Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
sonra
 • zarf Daha ileri bir zamanda, müteakiben, önce karşıtı
  "Önce parasız temsiller verilirken sonra paralı verilmeye başlandı." - M. And
 • Daha uzak ve ileri bir yerde
  "Bahçeden sonra geriye dönerek biraz da sokaklarda dolaştık." - R. N. Güntekin
 • Makam, sıra, değer ve önemde arkada oluşu bildiren bir söz
 • Yoksa, aksi hâlde
  "Tembellik etmesin, sonra sınıfta kalır."
 • isim Arkadan gelen bölüm veya zaman
  "Bunun sonrası yok. Bu işi sonraya bırakmamalı."
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
sonra

Sonra (bk. sona, sora, sunra)

"sonra" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bir televizyon kanalında yayınlanan programda da kayıp olarak aranan mermer ustası Mehmet Abalak (35), 23 Ekim günü Düziçi ilçesindeki evinde babası Halil Abalak ile kahvaltı yaptıktan sonra ortadan kaybolmuştu.

Daha sonra Öğretmenliğe yeni başlayan stajyer Kumluca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Aydın Durmuş ve Mavikent Ramazan Abacı Ortaokulu Bilişim teknolojileri Öğretmeni Yusuf Erdem yemin ederek asıl öğretmen oldular.

Ancak starttan beş dakika sonra rüzgarın düşmesi ve yön değiştirmesi nedeniyle yarış abandone edildi.

Emekli bankacı Ayşegül Abalı da ilk günden beri çini derslerine devam ettiğini belirterek, “Çiniyle tanıştıktan sonra bambaşka bir dünyaya girdim.

Bursaspor maçında 4-0’dan sonra belki de tamamen abandone olacak 5-6 ya da 7’yi yiyecek takım, o zor psikoloji altında 2 tane gol atmasını bildi” ifadelerini kullandı.

Yasemin Abayhan ise," Darbe geldiği zaman aslında bireyler ilk başta sevinçle karşılar ama bir zaman sonra bu mutluluğun devam etmediği görülür.

Gedik mahallesi Abaza sokakta ikamet eden Bozdoğan ailesine konuk olan Başkan Çınar, Ayşe-Gaffar çiftine hayırlı olsun dileklerini ilettikten sonra dünyaya gözlerini yeni açan Irmak Bozdoğan isimli bebeği kucağına alarak sevdi.

Sücaaddin Veli Dergâhının, Osmanlı döneminde Hacı Bektaş ve Abdal Musa Dergâhlarından sonra Anadolu’daki üçüncü büyük Alevi Dergâhı olarak kabul gördüğünü ve dergâh, Osmanlı İmparatorluğundan günümüze varlığını sürdürdüğünü Rektörümüz Prof.

Halid bin Selman'ın, babası Kral Selman bin Abdülaziz ve abisi Muhammed bin Selman'ın Kaşıkçı'ya ne olduğunu bilmediğini savunduğuna işaret edilen makalede, "Birkaç hafta sonra, Suud rejiminin Kaşıkçı'nın öldürülmesi ve cesedinin parçalanması için İstanbul'a bir suikast timi gönderdiği gerçeği inkar edilemez bir hale gelince Büyükelçi Halid, sinsice Washington'dan sıvışarak Riyad'a gitti.

Açıklamada, Molla Abdülmennan ve Molla Yakub'un yeni lidere sadakat yemini ettikten sonra diğer Taliban üyelerine çağrıda bulunarak Molla Mansur'un yeni "emir" olarak kabul edilmesini istedikleri belirtildi.

İçişleri Bakanı Soylu, daha sonra geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden İsmailağa camiasının önde gelen isimlerinden Abdülmetin Balkanlıoğlu'nun ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Görüntülerde, 3 köpekten kaçan Abdülmetin Fidan'ın yere düştükten sonra köpekler tarafından ısırılması görülüyor.

Polis olaydan sonra yaptığı araştırmada zanlıların Suriye uyruklu sandalye satan Amir Harba (24) ve Abdülmelik El Cevher (23) olduğunu saptadı.

Bir süre sonra Ferdi El Halet ve Ömer El Abid çadırların yanında bulunan ve tarlalara su taşımak için kullanılan 40 santim derinliğindeki beton kanalete girerek boğuldu.

Bakan Kurum, daha sonra yarışmada hat sanatında dereceye giren; Suriye'den Mahmut Coşu, Mısır'dan Ahmet Rıfat Abdülahmedi ve Malezya'dan Abdülbaki Bin Ebubekir'e ödüllerini verdi.