Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
mahut
  • sıfat Bilinen, adı geçen, sözü geçen
    "Kümbetin duvarı içinden mahut kutuyu çıkaran bendim." - R. H. Karay
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
mahut

bk. makık (I)

"mahut" kelimesinin kullanım örnekleri.

Cüzdan denilen bu illet, mahut kesimin vicdanlarını öylesine dumura uğratmış ki yaktıkları bu ateşe, kendilerini ve gelecek nesillerini atmakta bir beis görmüyorlar.

Belediyeden yapılan açıklamada, tatlı ustası Mahut Dolmacı tarafından, Pursaklar Belediyesi Hüma Sultan Hanım Evi üyelerine özel iftar sofrası hazırlama sunumu yapıldığı belirtildi.

Özellikle, çöp dağlarının sıralandığı, halkının susuzluk ve havasızlıktan kırıldığı İstanbul şehrinde sergilenen belediye hizmetleri, mahut partiyi merkezi yönetimin iktidarına taşımıştır.

Bunlar 100 yıl önceki niyetlerin devam ettiğini, 100 yıl önce bu niyetleri taşıyan mahut vücutların hala Türkiye'yi hedef aldığını gösteren unsurlardır.

Adına parlamenter denilen mahut sistemde davul, seçilmiş olan başbakanın boynuna asılıyor lakin tokmak, vesayet odaklarının eline veriliyordu.

Konferansın açılış programında konuşan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahut Şahin, Trakya'daki tüm yöresel ürünlerin coğrafi işaret alması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Mahut kişi, hangi görev ve makamda olursa olsun, görev ve yetkilerini, iplerini elinde tutanların emir ve istekleri doğrultusunda kullanmak zorundadır.

Başbakanı ve bakanları ipte sallandırmak ve ondan sonra gelenleri de mahut odakların elinde maskara yapmak mıdır demokrasi!

İlk turdaki Fransız Nicolas Mahut ile ABD'li John Isner arasındaki mücadele, 3 gün devam etmiş ve toplam 11 saat 5 dakika sürmüştü.

Milli hassasiyetler söz konusu olduğunda, mahut milletin bireyleri ne kadar dağınık olurlarsa olsunlar, yürekleri ve ruhları tektir ve aynı hedef doğrultusunda toplu vurmak zorundadır.

Birinci kararının üzerinden on sekiz sene geçtikten sonra mahut sır perdesini araladı.

Bitirilen Bakanlar Kurulu toplantısıyla birlikte mahut senaryolar da bitirilmiş oldu.