Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
sigorta
  • isim Bir şeyin veya bir kimsenin herhangi bir yönden ileride karşılaşabileceği zararı gidermek için önceden ödenen prim karşılığında bu işle uğraşan kuruluşla yapılan iki taraflı bağlantı sözleşmesi
    "İsveç'te çok sağlam bir sigorta sistemi var." - H. Taner
  • Bu tür sözleşmeleri yapan şirket
  • Özellikle elektrik devresinde, akım çok güçlü olduğunda eriyerek güvenliği sağlayan, kazayı önleyen nesne veya düzen
    "Bir hatta giden sigorta yanarsa o hattın lambaları söner." - S. F. Abasıyanık
İktisat Terimleri Sözlüğü
sigorta

Doğal afet, kaza, yangın, hırsızlık, ölüm, kuraklık gibi riskler yüzünden gelecekte ortaya çıkabilecek kayıpları karşılamak amacıyla belli bir prim karşılığında satın alınan güvence. krş. yaşam sigortası, yaşlılık sigortası, işsizlik sigortası, deniz sigortası

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
sigorta

(fizik)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
sigorta

(< İt. sicurta) sigorta hastahanesi

Vikipedi
Sigorta (elektrik)

Bir elektrik sigortası, alternatif ve doğru akım devrelerinde kullanılan cihazları ve bu cihazlara mahsus iletkenleri, aşırı akımlardan koruyarak devreleri ve cihazı hasardan kurtaran açma elemanlarına denir. Sigortalar evlerde, elektrik santrallerinde, endüstri tesislerinde, kumanda panolarında, elektrikle çalışan bütün aletlerde kullanılır.

Yapısına göre iki çeşit sigorta vardır:

Sigorta (anlam ayrımı)

Sigorta, aşağıdaki anlamlara gelebilir:

  • Sigorta, risklere karşı koruma sağlayan mali araç
  • Sigorta, elektrik ve elektronik cihazları aşırı akımdan koruyan devre elemanı
Sigorta

Sigorta, risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için kullanılan mali araçtır. Sigorta sözleşmesi, sigorta yapılması için hukuken gerekli sözleşmedir. Sigorta şirketi, sigorta işlerinin yönetilmesi, işletilmesi, satışı ile ilgilenen şirkettir. Sigortacılık, bu işlerle ilgilenen meslektir.

İnsanların tüm varlık ve girişimleri risk (riziko) adı verilen belirsizliklerin tehdidi altındadır. Sigorta, risklerin gerçekleşmesi halinde doğan zararı karşılar, böylece geleceğin maddi açıdan belirli hale gelmesini sağlar. Sigorta kişi ve kurumlara güven sağlar, böylece geleceğin planlanmasını mümkün kılar, girişimciliği teşvik eder.

"sigorta" kelimesinin kullanım örnekleri.

Hayat grubu sigortalarında faaliyet gösteren Türkiye'de kurulu sigorta ve emeklilik şirketleri ile yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye'deki teşkilatını kapsayan yönetmeliğe göre, yıllık gelir sigortası sözleşmesi akdetmek isteyen şirketler Müsteşarlığa yazılı olarak başvuracak.

Eylül ayında düzenlediğimiz Temel Dış Ticaret Eğitimi’nde küme üyelerimiz; dış ticarette teslim şekilleri, dış ticarette lojistik operasyon, dış ticarette taşımacılık yönetimi ve sigorta uygulamaları, dış ticarette ödeme şekilleri, akreditif ödeme şekli, dış ticarette tahsilat risklerini minimize etme, gibi konular hakkında bilgi edindiler.

Kurumumuz, vatandaşlarımıza doğumundan ölümüne kadar, hatta ölümünden sonra da hak sahiplerine sağlık, sigorta ve sosyal yardım alanlarında, ”Kaliteli, adil, kolay erişilebilir, insan odaklı hizmet veren, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemini yürütmek ve geliştirmek" misyonu doğrultusunda hizmetlerini sunmaktadır.

Devlet Destekli Tarım sigortası branşlarında uygulanan tarife prim fiyatları, yapılan detaylı analizler, değerlendirmeler sonucunda aktüeryal ve sigorta prensiplerine göre tespit edilmekte, uygulamaya alınmadan önce prim fiyatlarının üreticilerin ödeyebileceği makul düzeye çekilebilmek için düzenlemeler yapılmaktadır.

GMH ilgili sigorta şirketinden tazminat talebinde bulunurken aktüerya hesabı (zarar hesabı) yaptırarak mağdurların hak ettikleri tazminatın tam olarak alınmasını sağlamaktadır.

Toplantıya Engelsiz Yaşam Vakfı Kurucu Başkanı Atilla Kaplakarslan, HDI Sigorta Grup Müdürü Öznur Öktem, projenin destekçilerinden Aveon Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Bağdaş, Aprıl Sigorta ve Reasürans Brokerliği Ceosu Özlem Bankal katıldı.

Anadolu Sigorta’nın 2017 Yılı Faaliyet Raporu, LACP (ABD), ARC (ABD) ve IADA (İngiltere) tarafından yapılan değerlendirmelerde toplam 4 ödülün sahibi oldu.

