Kelime tanımını bul

Vikipedi
Papav

Papav (Asimina),(ing:pawpaw) anonagiller (Annonaceae) familyasından ağaç formunda bitki cinsidir.

Anavatanı Kuzey Amerika ve ABD'dir. Familya içinde soğuğa en dayanıklı cinstir.


Bununla beraber papavın çeşitli kültür çeşitleri mevcut olup Asimina triloba türünün "sunflower" çeşidi gibi kendine verimli türlerinin olduğu söylenmektedir. Ancak bu durum tam olarak ispatlanamamıştır.

Papavların genelde kırmızıya çalan kahverengi çiçekleri bulunmaktadır; çiçekleri kötü kokuludur, meyve yapımı için başlıca tozlaşma sağlayıcıları böcekler ve sineklerdir. Bitkinin çiçeklerinin kötü kokusundan ve cezbedici niteliğe sahip olmaması sebebiyle arıların tozlaşmaya bir katkısı olmamaktadır. Ağacın modern anlamda bugünkü arıların ortaya çıkmasından çok öncesinde oluştuğu tahmin edilmektedir. Bu sebeple evlerden uzak bahçelerde yetiştirilir. Bunun yanında çiçekleri ilkbahar başlarında açması ve bu dönemde sinek ve böcek popülasyonunun düşük olması sebebiyle yetiştiren çiftçilerce sinek veya böcekleri çeken uygulamalar veyahut çeşitli aletler (fırça v.s) kullanılarak tozlaşma yapılmaktadır.

Botanikte berry olarak sınıflandırılan meyvesi yuvarlak ,oval veya böbrek seklinde olabilir. Meyve ağırliğı türünden türüne değişmekle birlikte Asimina triloba türlerinin meyveleri 50 ile 500 gram arasında olabilmekle beraber ortalaması 150-200 gramdir.

Papav ağaçlari 5-7 yıl arasında meyve vermeye baslar. Meyvelerinin tadının muz, mango ve ananası andıran çok güzel ve kuvvetli bir aromaya sahip olduğu söylenmektedir. Olgunlaşmadan meyveleri yenmez. Olgunlaşan meyveler sarı-kahverengi siyah renk almaktadir, olgunlaşmış meyveler oda sıcaklığında 2-3 günde bozulmaktadır, buz dolabında 3 haftaya kadar saklanabilmektedir. Bu dayanıksızlık sebebiyle papavın meyvelerinin ticareti sınırlı şekilde yapılabilmektadır. Meyveleri vitamin , mineral ve antioksidanlar bakimindan oldukça zengindir. Tohumdan çoğalabilmesine karşın, meyve vermesi ve verimlilik açısından papav fidanlarına farklı cinslere ait aşı kalemleri ile aşılama yapılmaktadır.