ediyoruz.

Yaralılardan Gülhan Pak, ambulansla Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine, bir yaşındaki bebek Ahmet Çatal ise helikopter ambulansla Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

Murat Yılmaz, 112 Acil Çağrı Merkezi Emniyet Birim Sorumlusu Komiser Yardımcısı Yaşar Kurtbaş ve İl Ambulans Servisi Başhekim Yardımcısı Oğuz Kaan Pak karşıladı.

PakSAN Makina Yönetim Kurulu Başkanı Özhan Pak tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesinde hayatını kaybetti.

Yıl Ortaokulu, Göbelezoğlu Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Nihat Tansoy Ortaokulu, Mevlana Ortaokulu, Zeytinli Ortaokulu, Kadıköy Leman Akpınar Ortaokulu, Güre Atatürk Ortaokulu, Avcılar Ortaokulu, Altınoluk Kardeş Çavuşoğlu Ortaokulu, Altınoluk Mustafa Erçetin Ortaokulu, Salih Korkut Budaras Fen Lisesi, Körfez Anadolu Lisesi, Abidin Pak Pakmaya Anadolu Lisesi, Edremit Anadolu Lisesi, Ülkü Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi, Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Altınoluk Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fikriye Mehmet Elberk Anadolu Lisesi kurs merkezi olarak belirlendi.

Murat Yikit, İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, Pak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Yücebaş ve vatandaşlar katıldı.