Ş’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 26 Şubat Pazar günü, Seyhan ilçesi Zeytinli ve Gökçeler Mahalleleri ile Soda Tuz İşletmeleri, Sebat Tarım, Beyza, Arpağ Dayanıklı Tüketim, Şimşek Jeneratör, VSB Çiçekçilik, Akdeniz Otomotiv, Yıldırım Saç Metal, Ünkar Lojistik, Çimsa, Dönkasan, Man Servisi, Çukurova Petrol, Nurdamla Plastik, Özalpsan Plastik, Genel Sigorta, Aksa Jeneratör, Akyem, Borusan Makina, Hasçelik, Alfa Tek Makina, Adanur Çelik, Naska Gıda, Dalpa, Çukurova UN, Maba Tarım, Eksim Plastik, Medeni Baskül, Güney Un ve KSG’ye 10:00-11:00 saatleri arasında, İstiklal Mahallesi 40058, 40056, 40052, 40044, 40028 ve 40054 sokaklar, Döşeme Mahallesi 60100, 60101, 60010 ve 60008 sokaklar, Hurmalı Mahallesi 34020, 34024 ve 34030 sokaklar ile Sedef Otel, Kemal Matbaası ve Seyhan Belediyesi Kültür Merkezine 12:00-16:00 saatleri arasında elektrik verilemeyecek.

Seyhan ilçesi Zeytinli ve Gökçeler mahalleleri ile Soda Tuz İşletmeleri, Sebat Tarım, Beyza, Arpağ Dayanıklı Tüketim, Şimşek Jeneratör, VSB Çiçekçilik, Akdeniz Otomotiv, Yıldırım Saç Metal, Ünkar Lojistik, Çimsa, Dönkasan, Man Servisi, Çukurova Petrol, Nurdamla Plastik, Özalpsan Plastik, Genel Sigorta, Aksa Jeneratör, Akyem, Borusan Makina, Hasçelik, Alfa Tek Makina, Adanur Çelik, Naska Gıda, Dalpa, Çukurova Un, Maba Tarım, Eksim Plastik, Medeni Baskül, Güney Un ve KSG’ye 10:00-11:30 saatleri arasında enerji verilemeyecek.

Seyhan ilçesi Kocavezir, Yeşilyuva, Sucuzade, Gülpınar, Mirzaçelebi ve Hanedan mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arasında, Döşeme Mahallesi Turhan Cemal Berikel Bulvarı Çukurova Kalkınma Ajansı’na 08:30-17:30 saatleri arasında, Ova Mahallesi Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Doğan Plastik ve Aslan Plastik’e 09:00-17:00 saatleri arasında, Gazi Paşa Mahallesi Mustafa Paşa Bulvarı ile 66002, 66049, 66001 ve 66003 sokaklara 12:00-14:00 saatleri arasında, Büyükdikili, Mekan, Zeytinli, Gökçeler mahalleleri ile Soda Tuz İşletmeleri, Sebat Tarım, Beyza, Arpağ Dayanıklı Tüketim, HMF Hyundai, Emrenes Orman Ürünleri, Alo Plastik, ACVE İnşaat, Tüv-Türk, Yasin Plastik, Kardeşler Hurdacılık, Seyhan Beton, Özel Harekat Şube Müdürlüğü, Erciye Hurdacılık, KÇS Beton, ENKA Pazarlama, İnkaya Petrol, Çetsan Plastik, Yıldız Şemsiye, İpragaz, Şimşek Jenaratör, VSB Çiçekçilik, Akdeniz Otomotiv, Yıldırım Saç Metal, Ünkar Lojistik, Çimsa, Dönkasan, Man Servisi, Çukurova Petrol, Nurdamla Plastik, Özalpsan Plastik, Genel Sigorta, Güney Ekspor

Seyhan ilçesi Zeytinli ve Gökçeler mahalleleri ile Soda Tuz İşletmeleri, Sebat Tarım, Beyza, Arpağ Dayanıklı Tüketim, Şimşek Jenaratör, VSB Çiçekçilik, Akdeniz Otomotiv, Yıldırım Saç Metal, Ünkar Lojistik, Çimsa, Dönkasan, Man Servisi, Çukurova Petrol, Nurdamla Plastik, Özalpsan Plastik, Genel Sigorta, Aksa jeneratör, Akyem, Borusan Makina, Hasçelik, Alfa Tek Makina, Adanur Çelik, Naska Gıda, Dalpa, Çukurova UN, Maba Tarım, Eksim Plastik, Medeni Baskül, Güney Un ve KSG’ye 12:00-14:00 saatleri arasında elektrik kesintisi olacak.

Şirket içinde projenin duyurulması amacıyla yapılan toplantıya BEDD Derneği’ne yıllardır yaptığı katkılarla bilinen Ediz Hun, BEDD Başkanı Kemal Demirel ve HDI Sigorta Genel Müdürü Orhan Arıkçı katıldı.

HDI Sigorta Genel Müdürü Orhan Arıkçı ise, şirket olarak sosyal sorumluluk kapsamında insanlık adına bir misyon üstlendiklerini söyleyerek; “Hem kendi çalışanlarımıza hem de çevreye daha duyarlı ve bir ekip yaklaşımıyla hareket etmeye başladık.

İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Safran, MEB olarak projeyi canı gönülden desteklediklerini belirterek, "Özellikle köylerde görev yapan yeni atanmış kadın öğretmenlerimizin karşılaşmış oldukları sorunları ortadan kaldırmaya yönelik, onların eğitim öğretim hayatına daha iyi katkı vermelerini sağlamak, onların o bölgelerde özellikle sosyal olarak yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik olarak bir gayret ve çaba içerisinde olmamız gerektiği noktasında TED ve Zurich sigorta katkı vermeyi amaçladılar.

Bedelli askerlikten yaralananlar da ücretsiz veya aylıksız izinli sayıldıkları 21 günlük süre boyunca emeklilik sigorta pirimi yatırılmadığından, bu süreleri emekliliklerine saydırabilmeleri için ayrıca borçlanmaları gerekecektir.